خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  رهایی دو زندانی از اعدام در تهران و کرمانشاه

رهایی دو زندانی از اعدام در تهران و کرمانشاه

خبرگزاری هرانا – دو متهم در تهران و کرمانشاه که پیشتر در پرونده هایی جداگانه از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند با کسب رضایت اولیای دم از مرگ رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شرق، یک زندانی در کرمانشاه که از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، از مرگ رهایی یافت.

بر اساس این گزارش، این جوان کرمانشاهی که “بهزاد” نام دارد روز ۲۵ مهرماه سال ۱۳۸۹ و در ۲۵ سالگی طی یک نزاع خانوادگی اقدام به قتل شوهر خواهر خود می‌کند.

پس از محاکمه و صدور حکم اعدام برای متهم، وی در اردیبهشت ماه سال جاری تا چندقدمی چوبه دار رفت، اما با وساطت و تلاش مسئولان امور فرهنگی زندان دیزل‌آباد کرمانشاه برای تهیه دیه درخواستی از اولیای‌دم مقتول فرصت گرفت.

با انتشار گزارش‌های روزنامه «شرق»، مساعدت گروه یاران نجات، کمک نیکوکاران و همچنین با تلاش قابل تقدیر «کوروش سلیمانی» بازیگر محبوب سینما، تئاتر و تلویزیون و «سیروس سپهری» بازیگر محبوب سریال «نون خ» مبلغ دیه ۱۰ روز پیش از موعد مقرر آماده و به حساب دادگستری کل استان کرمانشاه واریز شد و با دستور قاضی پرونده مراحل آزادی این جوان محکوم به اعدام به جریان افتاد.

پس از ۹ سال حبس در زندان بالاخره با تلاش مسئولان امور فرهنگی زندان و مساعدت خانواده مقتول سازش‌نامه‌ای بین طرفین به امضا رسید که مطابق آن، خانواده متهم له قتل باید مبلغ صد میلیون تومان تا آخر خردادماه به حساب خانواده مقتول واریز می‌کردند و چنانچه این کار انجام نمی‌شد، مهلت خانواده مقتول به پایان می‌رسید و حکم اعدام توسط خانواده مقتول اجرا می‌شد. با تلاش خانواده بی‌بضاعت متهم به قتل و خیران شهر کرمانشاه و خبرنگار «شرق»، مبلغ ۷۰ میلیون تومان به حساب دادگستری استان کرمانشاه واریز شده و فقط مبلغ ۳۰ میلیون تومان از وجه دیه درخواستی خانواده مقتول باقی مانده بود. با تلاش «افسون علیمرادیان» فعال اجتماعی و عضو اصلی گروه یاران نجات مبلغ ۱۰ میلیون تومان توسط یک خیر از «تهران» و با اعلان‌های روزنامه «شرق» مبلغ ۱۸ میلیون تومان با همکاری چند خیر دیگر از تهران به حساب گروه یاران نجات و دو میلیون تومان نیز با اعلان‌های روزنامه «شرق» و تلاش هنرمندان سینما، تئاتر و تلویزیون به حساب گروه یاران نجات واریز شد تا بهزاد از چوبه دار رهایی یابد.

نکته قابل توجه پرونده آزادی بهزاد ورود کوروش سلیمانی و سیروس سپهری دو هنرمند محبوب سینما و تئاتر است که با تلاش قابل تقدیر خود در پیج‌های اینستاگرام خود، پس از «پرویز پرستویی»، «مهتاب کرامتی»، «فریبا کوثری» و «محسن چاوشی» به جرگه هنرمندان فعال در عرصه صلح و سازش قتل پیوستند. امید می‌رود با ورود این هنرمندان دلسوز به این وادی تعداد بیشتری از محکومان به اعدام از طناب دار رهایی یابند. گروه یاران نجات یک گروه خیریه است که با تلاش چند خبرنگار و فعال اجتماعی معتبر اداره می‌شود و با احتساب پرونده بهزاد، تاکنون موفق به نجات ۴۳ زندانی محکوم به اعدام شده‌ است.

رهایی از اعدام یک زندانی در تهران

به گزارش رکنا، پسر جوان در تهران که در جریان یک درگیری مرتکب قتل شده بود با فروش خانه پدری‌اش و کمک نیکوکاران توانست رضایت اولیای دم را بگیرد و به زندگی بازگردد.

بر اساس این گزارش، رسیدگی به این پرونده از شامگاه دوشنبه ۱۶ اسفند سال ۹۵ با گزارش مأموران کلانتری انقلاب به بازپرس کشیک قتل پایتخت آغاز شد.

پسر ۲۰ ساله‌ای در مقابل دکه روزنامه فروشی در تقاطع بلوار کشاورز و خیابان کارگر با ضربات چاقو جان خود را از دست داده بود.

با حضور تیم جنایی در محل حادثه مشخص شد که درگیری بین صاحب دکه به‌نام “مهران” و دوستانش و چند پسر دیگر بوده است.

با اعتراف پسر جوان به جنایت و بازسازی صحنه قتل، او در دادگاه کیفری پای میز محاکمه رفت که با توجه به درخواست اولیای دم، اعتراف متهم، اظهارات شاهدان و مدارک موجود در پرونده او به اعدام محکوم شد.

اسفند سال گذشته و با تأیید حکم اعدام مهران، او پای چوبه دار رفت اما با تلاش واحد صلح و سازش دادسرای امور جنایی پایتخت او موفق شد ۴ ماه از خانواده مقتول مهلت بگیرد.

اولیای دم درخواست یک میلیارد تومان دیه کرده بودند که سرانجام مهران با فروش خانه پدری‌اش و کمک نیکوکاران یک میلیارد تومان پولی که اولیای دم برای بخشش خواسته بودند را فراهم کرد و از اعدام نجات یافت.

وی بزودی در دادگاه کیفری از جنبه عمومی جرم محاکمه خواهد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید