خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ ساعت ۱۴:۳۲:۳۴

    خانه  > زندانیان  >  تعیین زمان برگزاری جلسه دادگاه زوج فرانسوی بازداشت شده در ایران

تعیین زمان برگزاری جلسه دادگاه زوج فرانسوی بازداشت شده در ایران

خبرگزاری هرانا – جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات فریبا عادلخواه و گابریل مارشال، زوج فرانسوی بازداشت شده در ایران در تاریخ ۱۳ اسفندماه در دادگاه انقلاب تهران برگزار خواهد شد. سخنگوی قوه قضاییه ضمن اعلام این خبر از صدور کیفرخواست برای این زوج خبر داده است. پیشتر سعید دهقان، وکیل مدافع این زوج گفته بود، خانم فریبا عادلخواه از بابت عناوین اتهامی «فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی» و آقای مارشال نیز از بابت اتهام «اجتماع و تبانی» مورد محاکمه قرار خواهند گرفت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، امروز سه شنبه ۲۹ بهمن ماه ۹۸، در خلال نشت خبری، سخنگوی قوه قضاییه از تعیین زمان برگزاری دادگاه رسیدگی به اتهامات زوج فرانسوی بازداشت شده در ایران خبر داد.

اسماعیلی با اشاره به اینکه «کیفرخواست این افراد صادر شده و هم اکنون نیز در زندان هستند» از برگزاری دادگاه این زوج در تاریخ ۱۳ اسفندماه ۹۸ خبر داد”.

در تاریخ ۱۸ بهمن ماه نیز، سعید دهقان، وکیل مدافع فریبا عادلخواه و گابریل مارشال از ارجاع پرونده موکلانش به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی خبر داده بود.

به گفته سعید دهقان “پرونده فریبا عادلخواه و رولاند گابریل مارشال به شعبه ١۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی ارجاع شد. نظر به قرار منع تعقیب صادره در خصوص دو اتهام «جاسوسی و تشویش اذهان عمومی» برای خانم عادلخواه، دادگاه در مورد ایشان به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت» رسیدگی خواهد کرد و در مورد مارشال نیز تنها اتهام همان «اجتماع و تبانی» است”.

لازم به ذکر است، اواخر تیرماه سال جاری علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران،خبر از بازداشت فریبا عادل خواه داده بود. این شهروند دوتابعیتی در تاریخ ۱۷ خردادماه توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود در تهران بازداشت شده بود.

روز سه شنبه ۱۹ آذر ماه ۹۸، پس از گذشت ۶ ماه از بازداشت این زوج فرانسوی، برای این پرونده قرار وثیقه صادر شد اما علیرغم موافقت قاضی پرونده جهت آزادی موقت، معاون دادستان با این امر مخالفت کرده و لذا برای رفع اختلاف، پرونده به دادگاه انقلاب ارسال شد.

فریبا عادل خواه در تاریخ ۳ دی ماه طی یک نامه سرگشاده به همراه کایلی مور گیلبرت شهروند استرالیایی بازداشت شده در ایران از اعتصاب غذای خود خبر داده و گفته‌ بودند که در مدت بازداشت تحت شکنجه‌های روانی قرار داشته‌ و از بسیاری حقوق ابتدایی خود محروم بوده‌اند. وی نهایتا در تاریخ ۲۳ بهمن ماه و پس از ۵۰ روز به اعتصاب غذای خود خاتمه داد.

فریبا عادل‌خواه در رشته جامعه شناسی در دانشگاه استراسبورگ در شرق فرانسه آموزش دیده و دکترای خود را در “مردم شناسی اجتماعی و قوم شناسی” از مدرسه “مطالعات عالی علوم اجتماعی” در پاریس دریافت کرده است. وی سالیان درازی است که به عنوان پژوهشگر و مدیر پژوهش، در “بنیاد ملی علوم سیاسی “در پاریس به کار مشغول بوده است. همچنین علاوه بر حضور در مجامع علمی کشورهای مختلف جهان، در دانشگاه‌های ایران نیز با موضوعاتی چون اقتصاد و سیاست سخنرانی‌هایی را انجام می‌داده و به طور مرتب در حال رفت و آمد به ایران بوده است.

خانم عادل‌خواه نویسنده کتاب‌هایی مانند “انقلاب باحجاب: زن مسلمان ایرانی” و “مدرن بودن در ایران” است و سال گذشته هم کتاب دیگری با نام “هزار و یک مرز ایران: سفر و هویت” از او منتشر شد. این کتاب‌ها به زبان فرانسوی منتشر شده است.

رولان مارشال، پژوهشگر فرانسوی نیز در ماه ژوئن حین سفر به ایران که برای دیدار با خانم عادل خواه صورت گرفته بود، بازداشت شد.

اواخر مهرماه وزارت خارجه فرانسه خبر بازداشت وی را تایید کرده بود. فرانسه بازداشت رولان مارشال را “غیرقابل قبول” توصیف کرده و خواستار آزادی او شده بود. سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفته بود که مقام های کنسولگری فرانسه در ایران چندین بار به دیدن آقای مارشال در زندان رفته اند و با خانواده او در تماس هستند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید