خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۹, 14th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۹/۰۳/۲۷ ساعت ۲۳:۲۸:۱۳

    خانه  > اندیشه و بیان  >  دادگاه تجدید نظر؛ ابوالفضل نژادفتح به ۵ سال حبس محکوم شد

ابوالفضل نژادفتح

دادگاه تجدید نظر؛ ابوالفضل نژادفتح به ۵ سال حبس محکوم شد

خبرگزاری هرانا – ابوالفضل نژادفتح، دانشجوی دانشگاه تهران و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبان، در مرحله تجدید نظر به ۵ سال حبس محکوم شد. وی پیشتر در دادگاه بدوی به ۶ سال حبس محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شوراهای صنفی دانشجویان کشور، ابوالفضل نژادفتح، دانشجوی دانشگاه تهران و از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری آبان ماه در دادگاه تجدید نظر استان تهران به ۵ سال حبس محکوم شد.

این حکم بدون تشکیل جلسه و از بابت اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، صادر شده است.

بر اساس رویکرد جدید قوه قضاییه، که با کسب اجازه رئیس قوه قضاییه از آیت الله خامنه ای صورت گرفته است، الزامی برای برگزاری تشکیل دادگاه تجدیدنظر وجود نداشته و در صورت تشکیل نیز حضور متهم و وکیل مدافع آن به امری غیر ضروری بدل شده است.

لازم به ذکر است که‌ آقای نژادفتح پیشتر در دادگاه بدوی از بابت اتهام «اجتماع و تبانی» به ۵ سال حبس و از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به ۱ سال حبس محکوم شده بود که با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری در خصوص وی قابل اجرا بود.

گفتنی است ابوالفضل نژادفتح، دانشجوی رشته انسان شناسی دانشگاه تهران، پیشتر در جریان اعتراضات سراسری آبان‌ماه بازداشت و در تاریخ ۲۷ آذرماه سال جاری با تودیع قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

جلسه‌ دادگاه رسیدگی به اتهامات وی، روز یکشنبه ۱۳ بهمن ماه ۹۸، در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران برگزار شده بود.

لازم به یادآوری است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ معترضان در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خیابان آمدند. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در روز اول جمعه ۲۴ آبان ماه در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه ۴ آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.

نسخه کامل گزارش هرانا از این اعتراضات را تحت عنوان “آبان خونین” می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید