خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸, 14th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۱۲/۰۵ ساعت ۲۲:۱۶:۰۹

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی پیرانشهر

زخمی شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی پیرانشهر

خبرگزاری هرانا – یک کولبر در ارتفاعات مرزی شهرستان پیرانشهر هدف تیراندازی نیروهای سپاه قرار گرفته و به شدت زخمی شد. این کولبر جهت مداوا به مراکز درمانی شهر ارومیه منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهای گذشته، نیروهای سپاه در ارتفاعات مرزی شهرستان پیرانشهر به سوی گروهی از کولبران آتش گشودند که در نتیجه یک کولبر به شدت زخمی شد.

این کولبر که هویت آن “ولی خلیفه” ۲۸ ساله احراز شده است، از ناحیه‌ی پا به شدت زخمی شده و جهت رسیدگی پزشکی به مراکز درمانی ارومیه منتقل شده است.

گفته می‌شود وی در جمعی از کولبران، بدون اخطار قبلی، از فاصله نزدیک و به ظن حمل کالای قاچاق مورد شلیک قرار گرفته‌ است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید