خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  یک زندانی در زندان مشهد اعدام شد

یک زندانی در زندان مشهد اعدام شد

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز دوشنبه ۱۲ خردادماه، یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “فتل” به اعدام محکوم شده بود در زندان مشهد اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از روزنامه خراسان، سحرگاه روز دوشنبه ۱۲ خرداد ۹۹، جوان ۳۴ ساله‌ای که هشت سال قبل به اتهام قتل پسر خاله اش بازداشت و به اعدام محکوم شده بود، با وجود اعلام گذشت برخی از اولیای دم، در زندان مرکزی مشهد اعدام شد.

بر اساس این گزارش سی‌ام مرداد سال ۹۱، دو جوان ۲۶ و ۲۷ ساله به دلیل برخی اختلافات شخصی با هم درگیر شدند، اما این درگیری با عده کشی طرفین شکل وحشتناکی به خود گرفت. اگرچه دو جوان اهل روستای نیشابور با یکدیگر نسبت فامیلی داشتند، ولی نزاع آن‌ها با اشیای برنده مانند چاقو رنگ خون گرفت که در این میان «د» جوان ۲۷ ساله به دست پسر خاله اش به قتل رسید و چند نفر دیگر نیز مجروح شدند.

با دستگیری پسر خاله ۲۶ ساله این پرونده در شعبه سوم کیفری یک خراسان رضوی مورد رسیدگی قرار گرفت و قاتل به اعدام محکوم شد؛ بنابراین گزارش، اگرچه با تایید حکم صادره در شعبه ۲۹ دیوان عالی کشور، برخی از اولیای دم از اعدام گذشتند، اما تلاش قضات اجرای احکام برای صلح و سازش و گذشت دیگر اولیای دم به نتیجه نرسید و جوان ۳۴ ساله بعد از گذشت هشت سال از ماجرا، سپیده دم روز گذشته در زندان مرکزی مشهد اعدام شد.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید