خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  تعیین زمان و شعبه برگزاری دادگاه تعدادی از امضاکنندگان بیانیه موسوم به ۷۷ نفر

تعیین زمان و شعبه برگزاری دادگاه تعدادی از امضاکنندگان بیانیه موسوم به ۷۷ نفر

خبرگزاری هرانا – به دنبال شکایت وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات بیش از سیزده تن از فعالان سیاسی و مدنی که آبان‌ماه سال گذشته اقدام به امضای بیانیه موسوم به “بیانیه ۷۷ نفر” کرده بودند، روز ۴ تیرماه سال جاری در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از زیتون، درپی شکایت وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات جمعی از فعالان سیاسی و مدنی روز ۴ تیرماه سال جاری در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برگزار خواهد شد.

بر اساس این گزارش محسن آرمین، آذر منصوری، صدیقه وسمقی، ریحانه طباطبائی، عبدالله رمضان زاده، عیسی سحرخیز، قربان بهزادیان نژاد، محسن امین زاده، محمد حسین کروبی، حسن اسدی زیدآبادی، مهدی دریس پور، مهدی محمودیان و محمدصادق نوروزی برخی از متهمان این پرونده هستند.

در این گزارش اتهام مطروحه علیه این افراد “اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام” عنوان شده است.

پرونده این فعالان پیشتر در دادسرای فرهنگ و رسانه در جریان بوده است اما دادسرای امنیتی اوین برای این افراد کیفرخواست صادر کرده است.

این شهروندان در آبان‌ماه سال گذشته اقدام به امضای بیانیه موسوم به “بیانیه ۷۷ نفر” کرده بودند که در آن نسبت به اعمال خشونت علیه معترضان در اعتراضات سراسری آبان ۹۸، انتقاد شده بود.

گفتنی است روز دوشنبه ۲۵ آذر ماه ۹۸، روزنامه کیهان که تحت نظر نماینده آیت الله خامنه ای منتشر می شود از احضار، بازجویی و بازداشت امضا کنندگان بیانیه موسوم به “بیانیه ۷۷ نفر” خبر داده و این افراد را «حامی اغتشاشگران» عنوان کرده است. این روزنامه در گزارش خود گفته است اکثر امضاکنندگان این بیانیه که در کشور هستند احضار، بازجویی و تعدادی نیز بازداشت شده اند.

لازم به ذکر است روز سه شنبه ۱۹ آذرماه ۹۸، مهدی محمودیان، روزنامه نگار و فعال سیاسی از امضا کنندگان این بیانیه بازداشت و روز دوشنبه ۹ دی ماه ۹۸ با تودیع قرار کفالت آزاد شد.

این فعال سیاسی مجددا در روز سه شنبه ۱۵ بهمن ماه ۹۸، در منزل شخصی خود بازداشت شد و پس از تحمل ۱۲ روز بازداشت با تودیع وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد.

محمد کیانوش‌ راد، یکی دیگر از امضا کنندگان این بیانیه، روز یکشنبه ۲۴ آذرماه ۹۸، توسط ماموران امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد و یک ماه بعد با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.

روز یکشنبه ۱۱ اسفندماه ۹۸، جلسه بازپرسی این فعال سیاسی و عضو حزب اتحاد ملت جهت اخذ آخرین دفاعیات در شعبه یک بازپرسی دادسرای اوین برگزار شد. در این جلسه آقای کیانوش راد، علاوه بر اتهامی که در زمان بازداشت علیه وی مطرح شده بود از بابت دو عنوان اتهامی جدید از جمله «نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» نیز مورد تفهیم قرار گرفته است. این فعال سیاسی، در پایان جلسه با تودیع قرار کفالت آزاد شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید