خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۱۱/۲۳ ساعت ۱۷:۴۷:۴۲

    خانه  > سایر گروهها  >  پس از پنجاه روز؛ پایان اعتصاب غذای فریبا عادلخواه در زندان اوین

پس از پنجاه روز؛ پایان اعتصاب غذای فریبا عادلخواه در زندان اوین

خبرگزاری هرانا – فریبا عادل خواه شهروند ایرانی-فرانسوی محبوس در زندان اوین در پاسخ به درخواست کتبی تعدادی از فعالان سیاسی و مدنی به اعتصاب غذای خود پایان داد. خانم عادل خواه، در تاریخ ۳ دی ماه طی یک نامه سرگشاده به همراه کایلی مور گیلبرت شهروند استرالیایی بازداشت شده در ایران از اعتصاب غذای خود خبر داده و گفته‌ بودند که در مدت بازداشت تحت شکنجه‌های روانی قرار داشته‌ و از بسیاری حقوق ابتدایی خود محروم بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از یورونیوز، امروز چهارشنبه ۲۳ بهمن ماه ۹۸، فریبا عادل خواه، شهروند ایرانی-فرانسوی بازداشت شده در ایران که هم اکنون در زندان اوین به سر می برد به اعتصاب غذای خود پایان داد.

بر اساس این گزارش سعید دهقان، وکیل عادلخواه به خبرگزاری فرانسه گفته است:‌ «خانم عادلخواه به درخواست کتبی فعالان سیاسی و مدنی پاسخ مثبت داده و ظهر امروز به وقت تهران به اعتصاب غدای خود پایان داده است.

در تاریخ ۳ دی ماه، کایلی مور-گیلبرت شهروند استرالیایی و فریبا عادل خواه شهروند ایرانی-فرانسوی محبوس در زندان اوین طی یک نامه سرگشاده از اعتصاب غذای خود خبر داده و گفته‌اند که در مدت بازداشت تحت شکنجه‌های روانی قرار داشته‌ و از بسیاری حقوق ابتدایی خود محروم بوده‌اند.

لازم به ذکر است، در اواخر تیرماه سال جاری علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران،خبر از بازداشت فریبا عادل خواه داده بود. این شهروند دوتابعیتی در تاریخ ۱۷ خردادماه توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود در تهران بازداشت شده بود.

در آبان ماه سال جاری، سعید دهقان، وکیل مدافع فریبا عادل خواه و رولان مارشال اتهامات دو شهروند فرانسوی بازداشت شده در ایران را به ترتیب جاسوسی و  اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی عنوان کرده و گفته است تاکنون هیچ ادله ای برای اتهامات مطروحه علیه این افراد به وی ارائه نشده است.

روز سه شنبه ۱۹ آذر ماه ۹۸، پس از گذشت ۶ ماه از بازداشت این زوج فرانسوی، برای این پرونده قرار وثیقه صادر شد اما علیرغم موافقت قاضی پرونده جهت آزادی موقت، معاون دادستان با این امر مخالفت کرده و لذا برای رفع اختلاف، پرونده به دادگاه انقلاب ارسال شد.

روز سه شنبه ۱۷ دی ماه ۹۸، سعید دهقان، وکیل مدافع فریبا عادل خواه و رولان مارشال، از صدور قرار منع تعقیب برای خانم عادل خواه از بابت اتهامات «جاسوسی و تشویش اذهان عمومی» خبر داد. این وکیل دادگستری همچنین اعلام کرده بود که با توجه به تأیید دادستانی، کیفرخواست با دو اتهام دیگر با عناوین «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم» و «تبلیغ علیه نظام» به دادگاه انقلاب خواهد رفت.

در تاریخ ۱۸ بهمن ماه، سعید دهقان، از ارجاع پرونده موکلانش به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی خبر داد و گفت: “پرونده فریبا عادلخواه و رولاند گابریل مارشال به شعبه ١۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی ارجاع شد. نظر به قرار منع تعقیب صادره در خصوص دو اتهام «جاسوسی و تشویش اذهان عمومی» برای خانم عادلخواه، دادگاه در مورد ایشان به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت» رسیدگی خواهد کرد و در مورد مارشال نیز تنها اتهام همان «اجتماع و تبانی» است”.

فریبا عادل‌خواه در رشته جامعه شناسی در دانشگاه استراسبورگ در شرق فرانسه آموزش دیده و دکترای خود را در “مردم شناسی اجتماعی و قوم شناسی” از مدرسه “مطالعات عالی علوم اجتماعی” در پاریس دریافت کرده است. وی سالیان درازی است که به عنوان پژوهشگر و مدیر پژوهش، در “بنیاد ملی علوم سیاسی “در پاریس به کار مشغول بوده است. همچنین علاوه بر حضور در مجامع علمی کشورهای مختلف جهان، در دانشگاه‌های ایران نیز با موضوعاتی چون اقتصاد و سیاست سخنرانی‌هایی را انجام می‌داده و به طور مرتب در حال رفت و آمد به ایران بوده است.

خانم عادل‌خواه نویسنده کتاب‌هایی مانند “انقلاب باحجاب: زن مسلمان ایرانی” و “مدرن بودن در ایران” است و سال گذشته هم کتاب دیگری با نام “هزار و یک مرز ایران: سفر و هویت” از او منتشر شد. این کتاب‌ها به زبان فرانسوی منتشر شده است.

رولان مارشال، پژوهشگر فرانسوی نیز در ماه ژوئن حین سفر به ایران که برای دیدار با خانم عادل خواه صورت گرفته بود، بازداشت شد.

اواخر مهرماه وزارت خارجه فرانسه خبر بازداشت وی را تایید کرده بود. فرانسه بازداشت رولان مارشال را “غیرقابل قبول” توصیف کرده و خواستار آزادی او شده بود. سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفته بود که مقام های کنسولگری فرانسه در ایران چندین بار به دیدن آقای مارشال در زندان رفته اند و با خانواده او در تماس هستند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید