خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, کارگران  >  دستکم ۴ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۴ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – روز گذشته و امروز ۳ تیر ۱۳۹۹، جمعی از کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه در محوطه این شرکت، شماری از معلمان مدارس غیردولتی کشور در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی در تهران، گروهی از معلمان نهضت سوادآموزی و نیروهای قراردادی در مقابل مجلس و همچنین حدود ۱۰۰ تن از کارگران شاغل در کارخانه معدن مس منطقه چهار گنبد بخش بلورد در مقابل اداره کار شهرستان سیرجان، با برگزاری تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه، امروز سه‌شنبه۳ تیرماه ۹۹، کارگران نیشکر هفت تپه برای نهمین روز متوالی در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان، دست از کار کشیده و در محل کار خود تجمع کردند.

معترضان مطالبات خود را پرداخت معوقات مزدی، رسیدگی به وضعیت شغلی، تعیین تکلیف شرکت، بازگشت به کار همکاران اخراج شده، ابطال واگذاری شرکت به بخش خصوصی و همچنین تمدید مهلت دفترچه‌های درمانی، عنوان کردند.

 

تجمع معلمان مدارس غیردولتی کشور

به گزارش عصر زاگرس، روز دوشنبه ۲ تیر ۹۹، شماری از معلمان مدارس غیردولتی کشور در اعتراض به شرایط کاری و قراردادی خود در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی در تهران تجمع کردند.

معترضان با در دست داشتن پلاکاردهایی خواستار استخدام در آموزش و پرورش، داشتن امنیت شغلی، داشتن سهمیه دولتی، برگرداندن بیمه سال‌های قبل و استفاده از بیمه حمایتی دولت شدند.

یکی از معترضان در این راستا می‌گوید “هفده سال است معلم آموزش‌وپرورش در مدارس غیردولتی هستم و درحالی‌که شاگردانم به مدارج بالای علمی رسیده‌اند، خود من هنوز یک کارت ساده پرسنلی هم ندارم”.

معلم دیگری در این خصوص می‌گوید: “بسیاری از همکارانم از بیمه هم محروم هستند؛ چراکه کارفرمایان که همان مؤسسان هستند، به آموزش‌وپرورش در مورد نحوه قرارداد و پرداخت حقوق و مزایای ما پاسخگو نیستند و وزارت کار هم برابر قوانین خودش با مسئله ما مواجه می‌شود. سال‌هاست بار مالی زیادی را از دوش آموزش‌وپرورش برداشته‌ایم و حالا با داشتن تحصیلات عالی و سال‌ها تجربه آینده‌ای نداریم. استخدام کمترین خواسته ماست برای اینکه گوشه‌ای از مشکلاتمان حل شود”.

تجمع معلمان نهضت سوادآموزی و نیروهای قراردادی

به گزارش مهر، امروز سه‌شنبه۳ تیرماه ۹۹، جمعی از معلمان نهضت سوادآموزی و نیروهای قراردادی در اعتراض به تبعیض در احکام و حقوقشان در مقابل ساختمان مجلس تجمع کردند.

یکی از معترضان در اینباره گفت: “ما نیروهای قرارداد کار معین در کل کشور هستیم که تعدادمان به ۱۶ هزار نفر می‌رسد. معترضیم چون هیچ مزایایی به ما تعلق نمی‌گیرد و درخواستمان تبدیل وضعیت است”.

معلم دیگری گفت: “حکم من با لیسانس و ۸ سال سابقه کار، ۲ میلیون و نهصد هزار تومان است اما معلم همکار من با همین شرایط چون پیمانی است حقوقش بالای ۴ میلیون است. درحالیکه همه با نیروهای رسمی و پیمانی یک ساعت و یک کار را می‌کنیم”.

وی ادامه داد: “اگر کارایی نداریم چرا هر سال قراردادمان تمدید می‌شود؟ اگر کارایی داریم چرا تبعیض می‌گذارند؟ بعد هم آمدند حقوق‌ها را همسان سازی کردند. چرا به ما گفتند آزمون رتبه بندی بدهید تا شامل حالتان شود؟ قرار بود ۸۰ درصد نیروهای پیمانی رتبه بندی در حکم‌هایمان بیاید. بخشنامه هم شد اما اعمال نشد. بیمه تکمیلیمان ناقص است و گواهی کسر از حقوق هم به ما نمی‌دهند. تبعیض ذهنمان را رها نمی‌کند”.

تجمع کارگران معدن مس منطقه چهار گنبد سیرجان

به گزارش مهر، روز گذشته ۲ تیر ۹۹، حدود ۱۰۰ تن از کارگران شاغل در کارخانه معدن مس منطقه چهار گنبد بخش بلورد در اعتراض به پرداخت نشدن دو ماه حقوق و سایر مزایا در مقابل اداره کار شهرستان سیرجان تجمع کردند.

یکی از کارگران شرکت معدن مس چهارگنبد می‌گوید: “ما کارگران با این اوضاع تورم و خرج و مخارج زندگی، دو ماه حقوق نگرفته و معوقه دستمزد و حقوق داریم که متأسفانه شرکت مورد قرارداد ما پرداخت نکرده است”.

یکی دیگر ار این کارگران می‌گوید: “با این شرایط اقتصادی زندگی برای قشر کارگر دشوار شده و نیاز است مطالبات ما مورد توجه جدی قرار گیرد. مسئله طبقه بندی مشاغل و حقوق معوقه اردیبهشت و خرداد از مهم‌ترین مطالبات ماست”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید