خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  تمدید قرار بازداشت محمد داوری در زندان عادل آباد شیراز

تمدید قرار بازداشت محمد داوری در زندان عادل آباد شیراز

خبرگزاری هرانا – قرار بازداشت محمد داوری، فعال مدنی اهل دهدشت بار دیگر تمدید و در تاریخ ۲۳ بهمن ماه در زندان عادل آباد شیراز به وی ابلاغ شد. آقای داوری در تاریخ ۱۰ مهرماه امسال توسط نیروهای امنیتی در شیراز بازداشت و پس از حدود یک ماه با پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز به زندان یاسوج منتقل شد. وی در تاریخ ۱۰ آذرماه مجددا از زندان یاسوج به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز (پلاک ۱۰۰) منتقل شد و در تاریخ ۲۱ دی ماه با پایان مراحل بازجویی به زندان عادل آباد شیراز منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۲۳ بهمن ماه ۱۳۹۸، قرار بازداشت محمد داوری، فعال مدنی اهل دهدشت بار دیگر تمدید و در زندان عادل آباد شیراز به وی ابلاغ شد.

به گفته یک منبع نزدیک به خانواده محمد داوری، اتهامات آقای داوری تا به امروز به صورت رسمی به او ابلاغ نشده و جهت اخذ آخرین دفاع نیز به دادگاه احضار نشده است.

محمد داوری پیشتر در تاریخ ۱۰ مهرماه ۹۸ در راه بازگشت به منزل شخصی خود در شیراز توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد در این شهر منتقل شده بود. وی روز یکشنبه ۱۴ مهرماه ۹۸ طی تماسی با خانواده‌اش در یاسوج از بازداشت خود در بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز (پلاک ۱۰۰)  خبر داده بود. همزمان با بازداشت منزل شخصی آقای داوری نیز مورد تفتیش ماموران وزارت اطلاعات قرار گرفته و وسایل شخصی، کتاب‌ها و دست‌نوشته‌های وی ضبط شده بود. در جریان بازداشت محمد داوری ماشین شخصی او نیز توقیف شده است.

آقای داوری روز شنبه ۱۱ آبان ماه پس از حدود یک ماه با پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز (پلاک ۱۰۰) به زندان یاسوج منتقل شده بود. وی پس از انتقال به زندان یاسوج ملاقات کوتاهی با خانواده خود داشته و پس از ملاقات به خانواده آقای داوری گفته شده بود که وی تا اطلاع ثانوی ممنوع الملاقات و ممنوع التماس خواهد بود.

آقای داوری روز یکشنبه ۱۰ آذرماه ۱۳۹۸، از زندان یاسوج به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز (پلاک ۱۰۰) منتقل و مدتی بعد در تاریخ ۲۱ دیماه از بازداشتگاه این نهاد امنیتی به زندان عادل آباد شیراز منتقل شد. انتقال آقای داوری به زندان شیراز در حالی صورت گرفته بود که مادر و پدر مسن او امکان ملاقات متداوم و سفر به شیراز را ندارند.

محمد داوری پیشتر در تماس با نزدیکان خود از نسبت دادن اتهامات واهی در مراحل بازجویی خبر داده بود.

محمد داوری، پیش‌تر نیز در تاریخ ۱۹ مردادماه ۹۷ توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت و روز دوشنبه ۵ شهریورماه با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی تا پایان دادرسی از زندان مرکزی یاسوج آزاد شده بود. وی بار دیگر در تاریخ ۲۷ شهریورماه ۹۷، در پی احضار به شعبه چهارم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب یاسوج در پرونده‌ای دیگر به اتهام “تبلیغ علیه نظام” مورد بازپرسی و تفهیم اتهام قرار گرفت و سپس در پایان جلسه دادگاه با تودیع قرار کفالت و تا زمان پایان دادرسی آزاد شد.

محمد داوری در تاریخ ۷ مهرماه سال گذشته نیز در حالی که هیچ ابلاغیه ای مبنی بر شرکت در جلسه دادگاه به دستش نرسیده بود، به صورت غیابی و توسط شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری دو یاسوج از بابت اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق سامانه‌های رایانه‌ای” به ۵ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. آقای داوری در تاریخ ۸ اسفند ماه ۹۷ با دریافت پیام کوتاه، از صدور ابلاغ الکترونیکی توسط شعبه اول اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب یاسوج، مبنی بر احضار وی جهت تحمل دوران حبس مطلع شده بود.

محمد داوری پیش از این نیز، در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ پس از احضار به دفتر اداره اطلاعات سپاه پاسداران توسط این نیروها به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشویش اذهان عمومی” بازداشت و در تاریخ ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ پس از گذشت ۱۰ روز با قید وثیقه ۵۰ میلیون تومانی و قرار کفالت از زندان آزاد شد. در مردادماه سال گذشته از بابت این پرونده قرار منع تعقیب صادر شد.

محمد داوری، ۲۶ ساله، متولد دهدشت، دارای مدرک کارشناسی علوم سیاسی است و پیش از این نیز در جریان اعتراضات سال ۹۶ موسوم به اعتراضات دی ماه و پیش از آن نیز در زمان درگذشت هاشمی رفسنجانی به دلیل پایین کشیدن بنر وی از سطح شهر یاسوج بازداشت و پس از مدتی آزاد شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید