خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی, زندانیان  >  آزادی زودهنگام ۷ تن از دراویش گنابادی از زندان

آزادی زودهنگام ۷ تن از دراویش گنابادی از زندان

خبرگزاری هرانا – مصطفی رهسپار، درویش گنابادی امروز سه‌شنبه ۵ فروردین‌ماه از زندان پارسیلون خرم‌آباد آزاد شد. روز دوشنبه ۴ فروردین‌ماه نیز، رسول هویدا، جعفر احمدی، مجید رشیدی، رضا رضایی، حسن شاهرضا و احمد ایرانی خواه، ۶ تن از دراویش گنابادی از زندان تهران بزرگ آزاد شدند. این آزادی‌های زودهنگام به مناسبت عید نوروز و تحت عنوان عفو به مناسبت فرا رسیدن عید نوروز و با توجه به بحران شیوع ویروس کرونا در کشور صورت گرفته است. زندانیان سیاسی که بیش از ۵ سال محکومیت دارند شامل این عفو نمی‌شوند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز سه‌شنبه ۵ فروردین‌ماه ۱۳۹۹، مصطفی رهسپار، درویش گنابادی از زندان پارسیلون خرم‌آباد آزاد شد.

روز دوشنبه ۴ فروردین‌ماه ۹۹ نیز رسول هویدا، جعفر احمدی، مجید رشیدی، رضا رضایی، حسن شاهرضا و احمد ایرانی، شش تن از دراویش گنابادی از زندان تهران بزرگ آزاد شدند.

رسول هویدا، جعفر احمدی، مجید رشیدی و حسن شاهرضا پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران هر یک به تحمل ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید محکوم شده بودند. احمد ایرانی خواه نیز به ۷ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید محکوم شده بود. همچنین رضا رضایی توسط دادگاه انقلاب به ۱۳ سال حبس تعزیری، ۱۴۸ ضربه شلاق، ۲ سال تبعید به میرجاوه محکوم شده بود. مصطفی رهسپار نیز توسط دادگاه انقلاب به ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود. از این میزان با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس برای هر یک از آنها قابل اجرا بود.

این افراد پیشتر در جریان واقعه “گلستان هفتم” بازداشت شده بودند. گلستان هفتم به مجموعه وقایعی گفته می‌شود که از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال ۹۶ با حضور پرتعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی آغاز شد و در جریان آن صدها درویش بازداشت و سپس به احکام شلاق، حبس و اعدام محکوم شدند.

آزادی زودهنگام این زندانیان به مناسبت عید نوروز و تحت عنوان عفو به مناسبت فرا رسیدن عید نوروز و با توجه به بحران شیوع ویروس کرونا در کشور صورت گرفته است. پیشتر رئیس قوه قضاییه طی نامه ای خطاب به آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، علاوه بر مناسبت فرا رسیدن عید نوروز با اشاره به بحران شیوع ویروس کرونا، خواهان اعطای «عفو» به بخشی از زندانیان کشور، شده بود که این درخواست با موافقت آقای خامنه ای اجابت شد. زندانیان سیاسی که بیش از ۵ سال محکومیت دارند شامل این عفو نمی‌شوند.

گفته می‌شود تعداد آزاد شدگان بیش از این تعداد است.

پیشتر نیز در تاریخ ۱ فروردین ۹۹ سردار عثمان بکر، رحمی تورگوت، سیروان محمودی وفا اسدی، محمد قنبردوست، میلاد احمدی و سیامک اشرفی و در تاریخ ۳ فروردین‌ماه ۹۹ سخاوت سلیمی، جواد خمیس آبادی و هادی کریمی، سه تن از دراویش گنابادی  با شامل این عفو شدن از زندان آزاد شده بودند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید