خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  مایکل وایت، زندانی آمریکایی از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شد

مایکل وایت، زندانی آمریکایی از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شد

خبرگزاری هرانا – روز پنجشنبه ۱۵ خردادماه، مایکل وایت، شهروند آمریکایی از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شد و دقایقی پیش با یک هواپیمای متعلق به دولت سوئیس خاک ایران را ترک کرد. وی تابستان ۹۷ در مشهد بازداشت و به ده سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این زندانی بیمار همزمان با شیوع کرونا در زندان‌ ها به شرط ماندن در ایران به مرخصی اعزام شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از آسوشیتدپرس، روز پنجشنبه ۱۵ خردادماه ۱۳۹۹، مایکل وایت، شهروند آمریکایی از زندان مشهد آزاد شد.

بر اساس این گزارش، وی دقایقی پیش با یک هواپیمای متعلق به دولت سوئیس خاک ایران را ترک کرده است.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران، ساعاتی پیش به همراه یک پزشک عازم سوئیس شده است تا با مایکل وایت دیدار و او را در بازگشت به آمریکا همراهی کند.

پیش از این مایک پامپئو، وزیر خارجه کشور امریکا با انتشار بیانیه‌ای گفته بود مایکل وایت، شهروند این کشور که «به اشتباه از سال ۲۰۱۸ بازداشت شده است به شرط ماندن در ایران به مرخصی اعزام شده است».

در شهریور ماه ۹۸، مادر مایکل وایت، طی مصاحبه ای با نیویورک تایمز اعلام کرده بود که مقامات ایرانی به دیپلمات های سوئیسی اجازه دادند تا در تاریخ ۳۰ مردادماه برای اولین بار پس از گذشت بیش از ۳ ماه پسرم را ملاقات کنند. آنها در این ملاقات متوجه شدند که سرطان گلوی او عود کرده و پزشکان طی هفته های گذشته یک تومور بدخیم از کمر وی خارج کرده اند. وی در این رابطه همچنین گفته بود که می ترسم اگر اقدامی برای بازگرداندن پسرش صورت نگیرد در زندان بمیرد.

گفتنی است که مارک زاید، وکیل مایکل وایت در تاریخ ۲۴ اسفندماه ۹۷ از محکومیت موکلش به ۱۰ سال حبس خبر داده بود. وی همچنین اتهامات مطروحه علیه موکلش را «توهین به رهبری» و انتشار یک عکس خصوص در فضای مجازی اعلام کرده بود.

پیشتر در روز دوشنبه ۲۰ اسفندماه ۱۳۹۷، غلامعلی صادقی دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی از صدور حکم پرونده مایکل وایت خبر داده  و گفته بود که در این پرونده شاکی خصوصی، شاکی عمومی  و اتهامات امنیتی مطرح است.

جوآن وایت، مادر مایکل وایت در اسفندماه ۹۷ به روزنامه نیویورک تایمز گفته بود که فرزندش پس از بازداشت در ایران کتک خورده است، پولی برای استخدام وکیل ندارد و نمی داند به چه اتهام هایی بازداشت و زندانی شده است. وی مدعی شده بود که فرزندش در این مدت دست کم دو بار در دادگاه حاضر شده و وضعیت جسمی او هم بدتر از پیش شده است.

خانم وایت همچنین گفته بود که پسرش مایکل ر. وایت، ۴۶ ساله، تابستان۹۷ برای چندمین بار به ایران سفر کرده تا دوست دختر ایرانی خود را ببیند، اما هرگز به پرواز بازگشت خود نرسیده است. مایکل وایت قرار بوده ۶ تیرماه از دبی به آمریکا پرواز کند. به نوشته نیویورک تایمز، او در مشهد بازداشت شدو به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شده بود.

مایکل وایت که سابقه خدمت در نیروی دریایی آمریکا را دارد، به گفته مادرش “پنج یا شش بار” برای دیدار با زنی که او دوست دختر خود معرفی کرده به ایران سفر کرده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید