خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران پیمانکاری شرکت نفت فلات قاره و شهرداری مهاباد/بلاتکلیفی معلمان آزاد مدارس غیرانتفاعی

معوقات مزدی کارگران پیمانکاری شرکت نفت فلات قاره و شهرداری مهاباد/بلاتکلیفی معلمان آزاد مدارس غیرانتفاعی

خبرگزاری هرانا – شماری از کارگران پیمانکاری شرکت نفت فلات قاره واقع در جزیره خارگ و کارگران شهرداری شهرستان مهاباد از معوقات مزدی خود خبر دادند. همچنین جمعی از معلمان آزاد شاغل در مدارس غیرانتفاعی کشور از بلاتکلیفی وضعیت شغلی خود انتقاد کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، شماری از کارگران پیمانکاری شرکت نفت فلات قاره واقع در جزیره خارگ که در بخش ترابری و عملیات انبارداری مشغول کار هستند، از تاخیر در پرداخت دستمزد و معوقات بیمه‌ای خود خبر دادند.

بر اساس این گزارش،این کارگران که تعداد آنها به ۱۰۰ نفر می‌رسد و طرف قرارداد با یک شرکت‌ پیمانکاری هستند، حقوق اردیبهشت ماه را دریافت نکرده و دو ماه است که دفترچه ‌های بیمه آنها تمدید نشده است.

یکی از کارگران در این خصوص گفت: “شماری از همکاران ما که جهت استفاده از تسهیلات بیمه‌ای به مراکز درمانی مراجعه کرده بودند، از پرداخت نشدن حق بیمه‌های خود مطلع شدند”.

وی با بیان اینکه شرکت پیمانکاری که این گروه از کارگران شرکت نفت فلات قاره در استخدام آن هستند، از حدود یکسال پیش فعالیت خود را در مجموعه نفت فلات قاره آغاز کرده است، افزود: “پیش از این نیز با پیمانکاران دیگری مشغول کار بودیم اما اینطور به نظر می‌رسد که برخی پیمانکاران نیروی انسانی از نبود نظارت بازرسان تامین اجتماعی به نفع خود استفاده کرده و حق بیمه کارگران را پرداخت نمی‌کنند”.

به گفته این کارگر؛ این‌ تخلف زمانی آشکار شد که یکی از کارگران پیمانکاری نفت فلات قاره خارگ در جریان بیماری لاعلاج همسر خود مطلع شد به دلیل پرداخت نشدن حق بیمه امکان تمدید و تعویض دفتر چه وی وجود ندارد.

این کارگر با اشاره به اینکه بیشتر کارگران از ترس تمدید نشدن قرارداد کاری خود نسبت به این مسئله سکوت کرده‌اند، عنوان کرد: “در روزهای گذشته بارها به نهادهای مسئول مراجعه کرده و خواستار پرداخت مطالبات مزدی و بیمه‌ای خود شده‌ایم”.

او همچنین با تاکید بر اینکه تامین اجتماعی باید نظارت بر کار پیمانکاران در پروژه‌های قراردادی و تامین نیرو را جدی‌تر بگیرد، ادامه داد: “کارفرمایان مادر باید مراقب عملکرد پیمانکاران در قبال کارگران باشند؛ در شرایطی که دستمزد ما کفاف هزینه‌های زندگی را نمی‌دهد، تاخیر حق بیمه نیز مزید بر علت خواهد بود”.

بلاتکلیفی معلمان آزاد شاغل در مدارس غیرانتفاعی

به گزارش ایلنا، جمعی از معلمان آزاد شاغل در مدارس غیرانتفاعی کشور از بلاتکلیفی شغلی خود خبر دادند.

این معلمان که دستمزد آنها براساس حداقل حقوق ساعتی شورای عالی کار پرداخت می‌شود، در خصوص شرایط شغلی خود اعلام کردند: “بارها در فضای مجازی و در گروه‌های مختلف، مطالبات و خواسته‌های خود را با مقامات وزارت آموزش و پرورش در میان گذاشتیم اما متاسفانه تا امروز به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌ایم”.

این معلمان خواسته خود را یکسان‌سازی شرایط شغلی خود با معلمان رسمی شاغل در مدارس دولتی عنوان کرده و گفتند: “از آنجا که ما تحت پوشش قانون کار هستیم و دستمزد حداقلی را به صورت ساعتی می‌گیریم، حقوق ماهانه‌مان از یک سوم حقوق معلمان رسمی هم کمتر است؛ این در حالیست که ما هم همان کار آنها را گاها با فشار و کیفیت بهتر انجام می‌دهیم منتها آموزش و پرورش ادعا می‌کند چون ما را به بخش خصوصی واگذار کرده است، دیگر مسئولیتی در قبال ما ندارد و ما مانند کارگر ساعتی قرارداد موقت باید با دارندگان مدارس خصوصی قرارداد ببندیم”.

آن ها در ادامه افزودند: “به نظر نمی‌رسد هیچ فکری برای بهبود وضعیت اشتغال ما بکنند؛ هرچه اعتراض می‌کنیم هیچ فایده‌ای ندارد”.

لازم به ذکر است؛ هیچ فرجه یا ضابطه‌ای برای جذب این معلمان در بدنه وزارت آموزش و پرورش تعریف نشده است و این معلمان امید ندارند که حتی بعد از ده سال تدریس در مدارس خصوصی، کارمند وزارت آموزش و پرورش شوند.

معوقات مزدی کارگران شهرداری مهاباد

به گزارش ایلنا، کارگران شهرداری مهاباد که در بخش ‌های مختلف فضای سبز، خدمات و آتش نشانی مشغول به کار هستند اضافه‌ کاری سال های ۹۷ و ۹۸ خود را طلبکارند.

کامران فاتح، شهردار مهاباد کمبود نقدینگی و کاهش درآمدهای شهرداری را دلیل این تاخیر دانسته و اعلام کرد: “پرداخت به موقع عوارض شهرداری باعث تامین نقدینگی و در نهایت پرداخت به موقع معوقات مزدی کارگران خواهد شد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید