خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  ضرب و شتم زندانیان سیاسی در زندان ارومیه؛ کامران درویشی و سیامک اشرفی مجروح شدند

ضرب و شتم زندانیان سیاسی در زندان ارومیه؛ کامران درویشی و سیامک اشرفی مجروح شدند

خبرگزاری هرانا – روز دوشنبه ۵ بهمن ماه در پی تنش در بند جوانان زندان ارومیه، ماموران گارد زندان با ورود به بند اقدام به ضرب و شتم شدید زندانیان به خصوص زندانیان سیاسی کامران درویشی و سیامک اشرفی کردند. آقای درویشی علیرغم وارد آمدن صدمات جسمی بسیار، بدون رسیدگی پزشکی به سلول انفرادی منتقل شده است. سیامک اشرفی دیگر زندانی مضروب، در حالی مورد ضرب و شتم گارد زندان قرار گرفت که هم اکنون در سی و هفتمین روز اعتصاب غذا به سر می برد و به لحاظ جسمی در شرایط نامطلوبی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۵ بهمن ماه ۱۳۹۸، در پی تنش بین برخی زندانیان در بند جوانان زندان ارومیه، ماموران گارد زندان با ورود به بند اقدام به ضرب و شتم زندانیان و به طور خاص زندانیان سیاسی کامران درویشی و سیامک اشرفی کردند.

یک منبع مطلع در گفت و گو با گزارشگر هرانا در این خصوص گفت: “روز دوشنبه با تحریک مسئولان زندان، برخی از زندانیان محکوم از بابت جرائم خشن، مشاجره منجر به درگیری با زندانیان سیاسی در بند جوانان را آغاز کردند. به همین دلیل رئیس زندان، سهرابی به همراه ۳۰ نفر ماموران گارد زندان به اتاق زندانیان سیاسی حمله کرده و آنها را با باتوم و شوکر برقی تا سر حد مرگ مورد ضرب و شتم قرار دادند. از این میان کامران درویشی و سیامک اشرفی بیش از دیگران ضرب و شتم شده و آسیب دیدند. آقای درویشی با همان وضعیت به سلول انفرادی منتقل شد و سیامک اشرفی نیز با وجود جراحات وارده به اعتصاب غذای خود ادامه می‌دهد”.

به گفته این منبع مطلع به دلیل هراس زندانیان از شیوع ویروس کرونا فضای زندان متشنج است. همچنین ماموران زندان اقدام به خارج کردن‌ ماسک‌های موجود در زندان به دلایل نامعلومی نموده‌اند.

 سیامک اشرفی اشگه سو، زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه از روز سه‌شنبه ۱ بهمن ماه در اعتراض به عدم پاسخ‌دهی به درخواست عفو مشروط و همچنین بی‌احترامی کارمندان دادگاه به خانواده خود دست به اعتصاب غذا زده بود. روز پنج شنبه ۱۷ بهمن ماه شعبه ۹ اجرای احکام دادگستری ارومیه با درخواست آزادی مشروط وی مخالفت کرد.

آقای اشرفی در خردادماه ۱۳۹۵ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام “عضویت در یکی از گرو‌ه‌های مخالف نظام” به تحمل ۵ سال و به اتهام “فرار از خدمت سربازی” به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

سیامک اشرفی اشگه سو، پس از طی کردن بیش از ۳ سال از دوره محکومیت خود، درخواست آزادی مشروط داده بود که این درخواست از سوی مسئولان زندان ارومیه پذیرفته شده اما شعبه مسئول واحد اجرای احکام از پاسخ دادن به درخواست آزادی مشروط آقای اشرفی امتناع کرده بود.

کامران درویشی، دیگر زندانی مورد اشاره این گزارش، از اهالی ارومیه است که در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ماه سال ١٣٩۵ توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شد، او پس از محاکمه توسط شعبه ٢ دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام «ارتباط با یکی از گروه های اپوزیسیون» به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

این زندانی سیاسی زندان ارومیه که دوره محکومیت ۵ ساله خود را می‌گذراند، در فروردین ماه سال جاری نیز به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی این شهر منتقل و با گشایش پرونده‌ای جدید، اتهامات “اخلال در نظم زندان” و “توهین به مقدسات” به وی تفهیم شده بود. گفتنی است این پرونده سازی با دخالت نهادهای امنیتی به خاطر مشارکت وی در اعتصاب گسترده زندانیان و درگیری‌های مهرماه سال گذشته در زندان ارومیه صورت گرفته است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید