خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  بازداشت یک نوکیش مسیحی در تهران

بازداشت یک نوکیش مسیحی در تهران

خبرگزاری هرانا – روز سه شنبه ۱۰ تیرماه، ملیحه نظری، نوکیش مسیحی ساکن تهران توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت شد. ماموران هنگام بازداشت اقدام به تفتیش منزل خانم نظری کرده و برخی وسایل شخصی از جمله کامپیوتر، تلفن همراه و تعدادی کتاب را ضبط و با خود بردند. طی هفته گذشته در اقدامی هماهنگ دستکم ۱۲ شهروند مسیحی و نوکیش مسیحی در سه شهر بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از محبت نیوز، روز سه شنبه ۱۰ تیرماه ۱۳۹۹، یک نوکیش مسیحی در منزل شخصی خود در منطقه آریا شهر تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

در این گزارش هویت این شهروند “ملیحه نظری ۴۶ ساله” عنوان شده است.

ماموران هنگام مراجعه، پس تفتیش منزل برخی وسایل شخصی از جمله کامپیوتر، تلفن همراه، تعدادی کتاب و لوازم شخصی خانم نظری را نیز با خود بردند و به خانواده‌اش گفته شد که برای پیگیری به زندان اوین مراجعه کنند.

طی این مدت اجازه ملاقات به خانواده وی داده نشده و خانم نظری فقط طی یک تماس تلفنی کوتاه از سلامتی خود در زندان اوین خبر داده است.

گفتنی است، نیروهای امنیتی، در اقدامی هماهنگ بین عصر سه شنبه و صبح چهارشنبه، ۱۰ و ۱۱ تیر ماه، در یافت آباد تهران و کرج، دست به حمله و تفتیش منازل شهروندان مسیحی زده، عده ای از آنها را مورد ضرب و شتم قرار داده و دستکم ۹ نفر را بازداشت کردند. سه نوکیش مسیحی نیز روز چهارشنبه در ملایر بازداشت شدند.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

برخورد با نوکیشان مسیحی در ایران در حالی صورت می گیرد که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید