خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان رجایی شهر کرج

اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان رجایی شهر کرج

خبرگزاری هرانا – روز چهارشنبه ۱۴ خرداد، یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، پس از گذشت ۷ سال در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.

به‌ گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از روزنامه ایران، روز چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹، یک زندانی که متهم به قتل همسرش بوده است، در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.

بر اساس این گزارش، رسیدگی به پرونده از ۱۱ خرداد سال ۹۲ و با مرگ زن جوانی در خانه‌اش آغاز شد.

باتوجه به مشکوک بودن مرگ زن جوان به‌ نام شراره، به دستور بازپرس جنایی جسد به پزشکی قانونی انتقال داده شد. معاینات پزشکی قانونی اعلام کرد که شراره بر اثر خفگی جانش را از دست داده است. پدر و مادر شراره که کارمند یک شرکت هواپیمایی بود، با مراجعه به بازپرس پرونده از دامادشان به اتهام قتل شکایت کردند.

بدین ترتیب همسر شراره به اتهام قتل بازداشت شد و در نهایت به قتل همسرش اعتراف کرد. با اعتراف متهم به قتل او در شعبه ۸۴ دادگاه کیفری استان تهران پای میز محاکمه رفت. سپس دادگاه حکم بر اعدام مرد جوان داد و این حکم در شعبه ۲۸ دیوانعالی کشور نیز تأیید شد.

با تأیید حکم اعدام، این زندانی پس از گذشت ۷ سال در زندان رجایی شهر به دار مجازات آویخته شد.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید