خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  روزه خواری؛ پلمب ۴۱ واحد صنفی در پاکدشت و رودسر/ افزایش محدودیت ها در نیمه دوم ماه رمضان

روزه خواری؛ پلمب ۴۱ واحد صنفی در پاکدشت و رودسر/ افزایش محدودیت ها در نیمه دوم ماه رمضان

خبرگزاری هرانا – فرمانده های انتظامی پاکدشت و رودسر از برخورد با واحدهای صنفی به دلیل آنچه “رعایت نکردن موازین شرعی” خوانده شده است در ماه رمضان خبر دادند. در این راستا مجموعا ۴۱ واحد صنفی پلمب شدند. همچنین در خبری دیگر، دادستان عمومی و معاون قضایی ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان طرقبه شاندیز گفت که در دو جمعه باقی مانده ماه رمضان محدودیت‌های شدیدی برای شهروندان در خصوص آنچه «روزه خواری» خوانده است اجرا خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، قباد خنجری فرمانده انتظامی شهرستان پاکدشت گفت: “طی ۱۵ روزه اول ماه رمضان عوامل اداره نظارت بر اماکن عمومی این فرماندهی، از ۱۴۰ واحد صنفی بازدید و سرکشی کردند و در این راستا به تعداد ۳۲ واحد صنفی اخطاریه پلمب، تعداد ۲۰ واحد صنفی به جهت «رعایت نکردن موازین شرعی» مورد تذکر لسانی قرار گرفتند و تعداد ۲۸ واحد صنفی پلمب شدند”.

در خبری دیگر، سید جلال‌الدین جوانمردی، فرمانده انتظامی رودسر گفت: “در نیمه اول ماه رمضان طرح بازدید و برخورد با واحدهای صنفی متخلف توسط پلیس امنیت عمومی در شهرستان رودسر اجرا شد”.

وی با بیان اینکه در این طرح دو روزه از ۸۶ واحد صنفی بازدید به عمل آمد افزود: “در این بازدید‌ها ۱۳ واحد صنفی پلمب و از ادامه فعالیت‌ آنها جلوگیری شد”.

همچنین هادی سبحانی، دادستان عمومی و معاون قضایی ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان طرقبه شاندیز گفت: “در دو جمعه باقی مانده ماه رمضان محدودیت‌های شدیدی مانند توقیف خودرو هایی که به صورت علنی روزه خواری می‌کنند، پلمپ اماکن گردشگری، تفریحی، و تالارها در عرضه غذا، تعطیلی قصابی‌ها و مرغ فروشی‌ها، اجرا می‌شود”.

روزه گرفتن در ماه رمضان از واجبات مسلمانان است ولی طبق احکام اسلام بر افرادی مانند غیر مسلمانان کودکان، بیماران و مسافران واجب نیست. با این وجود به دستور پلیس در ماه رمضان اغلب رستوران‌ها در طول روز تعطیل می‌شود و شهروندان حتی مجاز به غذا خوردن در پارک و خودرو شخصی نیز نیستند.

در قوانین ایران غذا خوردن در ماه رمضان صراحتا جرم‌انگاری نشده است، اگرچه ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی «تظاهر به عمل حرام» را جرم انگاشته است بنا به این ماده، هر کس علنا در انظار و اماکن عمومی و معابر «تظاهر به عمل حرامی» نماید، علاوه بر کیفر عمل به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا (۷۴)‌ضربه شلاق محکوم می‌گردد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نمی‌باشد ولی عفت عمومی را جریحه‌دار نماید فقط به‌حبس از ده روز تا دو ماه یا تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید