خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  بیانیه ۲۱ تن از نمایندگان پارلمان کانادا؛ مواجهه بهاییان ایران با اتهامات دروغین، بسیار دردناک است

بیانیه ۲۱ تن از نمایندگان پارلمان کانادا؛ مواجهه بهاییان ایران با اتهامات دروغین، بسیار دردناک است

خبرگزاری هرانا – بیست و یک نفر از نمایندگان پارلمان کانادا طی بیانیه ای که به امضای اعضای پارلمان و مجلس سنای این کشور نیز رسیده است، نسبت به صدور حکم حبس و آزار و اذیت بهاییان در ایران واکنش نشان داده و خواستار توقف سرکوب این اقلیت دینی شدند. طی سال جاری شش تن از شهروندان بهایی در دادگاه بدوی یا تجدیدنظر به حبس طولانی مدت که اغلب از شش تا ۱۰ سال بوده است، محکوم شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سرویس خبری جامعه جهانی بهایی، ۲۱ نفر از نمایندگان پارلمان کانادا با انتشار بیانیه‌ای خواستار خاتمه یافتن فوری آزار و اذیت اقلیت دینی بهایی در ایران شدند.

امضاکنندگان این نامه که شامل نمایندگانی از تمامی پنج حزب سیاسی کانادا، اعضای مجلس عوام و مجلس سنا هستند، از اینکه مقامات ایران با استفاده از پوشش بیماری عالم‌گیر کرونا، ده‌ها بهایی را هدف آزار و اذیت قرار داده‌اند، ابراز نگرانی کرده و خواستار توقف سرکوب هدفمند این اقلیت دینی در ایران شدند.

نمایندگان پارلمان کانادا در این بیانیه خواستار صدور دستور آزادی برای تمامی زندانیان بهایی و پایان دادن به تهدید و سرکوب جامعه بهایی در ایران شدند.

در بخشی از بیانیه گروهی از قانون‌گذاران ارشد کانادا که در روزهای گذشته به امضای اعضای پارلمان و مجلس سنای این کشور نیز رسیده، آمده است: “دیدن رنج‌های خواهران و برادران ما در زندان و مواجهه آن‌ها با اتهامات دروغین بدون دسترسی به فرآیندهای قانونی، برای ما به عنوان کانادایی و اعضای یک جامعه جهانی بسیار دردناک است”.

رؤسای «کمیته دائمی امور خارجه و توسعه بین‌المللی»، «کمیته دائم تجارت بین‌المللی» و «کمیته دائمی سلامت» پارلمان کانادا از جمله نمایندگان امضا‌کننده این بیانیه هستند.

دیان علائی، نماینده جامعه جهانی بهایی در سازمان ملل متحد با اشاره به تشدید آزار و اذیت بهاییان ایران از سوی نهادهای قضایی و امنیتی گفته است: “باعث تأسف است که مقامات ایرانی به جای محافظت از بهاییان و سایر مردم ایران از بیماری عالم‌گیر کنونی، چنین فشار سنگین روانی‌ای را بر جامعه بهایی وارد می‌کنند.”

به گفته دیان علایی، صدور حکم‌های سنگین حبس برای افراد و قرار دادن آن‌ها در وضعیت انتظار برای احضار به زندان که از نظر روانی بسیار دشوار و یکی دیگر از شیوه‌‌های افزایش فشار بر جامعه بهایی است.

سخنگوی جامعه جهانی بهایی روز ۳۰ اردیبهشت ماه هم درباره بازداشت‌های خودسرانه و صدور احکام سنگین حبس علیه پیروان این آیین در ایران و عدم تمدید مرخصی زندانیان بهایی در شرایط شیوع کرونا در زندان‌ها گفته بود: “جامعه جهانی بهایی از احکام صادره برای این افراد که جز خدمت صادقانه و خیرخواهانه به جوامع خود هیچ گناهی مرتکب نشده‌اند، به شدت نگران است.”

طی سال جاری شماری از شهروندان بهایی از جمله فریبا اشتری، امین ذوالفقاری در یزد، فرید زیرگی مقدم، فاروق ایزدی نیا در بیرجند، شهریار عطریان در شیراز و مهرداد موسوی در شاهین شهر اصفهان، در دادگاه بدوی یا تجدیدنظر به حبس طولانی مدت که اغلب از شش تا ۱۰ سال بوده است، محکوم شده‌اند.

همچنین ۲۶ تن از شهروندان بهایی در تاریخ ۲۶ خردادماه در دادگاه انقلاب شیراز محاکمه شدند. اتهامات مطروحه علیه این شهروندان “تبلیغ علیه نظام و به نفع گروه های معاند نظام، اداره کردن گروه های معاند نظام، عضویت در گروه های مذکور و فعالیت تبلیغی و همکاری با دول متخاصم و ارتباط با دول متخاصم جمهوری اسلامی و استکبار جهانی از طریق پیاده کردن برنامه‌های آنان در قالب تشکیلات بهاییت در ایران” عنوان شده است.

پیشتر در تاریخ ۱۹ خرداد امسال بانی دوگال، نماینده ارشد جامعه جهانی بهایی در سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای نسبت به افزایش فشار بر پیروان این آیین در ایران ابراز نگرانی کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است: “در بحبوحه شیوع روزافزون بیماری همه‌گیر، مقامات ایرانی بر اذیت و آزار بهائیان افزوده‌اند و در هفته‌های اخیر حداقل ٧١ نفر را در اطراف کشور هدف قرار داده‌اند. چندین گزارش از تهدیدهای جدید به «ریشه‌کن» نمودن جامعه در شیراز، در کنار شمار بی‌سابقه‌ای از احکام جدید زندان، تجدید حبس افراد و کمپین نفرت‌پراکنی در رسانه‌ها موجب نگرانی برای این اقلیت مذهبی کشور که مدت‌ها مورد اذیت و آزار بوده گردیده است. در جلسه دادگاه گروهی از بهائیان در شیراز، یک مقام قضایی تهدید کرد که بهائیان شهر را «ریشه‌کن» خواهد نمود. دادگاه، این بهائیان را به یک تا ١٣ سال زندان محکوم کرد. در هفته‌های اخیر، ۴٠ بهائی در شیراز که پرونده‌هایشان ماه‌ها معلق مانده بود به دادگاه احضار شده‌اند. این تعداد احضار بهاییان به دادگاه در یک شهر در سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده است”

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید