خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان, سایر گروهها  >  گزارشی از آخرین وضعیت امیر سلیمی اقدم در زندان اوین

گزارشی از آخرین وضعیت امیر سلیمی اقدم در زندان اوین

خبرگزاری هرانا – امیر سلیمی اقدم، زندانی محبوس در بند ۴ زندان اوین به اتهام “همکاری با دولت متخاصم عربستان” در حال تحمل محکومیت ۵ ساله حبس خود در زندان است. استاد سابق دانشگاه آزاد واحد مهاباد اخیرا همراه با ۵۱ تن از زندانیان سیاسی و امنیتی دیگر به اندرزگاه ۴ زندان منتقل شده‌ است. این انتقال برخلاف اصل تفکیک جرائم صورت گرفته و این زندانیان اکنون در کنار زندانیان با بدهی مهریه بسر می‌برند. آقای سلیمی علیرعم مشمول مرخصی شدن بر اساس بخشنامه جدید رئیس قوه قضاییه، با مخالفت نماینده دادستان از این امکان محروم مانده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امیر سلیمی اقدم، زندانی محبوس در زندان اوین از اعزام به مرخصی و عفو مشروط محروم مانده است.

گفته می‌شود امین وزیری، دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی با اعزام آقای سلیمی اقدم به مرخصی و یا استفاده از عفو مشروط مخافت کرده است. این در حالی است که این زندانی مشمول اعزام به مرخصی بر اساس بخشنامه‌های اخیر قوه قضاییه بوده است.

هرانا پیشتر در گزارشی از انتقال آقای سلیمی اقدم و سایر زندانیان سیاسی و امنیتی به سالن ۱ اندرزگاه ۴ خبر داده بود. لازم به ذکر است که این انتقال برخلاف اصل تفکیک جرائم صورت گرفته و زندانیان سیاسی و امنیتی هم اکنون در کنار زندانیان با بدهی مهریه بسر می‌برند. گزارش‌هایی از گستردگی شیوع مواد مخدر در این بندها نیز به هرانا رسیده است.

امیر سلیمی اقدم در ۱۱ اسفندماه ۱۳۹۵ برای شرکت در یک سمینار در خصوص افراطی‌گری مذهبی با یک دعوتنامه صوری به تهران دعوت شده بود. اما توسط ماموران وزارت اطلاعات در فرودگاه مهرآباد تهران بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. وی پس از یک ماه با پایان مراحل بازجویی به اندرزگاه ۷ سالن ۱۲ زندان اوین منتقل شد.

آقای سلیمی اقدم در شعبه یک بازپرسی دادسرای اوین به ریاست علی قناعت کار به اتهام “همکاری با دولت متخاصم عربستان” مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. وی در مرحله بدوی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. او نهایتا در مرحله تجدیدنظر توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر به ۵ سال حبس تعزیری و پرداخت جزای نقدی محکوم شد.

آقای سلیمی اقدم به دلیل دوری راه و سکونت مادر و پدر و همسرش در شهرستان مهاباد تنها سه ماه یکبار امکان ملاقات با آنها را دارد.

یک منبع نزدیک به خانواده وی در خصوص وضعیت روحی او به هرانا گفت: “امیر شدیدا تحت فشار معاونت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات برای اعتراف به همکاری با کشورهای بیگانه قرار گرفت. همین فشارها موجب بروز آسیب‌های روانی و افسردگی در او شده است”.

امیر سلیمی‌ اقدم، متولد ۱۳۵۸ و شهروند کرد اهل سنت ساکن مهاباد است. وی دارای مدرک تحصیلی دکتری در رشته فقه و مبانی حقوق است و تا پیش از بازداشت استاد دانشگاه آزاد واحد مهاباد بود.

آقای سلیمی اقدم فعالیت رسانه ای از جمله اجرای سخنرانی و مراسمات در برنامه های صدا و سیمای آذربایجان غربی را نیز در کارنامه خود دارد.

پیشتر یک منبع نزدیک به خانواده آقای سلیمی اقدم به گزارشگر هرانا گفته بود: “این فعال اهل سنت در مراسمات با سخنرانی های عمومی و گسترده بر ضد افراط گری در منطقه تاکید می کرد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید