خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, زندانیان  >  انجمن جهانی قلم خواستار آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران شد

انجمن جهانی قلم خواستار آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران شد

خبرگزاری هرانا – روز دو‌شنبه ۸ اردیبهشت ماه، انجمن جهانی قلم با انتشار یادداشتی در توییتر از مقامات حکومت ایران خواست، اطمینان حاصل کنند همه کسانی که به خاطر ابراز صلح‌آمیز عقایدشان زندانی هستند، فوراً و بدون قید و شرط آزاد می‌شوند. این انجمن با اشاره به ادعای مقامات ایرانی مبنی بر آزادی هزاران زندانی در پی شیوع ویروس کرونا اعلام کرد که مقامات ایران موقتاً هزاران زندانی را آزاد کرده‌اند اما بسیاری از زندانیان عقیدتی و دگراندیشان پشت میله‌های زندان باقی مانده‌اند. لازم به ذکر است، علیرغم صدور دو بخشنامه در اسفندماه سال گذشته توسط رئیس قوه قضاییه مبنی بر اعطای مرخصی به زندانیان، همچنان شاهد کارشکنی‌ها و ممانعت بسیاری از مسولین در اعطای مرخصی به زندانیان از جمله زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم.

به گزارش خبرگزاری هرانا، انجمن جهانی قلم با انتشار یادداشتی در توییتر خواستار آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران شد.

انجمن جهانی قلم با اشاره به ادعای مقامات ایرانی مبنی بر آزادی هزاران زندانی در پی شیوع ویروس کرونا در این خصوص نوشته است: “مقامات ایران موقتاً هزاران زندانی را آزاد کرده‌اند. اما با این وجود بسیاری از زندانیان عقیدتی و دگراندیشان پشت میله‌های زندان باقی مانده‌اند”.

این انجمن در ادامه از مقامات حکومت ایران خواست، اطمینان حاصل کنند همه کسانی که به خاطر ابراز صلح‌آمیز عقایدشان زندانی هستند، فوراً و بدون قید و شرط آزاد می‌شوند.

پس از شیوع گسترده ویروس کرونا و افزایش نگرانی ها از سرنوشت صدها هزار زندانی، رئیس قوه قضائیه طی دو بخشنامه در اسفندماه سال گذشته به هدف کنترل وضعیت بهداشتی زندانها شرایطی را برای اعزام به مرخصی زندانیان اعلام کرد که عمدتا شامل زندانیان مالی و همینطور زندانیان با محکومیت کمتر از ۵ سال می شد. این شرایط در مورد زندانیان سیاسی سختگیری مضاعفی دارد علاوه بر اینکه مسئولان قضایی یا سازمان زندانها در روند اداری مرخصی برخی زندانیان عقیدتی مانع تراشی های فراقانونی می کنند.

انجمن جهانی قلم با نزدیک به ۱۰۰ سال سابقه،‌ نهادی غیرسیاسی و غیردولتی است که اعضای آن صاحب‌قلمان کشورهای مختلف در سرتاسر جهان هستند. انجمی که هدف خود را «گرد هم آوردن نویسندگانی که دلبسته ارزش‌هایی نظیر آزادی، تساهل و صلح هستند» می‌داند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید