خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  خطر اعدام قریب الوقوع یک زندانی در زندان ارومیه

خطر اعدام قریب الوقوع یک زندانی در زندان ارومیه

خبرگزاری هرانا – یک زندانی در زندان ارومیه که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در خطر قریب‌ الوقوع‌ اجرای حکم قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، یک زندانی در زندان ارومیه در خطر قریب‌الوقوع‌ اجرای حکم قرار دارد.

بر اساس این گزارش، هویت این زندانی، “سیروان احمدپور، فرزند عبدالله، از اهالی روستای «قلعه‌رش» از توابع شهرستان سردشت”، عنوان شده است.

گفتنی است که پیش از این اولیای دم اعلام کرده بودند با دریافت دیه از اجرای حکم اعدام صرف‌نظر خواهند کرد.

در این گزارش آمده است که سیروان احمدپور هشت سال پیش در جریان یک تصادف که منجر به فوت یک شهروند شده بود، بازداشت و به اتهام «قتل عمد» به اعدام محکوم شده بود.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (۱۰ اکتبر ۲۰۱۸ تا ۸ اکتبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۲ شهروند اعدام شدند و ۱۳۴ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۵ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۶ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

سیروان احمدپور
سیروان احمدپور

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید