خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  مشهد؛ مخالفت با آزادی زودهنگام مرتضی پرهیزگار و مصطفی برومند

مشهد؛ مخالفت با آزادی زودهنگام مرتضی پرهیزگار و مصطفی برومند

خبرگزاری هرانا – مرتضی پرهیزگار و مصطفی برومند دو زندانی سیاسی در زندان وکیل آباد مشهد باوجود درخواست ادغام پرونده‌های خود از این امکان و آزادی زودهنگام محروم شده‌اند. در صورت ادغام پرونده‌های این شهروندان به دلیل سپری بیش از دو سوم دوران محکومیت خود مشمول بخشنامه اخیر قوه قضاییه شده و از زندان آزاد خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مرتضی پرهیزگار و مصطفی برومند دو زندانی سیاسی در زندان وکیل آباد مشهد باوجود درخواست ادغام پرونده‌های خود از این امکان آزادی زودهنگام محروم شده‌اند.

در صورت ادغام پرونده‌ها این شهروندان به دلیل سپری بیش از دو سوم دوران محکومیت خود مشمول بخشنامه اخیر قوه قضاییه شده و از زندان آزاد خواهند شد.

مصطفی برومند و مرتضی پرهیزگار در در تاریخ ۹ دیماه ۹۶ در جریان اعتراضات سراسری دیماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان وکیل آباد منتقل شدند.

آنها پس از ۱۱ ماه بلاتکلیفی در آذرماه ۹۷، مرتضی پرهیزگار توسط شعبه ۱۳۱ دادگاه کیفری مشهد از بابت اتهامات “توهین به رئیس جمهور و اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیر قانونی” به تحمل ۱ سال و نیم حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق و مصطفی برومند به اتهامات “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی و  تشویق دیگر هم‌پرونده‌ای‌ها به تمرد از مامور قانون” به تحمل ۱ سال و نیم حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

مرتضی پرهیزگار و مصطفی برومند در تاریخ ۱۸ آذر ۹۷، از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام و آتش زدن عمدی وسائل نظامی موتور سیکلت های پلیس به قصد مقابله با نظام” از سوی شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی منصوری به ترتیب به تحمل ۷ سال و نیم و ۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

هرانا پیشتر در آذرماه سال ۹۷ طی گزارشی در باره زندان وکیل‌آباد مشهد از عدم رعایت اصل تفکیک جرائم در مورد زندانیان سیاسی این زندان و وضعیت نامناسب نگهداری آنها در بندهای مربوط به جرایم دیگر خبر داده بود.

در اعتراضات اواخر سال ۹۶ که بعضاً با عنوان «اعتراضات دی ماه» از آن یاد می‌شود، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. طی این اعتراضات در سراسر ایران دستکم ۲۵ تن کشته و حدود ۵ هزار نفر نیز بازداشت شدند. رحمانی فضلی، وزیر کشور در آخرین گفتگوی خود در این باره اذعان کرد: “اعتراضات دی ماه ۹۶ در ۱۰۰ شهر ایران روی داد که این اعتراضات در ۴۰ شهر به خشونت کشیده شد”. چندی پیش نیز علی ربیعی، وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره اعتراضات دی ماه ۹۶ گفت که این اعتراضات ۱۶۰ شهر کل کشور را در بر گرفت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید