خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, بهداشت و محیط زیست  >  هفته ای که گذشت؛ نگاهی به گزارشات محیط زیستی در ایران

هفته ای که گذشت؛ نگاهی به گزارشات محیط زیستی در ایران

خبرگزاری هرانا – حق بر محیط زیست و مبانی فلسفی آن، از قواعد حقوق بشر و حقوق طبیعی نشأت گرفته شده است. ابتدایی ترین حق طبیعی انسان در این کره خاکی، «حق حیات» است. اما طی دهه های اخیر به دلیل استفاده بی رویه از منابع طبیعی، عدم نظارت و توجه به مباحث زیست محیطی و الگوهای صحیح، محیط زیست طبیعی به شدت مورد صدمه واقع شده است. گزارش پیش رو حاصل ثبت ۳۱ وقایع محیط زیستی ایران است که در روزهای اخیر منتشر و به هدف آگاهی سازی گردآوری شده اند. بر اساس این گزارش در یک هفته اخیر ۴۷ شکارچی غیرقانونی بازداشت شدند، ۱۱ قاچاقچی چوب به مراجع قضائی معرفی شدند، مقامات استانی گیلان و خراسان شمالی از از تشکیل پرونده برای ۳۹۱ متخلف خبر دادند. در همین ایام یک شکارچی غیرقانونی به ۲ سال حبس محکوم شد. در پاکدشت از ادامه فعالیت ۲۰ واحد متخلف محیط زیستی جلوگیری شد. مسئولان استانی در تهران و آذربایجان شرقی به ترتیب از فرسودگی ۵۰ و ۳۸ درصد ناوگان های حمل و نقل این استانها خبر دادند، مسئله ای که تاثیر مستقیم بر آلودگی هوا میگذارد. از سوی دیگر مقام استانی خراسان رضوی از صدور ۲۷ اخطاریه زیست محیطی برای تولید کنندگان پسماندهای بیمارستانی در این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آسیب رسانی به جنبه های مختلف محیط زیست در ایران کماکان ادامه دارد. از سویی شهروندانی وجود دارند که به دلیل عدم آموزش یا نیازهای مالی دست به تخریب و آسیب رسانی به محیط زیست می زنند و از سوی دیگر نهادهای متولی در تلاش هستند تا از حجم این آسیب ها بکاهند، هر چند این تلاش ها قابل تقدیر است اما به نظر نمی آید حجم آن با شرایط محیط زیستی ایران تطبیق داشته باشد.

بازداشت و محکومیت متخلفان محیط زیست

یکی از موضوعات مورد بحث محیط زیست مسئله حمایت از منابع طبیعی بوده و از سوی دیگر، حفاظت از جنگل‌ها، حیات وحش و جلوگیری از قاچاق چوب، شکار و صید بی رویه به عنوان بخشی از مقوله حفاظت از منابع طبیعی، و در نهایت حفظ محیط زیست تلقی می‌شود. بسیاری از حیوانات، به دلیل شکار غیرقانونی در معرض خطر قرار دارند.

طی هفته‌ای که گذشت، با تلاش محیط بانان و جنگل بانان، دستکم ۴۷ شکارچی و صیاد متخلف که حاصل جمع آوری هجده گزارش منابع رسمی است، در استان‌های آذربایجان غربی، خراسان شمالی، خراسان رضوی، کرمان، کردستان، گیلان، خوزستان، سیستان و بلوچستان، تهران، اردبیل، زنجان، فارس، بازداشت و به مراجع قضایی ارجاع داده شدند. همچنین در همین مدت مسئولان محیط زیستی و انتظامی استان‌های آذربایجان شرقی، کردستان، اردبیل و گیلان از بازداشت ۱۱ قاچاقچی چوب خبر دادند.

طبق اعلام مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل و فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست گیلان، از اول سال ۹۹ تا کنون به ترتیب ۶۴ و ۲۰۰ متخلف زیست محیطی بازداشت و با تشکیل پرونده به مراجع قضایی این استان‌ها معرفی شدند. از سوی دیگر مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان شمالی نیز طی چند روز اخیر گفت: “در ۵ ماهه اخیر (از دی ماه ۹۸ تا اردیبهشت ۹۹)، ۱۹۱ نفر متخلف در حوزه‌های محیط‌زیست این استان شناسایی و بازداشت شدند”.

در همین حوزه یک شکارچی متخلف در منطقه حفاظت شده کرکس در شهرستان نطنز واقع در استان اصفهان، به دلیل شکار غیر مجاز یک راس کل وحشی، به دو سال حبس و ضبط اسلحه و ادوات شکار، محکوم شد.

حق تنفس و هوای پاک

بر اساس گزارش‌ها، سالانه تعداد پر شماری از شهروندان بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. این  مشکل که علتی جز سو مدیریت و عدم توجه به کنوانسیون‌ها و قراردادهای بین‌المللی در این زمینه ندارد.

استفاده از کاروان حمل و نقل شهری یکی از فاکتورهای اصلی جلوگیری از آلودگی هوا است، با این حال به تازگی محمود ترفع، مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی، از فرسودگی  “بیش از ۵۰ درصد ناوگان حمل و نقل عمومی تهران خبر داده است. او حداقل نیاز تهران به اتوبوس بر اساس طرح مطالعات جامع را ۳ هزار دستگاه عنوان کرد و گفت که دولت از سال ۸۹ تاکنون حتی یک دستگاه اتوبوس نیز به این استان تحویل نداده است”.

همچنین مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳۸ درصد از ناوگان باری این مجموعه فرسوده بوده و نیاز به نوسازی دارد گفت: “مجموع ناوگان حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان شرقی اعم از مسافری و باری را حدود ۲۵ هزار دستگاه است که بر اساس آخرین آمارها از این تعداد ۹ هزار و ۱۰۵ دستگاه بالای ۲۵ سال عمر دارند”.

از سوی دیگر، محمودرضا سعیدپور، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پاکدشت از جلوگیری از فعالیت آلاینده هوای بیش از ۲۰ کارگاه غیر مجاز ریخته گری، آبکاری و تولید ذغال در سطح این شهرستان خبر داد.

بحران پسماند

از گزارشاتی که در این راستا طی یک هفته گذشته منتشر شده می‌توان به دفن سنتی زباله در منطقه صفیره اهواز اشاره کرد که موجب ایجاد معضلات محیط زیستی در این منطقه شده است. محمد مالی معاون سازمان پسماند استان خوزستان در این خصوص گفت: “از سال ۶۷ تا ۹۳ زباله اهواز در منطقه برومی تخلیه می‌شد، مکانی با وسعت ۵۵۰ هکتار که طی ۲۶ سال، ۵ و نیم میلیون تن زباله به صورت غیر مهندسی و غیربهداشتی دپو شد. اما پس از سال ۱۳۹۳ شهرداری کلانشهر اهواز به منظور صیانت از سلامت و بهداشت عمومی مکانی را در منطقه صفیره با وسعت ۱۲۵ هکتار محصور کرد. این در حالی است که تقریبا در سال‌های ۹۴، ۹۵ و ۹۶ به دلیل سو مدیریت در منطقه صفیره در حدود ۷۰ هکتار از سطح این محدوده ۱۲۵ هکتاری زباله‌ها به صورت سنتی دفن شدند”.

همچنین در گزارشی دیگر، مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از صدور ۲۷ اخطاریه زیست محیطی برای تولید کنندگان پسماندهای بیمارستانی در این استان از ابتدای اسفند ۹۸ تاکنون خبر داد.

پسماندهای بیمارستانی، از خطرناکترین نوع تولیدشده امروزی به حساب می‌آیند. این قبیل پسماندها بیشتر در بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی و بهداشتی و درمانی تولید می‌شوند، و حاوی مواد عفونی و شیمیایی بسیار خطرناک هستند.

اگر این قبیل پس ماندها، درست و اصولی دفع نشوند، می توانند آب و خاک (که منابع اصلی تولید غذای انسانها و سایر موجودات زنده هستند) را آلوده کنند

از دیگر اخبار محیطی زیستی این هفته می‌توان به صدور اخطاریه قضایی از اول سال جاری تاکنون برای ۲۴ واحد آلاینده محیط زیستی در استان قزوین اشاره کرد. رئیس اداره حفاظت محیط زیست قزوین در این خصوص گفت: “از ابتدای امسال ۶۴ واحد صنعتی مورد پایش قرار گرفت و در نمونه برداری از آنها مشخص شد ۲۴ نمونه واحد از حد استاندارد محیط زیست بالاتر است. شرکت‌هایی که خروجی فاضلاب آن خارج از حد استاندارد بود اخطاریه زیست محیطی دریافت کردند و به این واحد‌ها یک هفته برای برطرف کردن آلودگی فرصت داده شد”.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان نیز گفت: “یک واحد فعال در زمینه تولیدات صنایع غذایی و لبنی که به دلیل استقرار نامناسب، تخلیه فاضلاب خام به اراضی مجاور، ایجاد آلودگی محیط زیستی، تهدید علیه بهداشت و سلامت عمومی به مرجع قضایی معرفی شده بود، به جزای نقدی و  ۳ ماه حبس محکوم شد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید