خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۴ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۴ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه و امروز ۱۰ تیرماه، گروهی کارگران نیشکر هفت تپه برای شانزدهمین روز متوالی در مقابل ساختمان فرمانداری شوش، جمعی از پاکبانان بوشهر در محوطه پارک جنرال این شهر، عده ای از مالباختگان شرکت ریگان خودرو و شهر خودرو در مقابل دفتر این شرکت واقع در جاده مخصوص کرج و تعدادی از اعضای شرکت‌ تعاونی مصرف سازمان حفظ نباتات کشور در مقابل وزارت جهاد کشاورزی با برگزاری تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، امروز سه‌شبه ۱۰ تیرماه ۱۳۹۹، منابع کارگری در مجتمع کشت و صنعت هفت تپه از تجمع تعدادی از کارگران این شرکت خبر دادند.

بر اساس این گزارش، این معترضان از ساعت نه صبح مقابل فرمانداری شوش تجمع کردند و سپس به سمت میدان مرکزی شوش و فلکه هفتم تیر حرکت کردند.

همزمان برخی کارگران به صورت نمادین با پهن کردن سفره خالی مقابل ساختمان فرمانداری درخواست وصول مطالبات خود را داشتند.

کارگران معترض هفت تپه اظهار اعلام کردند: “هیچکس، نه کارفرما و نه مسئولان حامی ما نیستند. نه تنها حق و حقوق ما را نمی‌دهند بلکه صدای ما را هم نمی‌شنوند”.

اهم مطالبات کارگران هفت تپه پرداخت معوقات مزدی، رسیدگی به وضعیت شغلی، تعیین تکلیف شرکت، بازگشت به کار همکاران اخراج شده، ابطال واگذاری شرکت به بخش خصوصی و همچنین تمدید مهلت دفترچه‌های درمانی، عنوان شده است.

کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می‌گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، قراردادی و پیمانکاری در بخش های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ۱۵ کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است.

تجمع اعضای شرکت تعاونی مصرف سازمان حفظ نباتات

به گزارش فارس، روز یکشنبه ۸ تیرماه ۱۳۹۹، تعدادی از اعضای شرکت‌ تعاونی مصرف سازمان حفظ نباتات کشور مقابل وزارت جهاد کشاورزی جمع شده و خواستار برگرداندن زمین‌های تعاونی شدند که ۸ سال پیش خریداری کرده‌اند.

محمد چالاک، عضو هیأت مدیره شرکت تعاونی مسکن سازمان حفظ نباتات کشور در اینباره گفت: “۸ سال پیش شرکت تعاونی مسکن سازمان حفظ نباتات کشور زمینی را به مساحت ۲۵ هکتار از وزارت جهاد کشاورزی خریداری کرد تا برای اعضای خود مسکن بسازد. این روال در چارچوب قانون و بر اساس مصوبه هیأت وزیران انجام شد، تمام مراحل قانونی آن پیش رفت و حتی بنچاق به نام اعضای ۲۰۷ نفره این شرکت تعاونی صادر شد”.

وی افزود: “اما در فرایند صدور سند به نام اعضا جلوی کار را گرفتند و دولت جدید آن را مغایر با قانون اعلام کرد”.

عضو هیأت مدیره شرکت تعاونی مسکن سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه متاسفانه مسائل سیاسی و نفوذ برخی در این کار تاثیرگذار بوده است،‌گفت: “مراحل خرید زمین در دولت دهم کاملا قانونی پیش رفت ولی در حال حاضر همه اینها بهانه است تا زمین را به اعضا ندهند”.

چالاک با بیان اینکه زمین خریداری شده در اردکان کرج است، ادامه داد: “اعضای این شرکت تعاونی پول خود را پرداخت کرده‌اند و از نظر قانون حق آنهاست که به زمین خود برسند. اما تنها ایرادی که می‌گیرند این است که این شرکت برگ تشریفات را نگرفته است”.

به گفته این عضو هیئت مدیره این زمین در مساحت ۲۵ هکتار و دارای تعدادی ساختمان و انبار است که وزارت جهاد کشاورزی از تحویل آن به اعضا امتناع می‌کند.

تجمع مالباختگان شرکت ریگان خودرو و شهر خودرو

به گزارش بهارستان آنلاین، امروز سه شنبه ۱۰ تیرماه ۱۳۹۹، جمعی از مالباختگان شرکت ریگان خودرو و شهر خودرو با تجمع در مقابل دفتر این شرکت واقع در جاده مخصوص کرج خواستار تعیین تکلیف خودروهای خود شدند.

یکی از معترضان در اینباره گفت: “شرکت شهر خودرو و ریگان خودرو سال ۹۷ با ما قرارداد تحویل خودرو کوپا بسته است و طبق قرارداد باید ۹ ماه بعد خودرو را تحویل می‌داد اما پس از ۲۰ ماه نه تنها خودرو تحویل داده نشده است بلکه شرکت ریگان خودرو سود مشارکت را نیز پرداخت نمی‌کند و قیمت خودرو را نیز به بیش از دو برابر افزایش داده است”.

وی افزود: “ریگان خودرو در حالی تاخیر طولانی در تحویل خودرو های قرارداد شده دارد که خودرو وارد کرده اما به جای تحویل به مشتریانی که قرارداد دارند آن‌ها را در بازار آزاد با قیمت بالا می‌فروشد. در همین حال ریگان خودرو باز هم اقدام به پیش فروش خودرو می‌کند”.

وی همچنین گفت: “قریب به ۶۰۰ نفر وضعیت مشابهی دارند و هر بار که به ریگان خودرو مراجعه می‌کنیم، وکیل حقوقی این شرکت به بهانه‌های مختلف سعی دارد سند جدیدی از مشتریان بگیرد که آن ها نتوانند به شکایت خود ادامه دهند”.

تجمع این مالباختگان از  ساعت ۹ صبح روز یکشنبه هفته جاری آغاز شده است و معترضان با برپایی چادر اعلام کرده‌اند که تا زمان رسیدگی به مطالباتشان، حاضر به پایان دادن به تجمع خود نیستند.

تجمع پاکبانان بوشهر

به گزارش ایلنا، امروز سه شنبه ۱۰ تیرماه ۱۳۹۹، جمعی از پاکبانان بوشهر در اعتراض به عدم دریافت مطالبات مزدی خود برای دومین روز متوالی دست از کار کشیده و در محوطه پارک جنرال این شهر تجمع کردند.

این پاکبانان به عنوان نمایندگان نیروهای شرکت پیمانکاری ظریف کاران (۳۷۰ نیروی کارگری و ۸۴ نیروی گشت و نظارت) خواهان دریافت کامل حقوق و دستمزد خود شدند.

در حالی پاکبانان بوشهری در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات افزایش حقوق سال جاری اعتصاب خود را به دومین روز کشانده‌اند که ابوذر دهدار، رئیس شورای اسلامی شهر بوشهر روز گذشته گفت: “با توافق و هماهنگی انجام شده برای پرداخت مطالبات قانونی پیمانکار طرف قرارداد، حقوق و دیگر بستانکاری‌های پاکبانان این شهر بزودی پرداخت خواهد شد”.

اعتصاب حدود ۲۰۰ نفری پاکبانان بوشهری از روز دوشنبه با تجمع در پارک جنرال شهر بوشهر آغاز شد و هرچند مدیرعامل سازمان پسماند و معاون اجرایی و خدمات شهری بوشهر با حضور در بین آنها قول حل مشکل و پرداخت کامل حقوق و دستمزد به آن‌ها داد اما این وعده آنان را قانع نکرده و برای دومین روز در این پارک تجمع کرده و خواهان دریافت حقوق کامل خود برای از سرگیری تنظیف شهر بوشهر شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید