خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز جمعه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۹, 8th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۹/۰۲/۰۵ ساعت ۱۳:۰۸:۳۹

    خانه  > اعدام  >  اعدام دو زندانی در زندان سنندج

اعدام دو زندانی در زندان سنندج

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز جمعه ۵ اردیبهشت ماه، دو زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند در زندان سنندج اعدام شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، سحرگاه امروز جمعه ۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام دو زتدانی در زندان سنندج به اجرا در آمد.

بر اساس این گزارش، هویت این زندانیان “عبدالواحد فیضی” و پیام (رامیار) مخلص” اهل شهرستان بانه و با اتهام “قتل” عنوان شده است.

عبدالواحد فیضی شهریور ماه ٩۶ و پیام مخلص در فروردین ماه‌ ٩۴ در جریان درگیری‌های جداگانه به اتهام قتل بازداشت شده بودند.

هرانا روز ۳۱ فروردین ماه، طی یک گزارش از انتقال هفت زندانی محکوم به اعدام در زندان سنندج از جمله این دو زندانی، جهت اجرای حکم به سلول انفرادی خبر داده بود.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید