خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  گزارشی از اعدام یک زندانی در زندان رجایی شهر کرج

گزارشی از اعدام یک زندانی در زندان رجایی شهر کرج

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام «قتل» به اعدام محکوم شده بود، در زندان رجایی شهر کرج به اجرا در آمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، طی روزهای گذشته، یک زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.

بر اساس این گزارش، رسیدگی به این پرونده از ۲۴ مرداد سال ۹۴ و با کشف جسد مردی ۳۰ ساله در پارک چیتگر تهران آغاز شد.

مأموران کلانتری ۱۸۱ عوارضی موضوع را به پلیس اعلام کردند و با حضور تیم جنایی در محل مشخص شد که وی با ضربه چاقویی به گردن کشته شده است.

زن جوانی به نام “الهام” که در محل حادثه حضور داشت گفت: “همسرم با مقتول درگیر شد و با چاقو به او ضربه زد و با موتورسیکلتی از اینجا فرار کرد”.

به دستور بازپرس جنایی جسد به پزشکی قانونی و الهام نیز برای تحقیقات بیشتر به اداره آگاهی منتقل شد.

به گفته این زن ۲۴ ساله: “مقتول، همسایه سابق ما بود و من با او پنهانی ارتباط داشتم. اما همسرم متوجه ماجرا شد. مقتول مدتی قبل از همسرش جدا شده بود و اصرار داشت که من هم از همسرم جدا شوم تا بتوانیم باهم زندگی جدیدی داشته باشیم. روز جنایت با مقتول تماس گرفتم، می‌خواستم به او بگویم که دست از سر من بردارد. با او قرار گذاشتم و او سوار بر خودروی پراید به محل قرار آمد. سوار خودروی وی شدم و به پارک چیتگر رفتیم، داخل ماشین در حال صحبت بودیم که همسرم با موتور به ما نزدیک شد. هر دو با دیدن او از ماشین پیاده شدیم و شوهرم با چاقو ضربه‌ای به مقتول زد و متواری شد”.

درحالی که تحقیقات برای دستگیری “حمید”، همسر الهام ادامه داشت مرد جوان به اداره آگاهی رفت و خود را معرفی کرد.

با تکمیل تحقیقات و اعتراف متهمان، هر دو آنها در شعبه هشتم دادگاه کیفری استان تهران پای میز محاکمه رفتند و قضات دادگاه کیفری حمید را به اعدام و همسر او را به شلاق محکوم کردند، همچنین زوج جوان به ۱۲۰ ساعت کار اجباری در خانه سالمندان و استحمام آنها محکوم شدند.

با تأیید این حکم در دیوان عالی کشور، طی روزهای گذشته به درخواست خانواده مقتول، حکم اعدام این متهم در زندان رجایی شهر کرج به اجرا در آمد.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید