خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  بازداشت بیش از ۲۳۰ متخلف زیست محیطی همزمان با محکومیت ۲ متخلف دیگر

بازداشت بیش از ۲۳۰ متخلف زیست محیطی همزمان با محکومیت ۲ متخلف دیگر

خبرگزاری هرانا – طی هفته گذشته مسئولان حوزه محیط زیست در نقاط مختلف ایران از بازداشت بیش از ۲۳۰ شکارچی غیر مجاز، عامل قطع درختان جنگلی و قاچاقچی چوب خبر دادند. در خبری دیگر یک متخلف محیط زیستی در شهرستان بندر ماهشهر در استان خوزستان به تحمل حبس محکوم شد. همچنین یک شکارچی متخلف در شهرستان کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری به پرداخت جریمه نقدی محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بندر ماهشهر در استان خوزستان گفت: “مالک یک کارخانه آسفالت‌سازی مستقر در شهرستان بندر ماهشهر به چهار ماه حبس تعزیری محکوم شد”.

ایرج سلیمانی بیان کرد: “با پیگیری واحد حقوقی این اداره، کارخانه آلوده کننده مستقر در شهرستان بندر ماهشهر به دلیل ایجاد آلودگی زیست محیطی و تهدید کردن بهداشت عمومی به مرجع قضایی معرفی شد”.

وی افزود: “با توجه به تخلف صورت گرفته از سوی این کارخانه و ارایه مستندات تخلف صورت گرفته، شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری شهرستان بندر ماهشهر، مالک کارخانه را به دلیل تهدید کردن بهداشت عمومی به چهار ماه حبس تعزیری محکوم کرد”.

بازداشت ۵ عامل قطع درختان جنگلی در لردگان

به گزارش ایرنا، رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری لردگان از شناسایی و دستگیری ۵ متخلف قطع درختان جنگلی بلوط در این شهرستان خبر داد.

آیت حسنی افزود: “این متخلفان هنگام قطع و جمع‌آوری چوب درختان جنگلی در مناطق جنگلی شهرستان دستگیر شدند”.

وی با اشاره به معرفی متخلفان به مراجع قضایی افزود: “از ابتدای امسال ۵۰ متخلف در حوزه قطع و حمل درختان جنگلی و راه‌اندازی کوره زغال در شهرستان شناسایی و دستگیر شدند”.

شهرستان ‘لردگان’ یکی از شهرستانهای استان چهارمحال و بختیاری است.

بازداشت ۴ شکارچی متخلف در نوشهر

به گزارش همشهری، ماموران یگان حفاظت محیط زیست نوشهر ۴ شکارچی غیر مجاز در منطقه حفاظت‌شده البرز مرکزی دستگیر کردند.

بر اساس این گزارش، ماموران یگان حفاظت محیط زیست نوشهر حین گشت و کنترل در منطقه جنگلی نجارده ۴ شکارچی غیرمجاز را حین شروع به شکار به‌همراه یک قبضه سلاح شکاری و سایر ادوات شکار دستگیر کردند.

بازداشت ۲ شکارچی متخلف در سمنان

به گزارش رکنا، دو متهم به شکار قوچ وحشی جوان در مناطق آزاد افتر در سمنان بازداشت شدند.

بر اساس این گزارش،‌ نیروهای محیط زیست سمنان حین گشت‌زنی در مناطق آزاد افتر متوجه آثار خون بر روی زمین شدند و محیط‌بان رد خون را دنبال کرده و پس از مدتی دو شکارچی را مشاهده کردند.

محیط‌بانان جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شده و هر دو متهم را که با مشاهده مامورین متواری شده بودند دستگیر نمودند.

در بازرسی از متخلفین لاشه دو قوچ وحشی جوان (حدودا سه ساله) و یک قبضه اسلحه گلوله‌زنی دوربین‌دار کشف و ضبط و متهمین جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.

بازداشت ۵ شکارچی متخلف در زابل

به گزارش ایسنا، رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان زابل در سیستان و بلوچستان گفت: “یگان حفاظت محیط زیست شهرستان زابل ۵ تن شکارچی متخلف را در تالاب هامون شناسایی و دستگیر کرد”.

سراوانی بیان کرد: “یگان حفاظت محیط زیست شهرستان زابل در گشت و کنترل های خود در منطقه و پس از کشف آثار تردد خودروهای افراد متخلف، موفق شد تعداد ۵ شکارچی متخلف را که بصورت غیر قانونی وارد مناطق شده و اقدام به شکار کرده بودند را شناسایی و دستگیر کند”.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان زابل افزود: “در این ماموریت از افراد دستگیر شده تعداد ۵ قبضه و از عشایر منطقه دو قبضه اسلحه شکاری کشف شد”.

سراوانی اظهارکرد: “از متخلفان دستگیر شده توسط یگان حفاظت محیط زیست شهرستان زابل در تالاب هامون، تعداد ۱۷ قطعه پرنده از نوع گونه چنگر نیز کشف شد”.

بازداشت ۳ گروه شکارچی متخلف در پارک ملی خبر بافت

به گزارش ایرنا، سرپرست پارک ملی خبر بافت گفت: “سه اکیپ که در این پارک ملی اقدام به تخلف در حوزه شکار و صید می‌کردند در سه نقطه جداگانه در دام ماموران حفاظت محیط زیست افتادند”.

علیرضا تاج پور افزود: “گروه اول متخلفان پیش از هرگونه آسیب به حیات وحش و اقدام به شکار دستگیر شدند”.

وی اظهار داشت: “گروه دوم نیز که از بی رحم‌ترین شکارچیان منطقه خبر بافت بودند و اقدام به شکار یک راس قوچ وحشی کرده بودند با همکاری فرماندهی انتظامی شهرستان ارزوئیه دستگیر و به مرجع قضایی معرفی شدند”.

سرپرست پارک ملی خبر بافت تصریح کرد: “گروه سوم متخلفان شکار و صید در پارک خبر که از اتباع افغانستان و اقدام به زنده گیری بلدرچین کرده بودند نیز با همکاری فرماندهی انتظامی شهرستان ارزوئیه دستگیر و به مرجع قضایی معرفی شدند”.

وی گفت: “برای تمام متخلفان شکار و صید در پارک ملی خبر بافت پرونده تشکیل شده و به مرجع قضایی این شهرستان معرفی شدند”.

پارک ملّی خَبْر منطقه ای حفاظت‌شده در بخش خبر از توابع شهرستان بافت، استان کرمان با ۱۲۰ هزار هکتار مساحت است.

بازداشت یک شکارچی متخلف در سنندج

به گزارش رکنا، یک شکارچی متخلف در شهرستان سنندج بازداشت شد.

بر اساس این گزارش، ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان سنندج با اخذ حکم مراجع قضایی در بازرسی از منزل یک شکارچی خاطی و سابقه دار، موفق به کشف و توقیف هفت قطعه کبک شدند.

فؤاد مصطفی نژاد، رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سنندج اظهار کرد: “این فرد از شکارچیان با سابقه بود که در کوه های سنندج به ویژه آبیدر اقدام به زنده گیری و شکار کبک می کرد و با پیگیری و شناسایی ماموران اجرایی این اداره و با کمک نیروهای انتظامی موفق به کشف محل نگهداری پرنده های این شکارچی غیر مجاز و توقیف آثار و ادوات شکار وی شدند”.

وی تأکید کرد: “واحد حقوقی این اداره با تنظیم صورتجلسه مربوطه این شکارچی با سابقه را برای اعمال مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی کرد”.

بازداشت ۱۲۶ شکارچی متخلف در لارستان

به گزارش فارس، رئیس اداره حفاظت محیط‌ زیست لارستان در استان فارس، از دستگیری ۱۲۶ شکارچی با ۱۰۳ سلاح در مناطق حفاظت‌شده لارستان خبر داد

خدانظر انصاری، گفت: از این شکارچیان تعداد ۴۶۶ قطعه انواع پرنده و ۲۶ رأس پستاندار کشف و صیادان به مراجع قضایی معرفی شدند.

بازداشت یک شکارچی متخلف در سقز

به گزارش رکنا، عطالله صادقی، فرمانده محیط‌بانی سولاکان شهرستان سقز در استان کردستان اظهار داشت: “در پی گشت و کنترل مناطق تحت مدیریت محیط بانی سولاکان سقز، محیط بانان به یک مورد شکارچی برخورد کردند که بلافاصله برای دستگیری متخلف اقدام و این فرد را دستگیر کردند”.

وی اضافه کرد: “از فرد خاطی یک قطعه کبک زنده، چند دسته دام کبک گیری، ضبط و باندی جهت پخش آواز کبک ها و به دام انداختن آنها نیز کشف و ضبط شد”.

بازداشت ۲۰ متخلف محیط زیستی در استان زنجان

به گزارش ایرنا، فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: “ابتدای فروردین تاکنون در مجموع ۲۰ فرد خاطی به جرم تخلفات مختلف اعم از شکار غیرمجاز، تخریب طبیعت و حفر چاه غیرمجاز، دستگیر شدند”.

اسماعیل قلی زاده افزود: “در این مدت پنج قطعه کبک از سوی شکارچیان خاطی شکار شدند و این پرندگان زیبا در طبیعت شهرستان‌های ایجرود و ابهر، طعمه شکارچیان شدند که متخلفان دستگیر و به منظور اعمال قانون به مراجع قضایی تحویل شدند”.

قلی زاده، تعداد تخلفات شروع به شکار را پنج مورد اعلام کرد و افزود: “طی مدت یاد شده در مجموع یک قبضه سلاح شکاری غیرمجاز و سه قبضه مجاز از سوی محیط بانان این استان کشف و ضبط شد”.

بازداشت ۲ شکارچی غیر مجاز در طارم

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، دو متخلف شکار غیر مجاز در شهرستان طارم دستگیر شدند.

بر اساس این گزارش، این افراد همراه یک قبضه سلاح ته پر غیر مجاز (قاچاق) و تعدادی فشنگ ساچمه ای دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شدند.

بازداشت ۲ شکارچی غیر مجاز در زرین دشت

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، ذبیح اله محمدی؛ رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان زرین دشت در استان فارس گفت: “ماموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان حین گشت و کنترل با همکاری نیروی انتظامی موفق به کشف ۱۲۵ قطعه طرقه وحشی زنده گیری شده و دستگیری دو متخلف در این زمینه شدند”.

محمدی افزود: “متخلفان تبعه افغان هستند و پرونده آن‌ها برای رسیدگی به مقام قضایی ارجاع شد”.

بازداشت یک شکارچی غیر مجاز در رودان

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان رودان یک شکارچی غیر مجاز شکار و صید در شهرستان رودان دستگیر کردند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست شهرستان رودان گفت: “از این شکارچی ۳ قبضه اسلحه، یک دستگاه دوربین چشمی، ۸ عدد فشنگ گلوله زنی و ۲۴۰ عدد فشنگ ساچمه زنی کشف شد”.

ناظر دهقانی افزود: “این شکارچی غیر مجاز یک راس قوچ وحشی و ده قطعه تیهو شکار کرده بود”.

بازداشت ۴ شکارچی غیر مجاز در قزوین

به گزارش ایرنا، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین گفت: “چهار شکارچی حیوانات وحشی پس از شکار ۹ گونه جانوری در منطقه رودبار الموت غربی قزوین دستگیر شدند”.

حسن عباس‌نژاد، تصریح کرد: “از متخلفان لاشه ۲ راس بز کوهی، ۲ قلاده روباه، یک قلاده سمور و ۴ حلقه مار آتشی کورمار و ۲ حلقه مار کوتوله طوقه‌دار کشف و ضبط شد”.

بازداشت عامل قطع درختان جنگلی در کامفیروز

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، یکی از عاملین قطع درختان جنگلی در کامفبروز در استات فارس دستگیر شد.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری مرودشت گفت: “نیرو‌های یگان حفاظت منابع طبیعی بخش کامفیروز در یک عملیات غافلگیر کننده یکی از عاملان قطع درختان جنگلی در منطقه خواجه کامفیروز جنوبی را قبل از حمل درختان قطع شده دستگیر کردند”.

روستا افزود: “این فرد متخلف تحویل مراجع قضایی شد”.

محکومیت یک شکارچی غیرمجاز در کوهرنگ

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، شکارچی متخلف در شهرستان کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری به پرداخت ۱۰۰ میلیون ریال جریمه محکوم شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری گفت: “شکارچی متخلف که اقدام به شکار غیرمجاز یک رأس کل وحشی در شهرستان کوهرنگ کرده بود، پس از معرفی به مراجع قضایی و صدور رأی مجرمیت، به پرداخت ۱۰۰ میلیون ریال ضرر و زیان وارده به محیط زیست محکوم شد”.

شهرام احمدی افزود: “پس ازدستگیری متخلف محیط زیست به جرم شکار غیرمجاز در بخش بازفت شهرستان کوهرنگ و ارجاع پرونده آن به دستگاه قضایی، این متخلف از جنبه کیفری جرم محکوم شناخته شد و در پی آن حفاظت محیط زیست استان از جنبه خسارت وارده به محیط زیست نیز این متخلف را تحت پیگرد قانونی قرار داد”.

بازداشت ۲ شکارچی غیر مجاز در مشگین ‌شهر

به گزارش ایرنا، رییس اداره حفاظت محیط زیست مشگین‌شهر از دستگیری ۲ صیاد غیرمجاز ماهی در محدوده سد سبلان این شهرستان خبر داد.

یوسف محمدی با بیان اینکه این صیادان غیرمجاز در رودخانه قره‌سو و حاشیه سد سبلان اقدام به صید ماهی می‌کردند، افزود: “از این متخلفان سه رشته تور دام صید ماهی به طول ۳۰۰ متر و یک رشته تور سالیک به همراه ۱۰۰ قطعه ماهی رودخانه‌ای کشف و ضبط شد”.

بازداشت ۲ شکارچی غیر مجاز در شهرستان قاین

 به گزارش مهر، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی گفت: “دو شکارچی غیرمجاز در شهرستان قاین دستگیر شدند”.

مسعود مستقیم افزود: “از شکارچیان تعداد یک قبضه سلاح شکاری گلوله‌زنی و ادوات و وسایل انجام شکار غیر مجاز حیات وحش کشف و ضبط شده است”.

بازداشت ۳ شکارچی غیر مجاز در مانه و سملقان

به گزارش ایرنا، رییس اداره حفاظت محیط زیست مانه و سملقان گفت: “سه نفر شکارچی متخلف قبل از اقدام به شکار، در منطقه حفاظت شده قرخود این شهرستان خراسان شمالی دستگیر شدند”.

علی فرجی افزود: “از متخلفان یک قبضه اسلحه تک لول غیر مجاز به همراه تعداد ۱۱ فشنگ ساچمه زنی و چهارپاره کشف و ضبط شد و پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی شهرستان مانه و سملقان ارجاع شد”.

بازداشت یک شکارچی غیر مجاز در شهرستان درمیان

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، جانشین فرماندهی انتظامی شهرستان درمیان در استان خراسان جنوبی از دستگیری شکارچی غیرمجاز در این شهرستان خبر داد.

شرفی افزود: “مأموران در بازرسی از خودرو یک قبضه اسلحه شکاری گلوله‌زنی تک لول فاقد مجوز و یک رأس لاشه قوچ وحشی کشف کردند”.

وی تصریح کرد: “در این راستا یک خودرو توقیف و متهم برای سیر مراحل قانونی دستگیر و روانه دادسرا شد”.

بازداشت ۳۹ شکارچی غیر مجاز در خراسان جنوبی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، از ابتدای سال جاری تا کنون ۳۹ شکارچی غیر مجاز و متخلف زیست محیطی در مناطق مرزی خراسان جنوبی بازداشت شدند.

بر اساس این گزارش، از این متخلفان لاشه ۲ رأس جبیر، چهار رأس قوچ وحشی، یک رأس کل وحشی، ۱۴ قطعه کبک، دام و تله زنده گیری پرندگان وحشی و سایر حیات وحش و سلاح‌های شکاری ساچمه زنی و گلوله زنی، کشف و ضبط شده است.

بازداشت یک قاچاقچی چوب

به گزارش ایسنا، فرمانده انتظامی نقده در آذربایجان غربی از کشف بیش از ۷ تن چوب قاچاق در حوزه استحفاظی شهرستان خبر داد.

کیومرث پاکدل بیان کرد: “ماموران مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حین کنترل محوهای مواصلاتی یک دستگاه کامیون حامل چوب را متوقف و در بررسی‌های بعمل آمده ۷ هزار و ۷۰۰ کیلوگرم چوب قاچاق کشف شد”.

وی ادامه داد: “در این زمینه یک نفر دستگیر و کامیون روانه پارکینگ شده و پرونده مقدماتی تکمیل و تحویل مقامات قضایی شد”.

بازداشت ۳ عامل قطع درختان جنگلی در سروآباد

به گزارش ایرنا، رییس اداره منابع طبیعی سروآباد در استان کردستان از شناسایی و دستگیری سه نفر از عاملان قطع درختان جنگلی این شهرستان در یکی از روستاهای تابعه خبر داد.

مسلم مرادی اظهار داشت: “در پی گزارشات ارسالی به اداره منابع طبیعی مبنی بر قطع درختان جنگلی در روستای بوریدر بخش مرکزی نیروهای یگان حفاظت از منابع طبیعی فورا به محل اعزام شدند”.

وی افزود: “با بررسی صورت گرفته و تحقیقات انجام شده تعداد سه نفر از متخلفان و متصرفان که اقدام به قطع درختان جنگلی این روستا کرده بودند، شناسایی، دستگیر و پرونده تخلف آنها تحویل مراجع قضایی شد”.

بازداشت یک متخلف فروش پرندگان در یاسوج

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، فروشنده کبک در سایت دیوار در شهرستان یاسوج در کهگیلویه و بویراحمد دستگیر شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت: در پی انتشار آگهی فروش ۶ قطعه کبک کوهی در سایت دیوار یاسوج ماموران یگان حفاظت به محض اطلاع از متن آگهی با همکاری دستگاه قضایی استان متخلف را دستگیر کردند.

اسدالله هاشمی افزود: این متخلف که قصد داشت از طریق سایت دیوار کبک‌ها را بفروشد با دو قطعه کبک دیگر دستگیر و به مراجع قضایی تحویل داده شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید