خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته و زخمی شدن سه کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی سردشت

کشته و زخمی شدن سه کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی سردشت

خبرگزاری هرانا – روز شنبه ۱۷ خردادماه، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی به سمت گروهی از کولبران در ارتفاعات مرزی گورک نعلین از توابع شهرستان سردشت، یک کولبر جان باخته و دو تن نیز زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز شنبه ۱۷ خردادماه ۱۳۹۹، در پی تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران به سمت گروهی از کولبران در ارتفاعات مرزی گورک نعلین از توابع شهرستان سردشت، یک کولبر جان باخت و دو تن هم زخمی شدند.

هویت کولبر جان باخته، “عمر مصلحتی، اهل روستای بیلوکه” و هویت دو کولبر دیگر نیز “امید کوشیار، اهل بخش وزینه” و “عبدالرحمان شایقی، اهل میرآباد سردشت” عنوان شده است.

گفته می‌شود این افراد در فاصله‌ی نزدیک و بدون اخطار قبلی، به ظن حمل کالای قاچاق هدف شلیک مستقیم قرار گرفته شده‌اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

عمر مصلحتی

عمر مصلحتی

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید