خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  سهند معالی برای تحمل حبس بازداشت شد

سهند معالی برای تحمل حبس بازداشت شد

خبرگزاری هرانا – سهند معالی، فعال ترک (آذربایجانی) امروز سه‌شنبه ۱۰ تیرماه توسط نیروهای انتظامی در محل کار خود بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان سراب منتقل شد. آقای معالی تابستان سال گذشته در حالی که دوران محکومیت ۱۰ ماهه خود را سپری می‌کرد، در پرونده ای دیگر به یک سال حبس تعزیری و جزای نقدی محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز سه‌شنبه ۱۰ تیرماه ۱۳۹۹ سهند معالی، فعال ترک (آذربایجانی) توسط نیروهای انتظامی در محل کار خود بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان سراب منتقل شد.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای معالی در این خصوص به هرانا گفت: «آقای معالی عصر امروز طی تماسی که با خانواده‌اش داشته از انتقال خود به زندان سراب خبر داده و درباره دلیل بازداشت خود گفته است که دو حکم جداگانه قطعیت یافته ۱ سال و ۱۰ ماه حبس تعزیری داشته است که قبلا در رابطه با اجرای حکم پرونده‌های مذکور در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۹۸ دستگیر شده بود و پیرو آن با احتساب ایام بازداشت قبلی و ادغام هر دو پرونده بعد از سپری کردن دوران محکومیت در تاریخ ۲۷ بهمن ۹۸ آزاد شد.

در زمان بازداشت آقای معالی ماموران به وی گفته‌اند که حکم های صادره علیه شما ادغام نشده و باید حکم یکسال حبس دیگر را نیز تحمل کنید.

سهند معالی پیشتر در تیرماه سال ۹۷ هم‌زمان با مناسبت گردهمایی سالانه قلعه بابک بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.

این فعال ترک (آذربایجانی) مدتی بعد به صورت غیابی توسط دادگاه انقلاب شهرستان سراب به ریاست قاضی مهدی شمس به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق پخش اعلامیه در تبلیغ گروه‌های قوم‌گرا به منظور دعوت به تجمع در قلعه بابک” به تحمل ۱۰ ماه حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم شد. این حکم در اردیبهشت‌ماه ۹۸ توسط شعبه ۳ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی عینا تایید شد.

این شهروند در تاریخ ۱۰ دیماه ۹۷ در محل کار خود مجددا بازداشت و پس از ۳ روز با تودیع قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

آقای معالی در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۹۸ در محل کارش همراه با ضرب و شتم توسط مامورین و بدون ارائه حکم بازداشت و جهت تحمل ۸ ماه حبس تعزیری خود بازداشت و به زندان سراب منتقل شد. او در حالی که دوران محکومیت خود را طی می‌کرد  از بابت پرونده ای دیگر به اتهام “درگیری و ضرب و جرح مامورین” به یک سال حبس تعزیری و جزای نقدی محکوم شد. گفته می شود قاضی دادگاه شهادت مامورین را برای صدور این رای کافی دانسته است. این در حالی است که سهند معالی به دلیل عدم ارائه حکم در مقابل ضرب و شتم حین بازداشت مقاومت کرده است. وی نهایتا در تاریخ ۲۷ بهمن ۹۸ با پایان مدت محکومیت خود از زندان آزاد شد.

سهند معالی پیش از این نیز در تیرماه سال ۹۲ به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود. پیشتر در تاریخ ۱۲ تیرماه ۱۳۹۱ نیز نیروهای امنیتی با مراجعه به منزل سهند معالی اقدام به بازداشت و تفتیش منزل پدری ایشان کردند. همچنین وی را مجبور به باز کردن مغازه‌اش در بازار کرده و پس از تفتیش کامل، کامپیوتر و وسایل شخصی نامبرده را ضبط کردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید