خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن یک شهروند بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در سیستان و بلوچستان

زخمی شدن یک شهروند بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در سیستان و بلوچستان

خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه ۱۵ تیر، در پی تیراندازی نیروهای نظامی در روستای گروانی از توابع شهرستان سراوان واقع در استان سیستان و بلوچستان، یک شهروند در اثر اصابت گلوله زخمی شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، امروز یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹، بر اثر تیراندازی مستقیم ماموران سپاه پاسداران به سمت یک خودروی حامل سوخت در روستای گروانی بخش «بم پشت» شهرستان سراوان، یک شهروند زخمی شد.

هویت این شهروند “مهران بلوچزهی، فرزند ابراهیم، اهل روستای گروانی شهرستان سراوان” عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از منابع محلی آمده است: ”ماموران سپاه با خودروی شخصی خود وارد روستای گروانی شده و به خودروهای حامل سوخت که در جاده اصلی روستا پارک شده بودند، بدون هیچ اخطاری تیراندازی کردند و متواری شدند“.

سالانه ده ها نفر از شهروندان عمدتا بلوچ در استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان در تیراندازی ماموران کشته می شوند، عمده این افراد کسانی هستند که به کار فروش و جا‌به جایی سوخت مشغول اند که حکومت ایران آن را قاچاق می نامد.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دی ماه ۹۷ با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

مهران بلوچزهی

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید