خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن ۴ کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی بانه و پیرانشهر

زخمی شدن ۴ کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی بانه و پیرانشهر

خبرگزاری هرانا – طی روزهای پنجشنبه و جمعه ۸ و ۹ خرداد ماه، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهرستان های بانه و پیرانشهر، ۴ کولبر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی چومان از توابع شهرستان بانه یک کولبر زخمی شد.

در این گزارش، هویت کولبر زخمی شده، “علی خضرزادە” از اهالی روستای کولکه‌رش علیا از توابع دهستان بریاجی سردشت، عنوان شده است.

همچنین بنا بر خبری دیگر، شب پنجشنبه ۸ خردادماه، نیروهای ذکر شده در ارتفاعات مرزی شهرستان پیرانشهر، به سوی گروهی از کولبران آتش گشودند که موجب زخمی شدن ۳ کولبر به نام‌های “کامل قادری”، “کمال گوهری” ٢٣ ساله و “رسول چپلک” شد.

این افراد جهت رسیدگی پزشکی به مرکز درمانی “چومان” در اقلیم کردستان عراق منتقل شده‌اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید