خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز جمعه ۶ تیر ۱۳۹۹, 14th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۹/۰۴/۰۶ ساعت ۱۶:۵۳:۳۶

    خانه  > سایر گروهها  >  مرگ یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی چالدران

مرگ یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی چالدران

خبرگزاری هرانا – روز پنجشنبه ۵ تیر در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهرستان چالدران در استان آذربایجان غربی، یک کولبر جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز پنجشنبه ۵ تیر ۱۳۹۹، یک کولبر توسط نیروهای سپاه پاسداران در ارتفاعات مرزی شهرستان چالدران، هدف شلیک مستقیم قرار گرفته و جان خود را از دست داد.

در این گزارش هویت این کولبر “علی بروکی میلان” فرزند عادل اهل روستای ناور از توابع چالدران عنوان شده است.

گفته می‌شود وی پس از بازداشت، از فاصله‌ی یک متری هدف شلیک مستقیم قرار گرفته است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

علی بروکی میلان
علی بروکی میلان

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید