خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ ساعت ۲۱:۲۹:۲۱

    خانه  > کارگران  >  فقدان ایمنی کار؛ مرگ بیش از ۱۳۰۰ کارگر در کشور طی ۹ ماه سال جاری/ مرگ یک کارگر در اراک

فقدان ایمنی کار؛ مرگ بیش از ۱۳۰۰ کارگر در کشور طی ۹ ماه سال جاری/ مرگ یک کارگر در اراک

خبرگزاری هرانا – امروز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه، در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار، یک کارگر در شهرستان اراک جان خود را از دست داد. بنابر خبری دیگر در ۹ ماهه اول امسال بیش از ۱۳۰۰ نفر به دلیل حوادث ناشی از کار در کشور جان خود را از دست داده‌اند. مدیرکل پزشکی قانونی مازندران از رشد ۹ درصدی جان‌باختگان حوادث کار طی ۱۰ ماه سال جاری در این استان خبر داد. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، تنها در ۹ ماهه اول امسال بیش از ۱۳۰۰ نفر به دلیل حوادث ناشی از کار جان خود را از دست داده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها مرگ و میر ناشی از حوادث کار در ۶ ماهه نخست امسال ۷.۴ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است. بیشترین این مرگ‌ومیرها در میان کارگران ساختمانی و معادن است.

مطابق آمار سقوط از بلندی بیشترین علت مرگ افراد است و در شش ماه نخست امسال ۳۹.۴ درصد از کل حوادث کار را به خود اختصاص داده است. اصابت جسم سخت، برق‌گرفتگی، سوختگی و کمبود اکسیژن از دیگر دلایل این مرگ‌ومیرهاست.

فعالان حوزه کار می‌گویند حوادث ناشی از کار در ایران ۴ برابر آمار آن در کشورهای پیشرفته است. این در شرایطی است که به دلیل مسائل مختلف از جمله شناسنامه‌دار نبودن کارگاه‌ها و نبود بانک اطلاعاتی جامع، بسیاری از حوادث ناشی از کار در کشور ثبت نمی‌شود و آمار رسمی منتشرشده در این موارد تنها حوادثی است که در کارگاه‌های شناسنامه‌دار اتفاق می‌افتد و پرونده آنها توسط پزشکی قانونی پیگیری می‌شود.

رشد ۹ درصدی جان‌باختگان حوادث کار در مازندان

به گزارش مهر، مدیرکل پزشکی قانونی مازندران از رشد ۹ درصدی جان‌باختگان حوادث کار طی ۱۰ ماه سال جاری در این استان خبر داد.

علی عباسی گفت: “در ده ماه امسال ۸۴ نفر براثر حوادث شغلی جان خود را از دست دادند که نسبت به مدت مشابه ۹ درصد رشد داشته است”.

وی اظهار داشت: “در ۱۰ ماهه سال جاری به ترتیب شهرستان ساری و میاندرود با ۱۵، آمل با ۱۲و نور با ۹ مورد بیشترین و شهرهای، تنکابن و محمود آباد هر کدام با ۲مورد فوتی، کمترین موارد مرگ ناشی از حوادث کار را داشتند”.

عباسی افزود: “عمده دلایل مرگ افراد در حوادث کار مربوط به سقوط از بلندی با ۳۵ نفر، برق گرفتگی با ۱۸، اصابت جسم سخت با ۱۷و سوختگی و سایر موارد هر کدام با ۷ مورد بوده است و همچنین سنین ۳۱ تا ۴۰ سال با ۲۶ مورد دارای بیشترین فوتی و کمتر از ۲۰ سال با یک فوتی کمترین آمار را داشتند”.

مدیرکل پزشکی قانونی مازندران یادآور شد: “بر اساس آمار مراکز پزشکی قانونی استان تعداد ۷۹۸ نفر شامل ۷۵۳ مرد و مابقی زن مصدومان ناشی از حوادث کار به پزشکی قانونی مراجعه کردند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳ درصد افزایش داشت”.

مرگ یک کارگر در اراک

به گزارش ایرنا، فرمانده انتظامی شهرستان اراک گفت: “مردی ۳۵ ساله هنگام کار در کارگاه بوجاری به علت سقوط دستگاه تسمه نقاله جان خود را از دست داد”.

امیر مختاری افزود: “با اعلام مرکز فوریت سامانه ۱۱۰ مبنی مرگ کارگری در یک کارگاه بوجاری در روستای ایبک آباد این شهرستان، بلافاصله عوامل انتظامی و امدادی، در محل حاضر شدند’.

وی اظهار داشت: “پس از تایید مرگ فرد حادثه دیده از سوی کادر درمانی بیمارستان، جسد او برای بررسی بیشتر به پزشکی قانونی منتقل شد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید