خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, بهداشت و محیط زیست  >  افزایش نگرانی ها از شیوع ویروس کرونا در زندان‌های مختلف کشور

افزایش نگرانی ها از شیوع ویروس کرونا در زندان‌های مختلف کشور

خبرگزاری هرانا – با توجه به محیط بسته زندان، تغذیه نامناسب، نبود امکانات بهداشتی و پزشکی لازم، تراکم بالای جمعیت، بروز موارد مشکوک کرونا در برخی زندانها موجب نگرانی زندانیان و خانواده های آنان شده است. در برخی زندانها مانند سنندج، خرم آباد زندانیان خواستار دریافت امکانات بهداشتی لازم و همینطور قرنطینه شدن افراد مشکوک به این بیماری شده اند و تهدید کرده اند در صورت تداوم بی توجهی به اعتصاب غذا دست خواهند زد، زندانهای دیگر از جمله زندانهای کرج، تبریز، اوین همراه با بسیاری از زندانهای کشور ملتهب از این وضعیت هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، خبرهای ضد و نقیضی از شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران گزارش شده است.

بودن در مکان بسته، سرعت بالای انتقال ویروس کرونا، تغذیه نامناسب و کمبود امکانات بهداشتی در زندان های کشور می‌تواند بستر مناسبی برای شیوع این بیماری در ابعاد وسیع باشد.

بنابر اطلاعاتی که به دست هرانا رسیده است، دستکم چند زندانی در زندان ارومیه، قزلحصار و خرم آباد مشکوک به این ویروس تشخیص داده شده‌اند.

همچنین گزارش‌هایی از موارد مشکوک ابتلا به این بیماری در زندان مرکزی کرج و ممنوع الملاقاتی زندانیان منتشر شده است. زندانیان سیاسی و عقیدتی به بند کارگری منتقل شده و بند آنان تبدیل به قرنطینه زندانیان مشکوک به ویروس کرونا شده است. به نظر می‌رسد نزدیکی این بند با بهداری زندان و دسترسی آسان و بی‌واسطه بهداری به آن منجر به این تصمیمگیری شده است.

این در حالی است که کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در این باره اظهار داشته است: “در مجموع تاکنون گزارش خاصی مبنی بر تشخیص قطعی این بیماری در زندان نداشته‌ایم، ولی این موضوع ناممکن هم نیست”.

روز گذشته نیز صدیقه مالکی‌فر، همسر هاشم خواستار، زندانی سیاسی در مشهد از ارسال نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه در همین خصوص خبر داده بود. در این نامه، عواقب “انتشار این بیماری خطرناک در میان زندانیان” را بر عهده قوه قضائیه دانسته‌اند.

فاطمه شیرزاد، خواهر سعید شیرزاد زندانی سیاسی در زندان رجایی شهر کرج در حساب شخصی خود توئیتر درباره خطر بالای شیوع بیماری در زندان‌ها خطاب به رئیس قوه قضاییه نوشته است:” آقای رئیسی لطفا به فکر زندانیان هم باشید. اگر کرونا به زندان‌ها منتقل شود فاجعه رخ می‌دهد. برادر من، سعید شیرزاد مشکل کلیوی دارد و دیگر زندانیانی که بیماری دارند اگر به کرونا مبتلا شوند، واقعا جانشان به خطر می‌افتد”.

همزمان زنان زندانی در بند نسوان اوین نیز طی نامه‌ای خواهان لغو موقت ملاقات‌های حضوری خود شده‌اند.

فعالین مدنی در تبریز هم از شیوع ویروس مشکوک به کرونا در زندان مرکزی تبریز اظهار نگرانی کرده‌اند.

 همچنین امروز حمیدرضا گودرزی وکیل مدافع محمدعلی نجفی از احتمال ابتلای موکل خود به این بیماری ابراز نگرانی کرده و گفته است:  “با توجه به این که موکلم به درمانگاه زندان مراجعه کرده و اقدامات درمانی را انجام داد علائم سرماخوردگی او ادامه دارد و با توجه به اینکه بیماریهای زمینهای مثل قلبی و دیابت از مواردی است که در صورت بیماری کرونا خطر مرگ برای افراد دارد و موکلم تحت عمل جراحی قرار گرفته است و دیابت دارد؛ لذا خطر مرگ بیش از همیشه او را تهدید می‌کند”.

بسیاری از خانواده های زندانیان در گفتگو با هرانا، خواستار تمهیدات ویژه سازمان زندانها از جمله ضدعفونی کردن محیط زندان، اعطای مرخصی در بیشترین تعداد ممکن، اعطای بسته های بهداشتی از جمله ماسک و ژل های ضدعفونی کننده و همچنین انتقال زندانیان مشکوک به بیماری به قرنطینه شده اند

علیرغم تکذیب‌های مکرر دولت ایران طی هفته‌های اخیر، سرانجام در تاریخ ۳۰ بهمن ماه مقام‌های وزارت بهداشت از فوت دو بیمار در قم بر اثر ابتلا به ویروس کرونا خبر دادند. بلافاصله آمار مرگ و میر بر اثر این بیماری افزایش یافته و هم اکنون ایران پس از چین نخستین کشور از نظر تعداد مرگ به دلیل ابتلا به ویروس کرونای جدید است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید