خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  یک زندانی در زندان ایرانشهر اعدام شد

یک زندانی در زندان ایرانشهر اعدام شد

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز سه شنبه ۱۰ تیرماه، حکم اعدام یک زندانی در زندان ایرانشهر به اجرا درآمد. وی پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده و ۱۰ سال گذشته را با این اتهام در زندان سپری کرده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از کمپین فعالین بلوچ، سحرگاه روز سه شنبه ۱۰ تیرماه ۹۹، یک زندانی در زندان ایرانشهر اعدام شد.

در این گزارش هویت این زندانی که پیشتر با اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود “وجید میربلوچ زهی، فرزند محمود” عنوان شده است.

بر اساس این گزارش، میربلوچ زهی ده سال گذشته را با این اتهام در زندان ایرانشهر و زاهدان به سر برده است.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا مقامات رسمی اعلان نشده است.

هرانا پیشتر لیست اسامی ۱۲۱ زندانی محکوم به اعدام محبوس در زندان زاهدان از جمله وحید میربلوچ زهی را منتشر کرده بود.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید