خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  افشین حسین پناهی آزاد شد

افشین حسین پناهی آزاد شد

خبرگزاری هرانا – افشین حسین پناهی زندانی سیاسی امروز یکشنبه ۷ اردیبهشت پس از تحمل نزدیک به ۳ سال حبس به صورت زودهنگام آزاد شد. آقای حسین پناهی اواخر اسفندماه از زندان سنندج به مرخصی اعزام شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹، افشین حسین پناهی زندانی سیاسی امروز یکشنبه ۷ اردیبهشت پس از تحمل نزدیک به ۳ سال حبس به صورت زودهنگام آزاد شد.

آقای حسین پناهی اواخر اسفند ماه سال گذشتە با قید وثیقه ۶٠٠ میلیون تومانی از زندان مرکزی سنندج به مرخصی اعزام شده بود.

افشین حسین پناهی در تاریخ ۵ تیرماه ۹۶ پس از بازداشت برادرش، رامین حسین پناهی زندانی سیاسی اعدام شده در زندان رجایی شهر کرج، توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت شد.

او در آبان‌ماه سال ۹۶ توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی به اتهامات “تبلیغ علیه نظام و همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام از طریق مشارکت در برگزاری مراسم نوروز” به هشت سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم نهایتا در فروردین ماه سال ۹۷ توسط دادگاه تجدید نظر استان کردستان تائید و به وی ابلاغ شد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۶ سال حبس تعزیری برای وی قابل اجرا بود.

این زندانی سیاسی پیشتر در تاریخ ۲۱ مهرماه سال ۹۷ به مرخصی چند روزه اعزام شده و با پایان دوران مرخصی به زندان بازگردانده شده بود. وی بهمن ماه ۹۸ نیز با تودیع وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی به مرخصی ۵ روزه اعزام شده بود.

او پیش از نیز سابقه بازداشت و زندان را به دلیل فعالیت‌های خود داشته است. آقای حسین پناهی در سال ۹۰ در جریان پیگیری پرونده مرگ برادرش ”اشرف حسین پناهی” که آن را مشکوک خوانده بود، به اتهام ”فعالیت تبلیغی علیه نظام” بازداشت و به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. وی نهایتا با پایان یافتن مدت محکومیتش از زندان آزاد شد.

طی هفته‌های اخیر تعدادی از زندانیانی که پس از بحران کرونا در کشور به مرخصی اعزام شده بودند، به مناسبت عید نوروز و تحت عنوان عفو به مناسبت فرا رسیدن عید نوروز و با توجه به بحران شیوع ویروس کرونا در کشور آزاد شده‌اند. پیشتر رئیس قوه قضاییه طی نامه ای خطاب به آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، علاوه بر مناسبت فرا رسیدن عید نوروز با اشاره به بحران شیوع ویروس کرونا، خواهان اعطای «عفو» به بخشی از زندانیان کشور، شده بود که این درخواست با موافقت آقای خامنه ای اجابت شد. زندانیان سیاسی که بیش از ۵ سال محکومیت دارند شامل این عفو نمی‌شوند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید