خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  یک زندانی در زندان زنجان اعدام شد

یک زندانی در زندان زنجان اعدام شد

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز دوشنبه ۹ تیر، یک زندانی در زندان زنجان اعدام شد. وی پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز دوشنبه ۹ تیر ماه، حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی زنجان به اجرا درآمد.

بر اساس این گزارش، هویت این زندانی که با اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، “یوسف رحمانی”، حدودا ۴۰ ساله و اهل قزوین عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: «قرار بود حکم یوسف رحمانی قبل از ماه رمضان اجرا شود و بعد گفتند که بعد از رمضان اجرا خواهد شد. یوسف سال ۹۶ به اتهام قتل دوستش بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. اختلاف یوسف و دوستش بر سر ۹ میلیون تومان پول بوده است».

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا مقامات رسمی اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید