خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان  >  پرونده سازی جدید در پایان دومین دهه حبس؛ سعید سنگر به دادگاه انقلاب ارومیه احضار شد

پرونده سازی جدید در پایان دومین دهه حبس؛ سعید سنگر به دادگاه انقلاب ارومیه احضار شد

خبرگزاری هرانا – سعید سنگر، زندانی سیاسی در زندان ارومیه طی ابلاغیه‌ای به شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه احضار شد. این زندانی پیشتر در تاریخ ۲۶ آذرماه از زندان ارومیه به شعبه ۶ بازپرسی دادگاه انقلاب ارومیه منتقل و مورد بازجویی و تفهیم اتهام قرار گرفته بود. آقای سنگر از حدود ۲۰ سال پیش در زندان ارومیه بسر می‌برد. در حالی که دوران محکومیت آقای سنگر به اتمام رسیده و حدود یک سال و نیم، بیش از دوران محکومیت تحمل حبس کرده است، همچنان از آزادی او جلوگیری می شود. این زندانی سیاسی پیش از این نیز در دوران زندان با گشایش پرونده دیگری روبرو شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سعید سنگر، زندانی سیاسی در زندان ارومیه طی ابلاغیه‌ای که امروز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۸، در زندان به او ابلاغ شد به شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه، به ریاست قاضی علی شیخ لو احضار شد.

در این ابلاغیه اتهام آقای سنگر “عضویت در جمعیت های معاند کشور” عنوان شده و به وی گفته شده ساعت ۱۱ صبح روز چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ در این شعبه حضور یابد.

آقای سنگر پیشتر در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۸، نیز طی ابلاغیه‌ای به اتهام “عضویت در گروه‌های بغی و منافقین” به شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه، به ریاست علی شیخ لو احضار شد و این جلسه طی روزهای گذشته با وجود انتقال وی از زندان به دادگاه، به دلیل عدم حضور وکیل در جلسه دادگاه برگزار نشد. این پرونده سازی و اتهام جدید در حالی مطرح می شود که آقای سنگر ظرف ۲۰ سال گذشته را اساسا با همین اتهام در زندان به سر برده است.

در ادبیات حکومتی جمهوری اسلامی برای اشاره به سازمان مجاهدین خلق از عبارت “منافقین” استفاده می شود.

آقای سنگر پیش از این نیز در تاریخ ۲۶ آذرماه ۹۸ از زندان ارومیه به شعبه ۶ بازپرسی دادگاه انقلاب ارومیه منتقل و مورد بازجویی و تفهیم اتهام قرار گرفته بود. آقای سنگر در آن جلسه به اتهام “تبلیغ علیه نظام و ارتباط با رسانه های بیگانه” مورد بازجویی قرار گرفت.

وی پیشتر نیز در سال ۹۶ پرونده ای با اتهام “تبلیغ علیه نظام” علیه وی گشوده شده بود که به دلیل فقدان مدرک، قرار منع تعقیب در این پرونده برای او صادر شد.

سعید سنگر، زندانی سیاسی متولد ۱۲ اردیبهشت ۱۳۵۲ است. او در تاریخ ۱۰ شهریور ۱۳۷۹بازداشت شد اما در پرونده‌اش ۸ آبان ۱۳۷۹ به عنوان تاریخ دستگیری ذکر شده است.

آقای سنگر در تاریخ ۲۸ آبان ۱۳۷۹ طی کمتر از دو ماه توسط شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی فاطمی، از بابت اتهام “محاربه از طریق عضویت در سازمان مجاهدین خلق” به اعدام محکوم شد. آقای سنگر پس از آن از بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین در تهران منتقل و تا سال ۸۲ در سلول انفرادی نگهداری شد. در آذرماه همان سال در مرحله تجدید نظر حکم وی با یک درجه تخفیف به حبس ابد تقلیل یافت و نهایتا به زندان ارومیه منتقل شد.

حکم حبس ابد این زندانی در تاریخ ۳ دی ماه ۹۵ توسط شعبه ۴ اجرای احکام سنندج به ۱۸ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد.

در حالی که دوران محکومیت آقای سنگر به اتمام رسیده و حدود یک سال و نیم بیش از دوران محکومیت تحمل حبس کرده است، همچنان از آزادی او جلوگیری می شود. گفته می‌شود وی در دوران زندان پیشتر نیز با گشایش پرونده های دیگری روبرو شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید