خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی, زندانیان  >  گزارشی از آخرین وضعیت ۷ درویش گنابادی در زندان های سراسر کشور

گزارشی از آخرین وضعیت ۷ درویش گنابادی در زندان های سراسر کشور

خبرگزاری هرانا – محمد شریفی مقدم، کیانوش عباس زاده، مصطفی عبدی، کسری نوری، وحید خموشی و امین صفاری شش تن از دروایش گنابادی مدت محکومیت خود را در زندان‌های تهران بزرگ، اوین، وکیل آباد مشهد، عادل آباد شیراز و قزلحصار کرج سپری می‌کنند. همچنین عباس دهقان، دیگر درویش گنابادی از تاریخ ۱ اسفند ۹۶ بدون صدور حکم به صورت بلاتکلیف در زندان تهران بزرگ در بازداشت بسر می‌برد. عباس دهقان سال‌ها قبل یکی از کلیه‌های خود را اهدا کرده و در شرایط شیوع ویروس کرونا در کشورر در معرض خطر قرار دارد. وحید خموشی نیز در جریان اتفاقات گلستان هفتم با شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای توسط نیروهای امنیتی از ناحیه بیضه زخمی شد. ساچمه‌ها تاکنون از بدن آقای خموشی خارج نشده‌اند و باعث بروز عفونت و درد شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمد شریفی مقدم، کیانوش عباس زاده، مصطفی عبدی، عباس دهقان، کسری نوری، وحید خموشی و امین صفاری هفت تن از دروایش گنابادی مدت محکومیت خود را در زندان‌های تهران بزرگ، زندان اوین، وکیل آباد مشهد، عادل آباد شیراز و قزلحصار کرج سپری می‌کنند.

در ادامه تلاش شده است ضمن معرفی اجمالی این زندانیان عقیدتی به بررسی آخرین وضعیت آنان بصورت جداگانه پرداخته شود.

۱. محمد شریفی مقدم

محمد شریفی مقدم، فعال صنفی دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف و از مدیران وبسایت مجذوبان نور در جریان واقعه گلستان هفتم در سحرگاه ۱ اسفندماه ۹۶ به همراه صدها تن دیگر از دروایش بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد. آقای شریفی مقدم توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به ۱۲ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال تبعید به برازجان و ۲ سال محرومیت‌های اجتماعی و ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. این حکم با توجه به عدم درخواست تجدیدنظر تایید و به وی ابلاغ شده بود.

با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۷ سال و نیم حبس تعزیری قابل اجرا است.

آقای شریفی مقدم هم اکنون مدت محکومیت خود را در زندان تهران بزرگ سپری می‌کند.

محمد شریفی مقدم، متولد ۱۳۷۰ و متاهل است.

۲. مصطفی عبدی

مصطفی عبدی، درویش گنابادی و از مدیران وبسایت مجذوبان نور در جریان واقعه گلستان هفتم در سحرگاه ۱ اسفندماه ۹۶ به همراه صدها تن دیگر از دروایش بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد. وی توسط دادگاه انقلاب تهران به ۲۶ سال و سه ماه حبس تعزیری، ۱۴۸ ضربه شلاق، ۲ سال تبعید به سیستان و بلوچستان، ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور و ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی و فعالیت رسانه‌ای محکوم شد.

با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۷ سال و نیم حبس تعزیری قابل اجرا است.

آقای عبدی پیشتر نیز سابقه بازداشت و محکومیت داشت. وی در تیرماه ۹۲ از سوی قاضی صلواتی به اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده و آذرماه ۹۴ پس از گذراندن دوره محکومیت سه ساله خود از زندان اوین آزاد شده بود.

آقای عبدی هم اکنون مدت محکومیت خود را در زندان تهران بزرگ سپری می‌کند. مصطفی عبدی متولد ۱۳۶۴ است.

۳. کسری نوری

کسری نوری، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد حقوق بشر دانشگاه تهران و از مدیران وبسایت مجذوبان نور در جریان واقعه گلستان هفتم در سحرگاه ۱ اسفندماه ۹۶ به همراه صدها تن دیگر از دروایش بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

آقای نوری توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی احمدزاده به به تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، ‏۲ سال تبعید به ثلاث باباجانی، ‏۲ سال ممنوعیت خروج از کشور و ‏۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی و فعالیت رسانه‌ای محکوم شد. این حکم با توجه به عدم درخواست تجدیدنظر تایید و به وی ابلاغ شد.

با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۷ سال و نیم حبس تعزیری قابل اجرا است.

کسری نوری آذرماه سال ۹۸ از زندان تهران بزرگ به زندان عادل آباد شیراز منتقل شده و از آن زمان تاکنون در بند امنیتی این زندان بسر می‌برد. تاکنون با انتقال آقای نوری به یکی از زندان‌های تهران که محل زندگی خانواده اوست، مخالفت شده است.

 کسری نوری پیش‌تر، از سال ۱۳۹۰ تا میانه‌ی ۱۳۹۴ نیز به دلیل فعالیت رسانه‌ای برای درویشان گنابادی، یک دوره حبس در زندان‌های پلاک ۱۰۰ شیراز، زندان عادل‌آباد شیراز و زندان اوین تهران را گذرانده بود.

کسری نوری، متولد ۱۳۶۹ و مجرد است.

۴. کیانوش عباس زاده

کیانوش عباس زاده، فرزند نازیلا نوری زندانی درویش پیشین در جریان واقعه گلستان هفتم در سحرگاه ۱ اسفندماه ۹۶ به همراه صدها تن دیگر از دروایش بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد. وی توسط دادگاه انقلاب تهران به ۱۶ سال و ۶ ماه حبس تعزیری حبس تعزیری محکوم شد.

با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۷ سال و نیم حبس تعزیری قابل اجرا است. وی هم اکنون مدت محکومید خود را در زندان تهران بزرگ سپری می‌کند.

آقای عباس زاده هم اکنون مدت محکومیت خود را در زندان تهران بزرگ سپری می‌کند.

کیانوش عباس زاده متولد ۱۳۶۹ و مجرد است.

۵. عباس دهقان

عباس دهقان، درویش گنابادی و از مدیران وبسایت مجذوبان نور در جریان واقعه گلستان هفتم در سحرگاه ۱ اسفندماه ۹۶ به همراه صدها تن دیگر از دروایش بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد. وی از آن زمان تاکنون در بازداشت و بلاتکلیفی بسر می‌برد.

آقای دهقان در سال ۹۷ برای پرونده‌‌ای که در دادگاه جنایی برای او باز شده بود مدت هفتاد روز تحت بازجویی قرار گرفت. وی در نتیجه‌ی ضربات پیاپی که در بازجویی به گوش او وارد کرده بودند، دچار نوعی از سکته و عفونت شدید شد.

عباس دهقان که سال‌ها قبل یکی از کلیه‌هایش را به شکل انسان‌دوستانه و رایگان به یک بیمار نیازمند اهدا کرده بود هم اکنون تنها یک کلیه دارد و قوای جسمی او در نتیجه‌ی اعتصاب غذا و تحمل بار روانی بازجویی‌ها به شدت تحلیل رفته است. این امر آقای دهقان را در زمان شیوع ویروس کرونا در زندانها، در معرض آسیب پذیری جدی در مقابل ابتلای احتمالی به بیماری کرونا قرار داده است.

آقای دهقان در تاریخ ۹ مهرماه ۹۷ از زندان تهران بزرگ به بند ۲-الف سپاه در زندان اوین منتقل و مدتی بعد به زندان تهران بزرگ بازگردانده شد.

آقای دهقان هم اکنون در زندان تهران بزرگ بسر می‌برد. عباس دهقان متولد ۱۳۶۶ و پدر دو فرزند است.

۶. وحید خموشی

 وحید خموشی در جریان واقعه گلستان هفتم در سحرگاه ۱ اسفندماه ۹۶ به همراه صدها تن دیگر از دروایش بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

وحید خموشی، فرزند فتح الله توسط دادگاه انقلاب تهران به ۱۲ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به راین محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۷ سال و نیم حبس تعزیری قابل اجرا است. آقای خموشی سال گذشته از زندان تهران بزرگ به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شد.

وحید خموشی در جریان اتفاقات گلستان هفتم با شلیک گلوله های ساچمه ای توسط نیروهای امنیتی از ناحیه بیضه زخمی شد. ساچمه ها تاکنون از بدن آقای خموشی خارج نشده اند و باعث بروز عفونت و درد شده‌اند.

وحید خموشی، متولد ۱۳۵۷ و مجرد است.

۷. امین صفاری

امین صفاری در جریان واقعه گلستان هفتم در سحرگاه ۱ اسفندماه ۹۶ به همراه صدها تن دیگر از دروایش بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

آقای صفاری نهایتا توسط دادگاه انقلاب تهران به ۲۳ سال حبس تعزیری، ۱۴۸ ضربه شلاق، ۲ سال تبعید و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۷ سال و نیم حبس تعزیری قابل اجرا است.

امین صفاری سال گذشته جهت تحمل ادامه محکومیت از زندان تهران بزرگ به زندان قزلحصار کرج منتقل شد.

آقای صفاری متولد ۱۳۷۰ و مجرد است.

دراویش گنابادی به خصوص در سالهای اخیر فشار کم سابقه‌ای را از سوی دستگاه حاکمه تجربه می‌کنند. این فشارها به خصوص پس از واقعه “گلستان هفتم” شکل بیرونی و مشخص تری به خود گرفت.

گلستان هفتم به مجموعه وقایعی گفته می‌شود که از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال ۹۶ با حضور پرتعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی آغاز شد و در جریان آن صدها درویش بازداشت و سپس به احکام شلاق، حبس و اعدام محکوم شدند.

لازم به یادآوری است که در تاریخ ۱۰ آبان‌ماه ۹۷ هرانا در گزارشی جامع ضمن بررسی واقعه گلستان هفتم، هویت ۳۸۲ تن از دستگیر شدگان را منتشر کرده بود. بر اساس اطلاعات قابل دستیابی ۲۰۲ تن از این دراویش گنابادی توسط دادگاه انقلاب تهران جمعاً به ۱ اعدام، ۱۰۸۰ سال و ۲ ماه حبس تعزیری، ۵۹۹۵ ضربه شلاق، ۴۶ سال ممنوع‌الخروجی، ۱۱۴ سال تبعید و ۷۲ سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی محکوم شدند، از سرنوشت و جزئیات پرونده ۱۸۰ تن دیگر کماکان اطلاعی در دست نیست.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید