خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  گزارشی از اعدام یک زندانی در زندان رجایی شهر کرج

گزارشی از اعدام یک زندانی در زندان رجایی شهر کرج

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام «قتل» به اعدام محکوم شده بود، در زندان رجایی شهر کرج به اجرا در آمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، طی روزهای گذشته، یک زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.

بر اساس این گزارش، ۱۴ اردیبهشت سال ۸۵ به دنبال پیدا شدن جسد یک کارگر ۴۰ ساله به نام «مهرعلی» در چاه آسانسور نمایشگاه بین‌ المللی تهران، بررسی های اولیه در این خصوص آغاز شد. در نهایت همکار این کارگر به نام «امیر» مجرم شناخته و یک سال بعد بازداشت شد.

این متهم در بازجویی‌ها گفت: “من و مهرعلی هر دو در نمایشگاه بین‌المللی کارگر بودیم اما من به‌دنبال کار دیگری می‌گشتم تا درآمد بیشتری داشته باشم. در نهایت به این نتیجه رسیدم که قاچاق مواد مخدر انجام دهم ولی برای این کار هم نیاز به پول داشتم. به سراغ مهرعلی رفتم تا از او پول بگیرم اما وقتی درخواستم را مطرح کردم او مخالفت کرد و من به شدت از دست او عصبانی شدم”.

وی ادامه داد: “چند روز قبل از حادثه یک میله آهن ۳۰ سانتیمتری خریدم و در طبقه هفتم پارکینگ نمایشگاه بین‌المللی که محل استراحتمان بود پنهان کردم. روز حادثه، من و او در استراحتگاهمان تنها بودیم و دوباره موضوع پول را مطرح کردم. اما وقتی جواب منفی داد از شنیدن این حرف عصبانی شدم و میله آهنی که از قبل خریده بودم را برداشتم. مهرعلی داشت چای می‌خورد که به او حمله کردم. پس از مرگ مهرعلی ۳۰۰ هزار تومان وجه نقدی را که همراه داشت برداشتم و جسد او را داخل چاه آسانسور و لوازمش را نیز در گوشه‌ای از خیابان انداختم”.

به دنبال این اظهارات و بازسازی صحنه قتل، پرونده به دادگاه کیفری استان تهران ارجاع و متهم توسط قضات دادگاه کیفری به اعدام محکوم شد.

گفتنی است که این زندانی پیشتر به دنبال تأیید حکم اعدام در دیوانعالی کشور برای اجرای حکم در زندان رجایی شهر پای چوبه دار رفته بود که توانسته بود از اولیای دم مهلت بگیرد. اما طی روزهای گذشته، به دنبال اتمام مهلت و به درخواست خانواده مقتول، حکم اعدام این متهم به اجرا در آمد.

لازم به ذکر است، سحرگاه روز چهارشنبه ۲۱ خردادماه دستکم ۵ زندانی که از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند. همزمان با این زندانیان دستکم دو زندانی دیگر نیز جهت اجرای حکم منتقل شده و مجددا به بند بازگردانده شده بودند.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید