خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  شلیک مستقیم نیروهای نظامی؛ مرگ یک کولبر زخمی همزمان با زخمی شدن ۲ کولبر دیگر

شلیک مستقیم نیروهای نظامی؛ مرگ یک کولبر زخمی همزمان با زخمی شدن ۲ کولبر دیگر

خبرگزاری هرانا – روز دوشنبه ۲۷ بهمن ماه یک کولبر که پیشتر در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهر نوسود زخمی شده بود، به علت شدت جراحات وارده جان خودرا از دست داد. همچنین طی روزهای گذشته ۲ کولبر در مناطق مرزی شهرستان های مریوان و سردشت توسط نیروهای نظامی مورد هدف گلوله قرار گرفته و زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز دوشنبه ۲۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۸، یک کولبر به نام “شاهد اداک” به دلیل شدت جراحات وارده ناشی از اصابت گلوله جان خود را از دست داد.

وی روز یکشنبه ۲۷ بهمن به همراه گروهی از کولبران در مرز نوسود واقع در استان کرمانشاه، هدف تیراندازی نیروهای نظامی قرار گرفته و زخمی شده بود.

همچنین در خبری دیگر روز یکشنبه ۲۷ بهمن‌ماه، یک کولبر به نام “کامران قادری” از اهالی روستای “سردوش” از توابع مریوان در جریان شلیک نیروهای نظامی در نزدیکی روستای مرزی دوله‌بی زخمی شده و جهت رسیدگی پزشکی به مراکز درمانی مریوان منتقل شده است.

طی روزهای گذشته گروهی از کولبران در مناطق مرزی شهرستان سردشت نیز هدف شلیک مستقیم نیروهای  نظامی قرار گرفتند که در جریان آن یک کولبر به نام “عبدالواحد کریم‌پور” ۲۴ ساله فرزند محمدامین به شدت زخمی شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید