خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۱۱/۲۳ ساعت ۱۴:۳۴:۵۳

    خانه  > دگرباشان جنسی  >  وعده دولت جهت افتتاح مرکزی برای افراد ترنس

وعده دولت جهت افتتاح مرکزی برای افراد ترنس

خبرگزاری هرانا – علی ربیعی، سخنگوی دولت دیروز سه شنبه ۲۲ بهمن ماه در جریان بازدید از مرکز “جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها” وعده افتتاح مرکزی حمایتی مختص افراد ترنس را داد. اکبر رجبی، مدیر عامل این جمعیت نیز وعده داد که طی دو هفته آتی مرکزی با عنوان “سرای میلاد” برای حمایت از افراد ترنس افتتاح خواهد شد. به نظر می‌رسد که این مرکز در پی ایجاد پناهگاهی برای افراد ترنس بی‌خانمان است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایرنا، روز سه شنبه ۲۲ بهمن ماه ۱۳۹۸، علی ربیعی، سخنگوی دولت در جریان بازدید از مرکز جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها وعده افتتاح مرکزی حمایتی مختص افراد ترنس را داد.

ربیعی در جریان این بازدید درخصوص مشکلات افراد ترنس گفت: “مشکل این افراد جدی است و ما نباید با گروهی که می‌خواهند تغییر جنسیت دهند با برچسب و انگ برخورد کنیم. برخی از این افراد مشکلشان بیماری است و باید به آنها به چشم فردی که بیماری دارد، برخورد کنیم. بنای ما این است که به معالجه این افراد بپردازیم و تاکنون تلاشمان را کرده‌ایم بخشی از هزینه‌های جراحی و تغییر جنسیت آنها را پرداخت کنیم”.

سخنگوی دولت درباره مرکز حامی ترنس‌ها تاکید کرد مرکز مشاوره‌ای نیز در کنار آن باشد که به این افراد برای حل مشکلاتشان مشاوره بدهد. راه‌اندازی این مرکز می‌تواند به خانواده‌های افراد ترنس نیز کمک کند.

وی افزود: “توصیه‌مان به خانواده‌ها این است که فرزندانشان را که ترنس هستند، طرد نکنند زیرا ممکن است وارد ورطه‌ای شوند که از آن راه بازگشتی نباشد”.

اظهارات علی ربیعی در خصوص بیماری افراد ترنس در حالی است که بنا به راهنمای طبقه‌بندی جهانی بیماری‌ها شماره ۱۱ (ICD 11) که در سال ۲۰۱۸ میلادی منتشر شده است، هویت ترنس از فهرست‌ها بیماری‌ها خارج شده و تنها یک وضعیت سلامتی است که تحت عنوان ناهمنوایی جنسیتی به رسمیت شناخته می‌شود.

اکبر رجبی، بنیانگذار و مدیرعامل جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها، نیز با بیان اینکه آقای ربیعی برای تسهیل انجام این کار جلوی بنده با استاندار تماس گرفته و از ایشان قول مساعدت گرفته‌اند، گفت: “این مکان توسط جمعیت جانمایی شده و امیدواریم با رایزنی‌های انجام‌شده تا دو هفته دیگر شاهد افتتاح آن باشیم”.

رجبی ادامه داد: “اگر همه چیز به خوبی پیش برود و مشکلی پیش نیاید، این مرکز در منطقه ۶ افتتاح می‌شود. ما نیز قول می‌دهیم ظرف دو هفته این مکان را تجهیز کنیم تا افراد ترنس سرپناه داشته باشند و خدمات دریافت کنند”.

ایسنا روز دوشنبه ۲۱ بهمن ماه، در گزارشی از عدم پذیرش افراد ترنس در گرمخانه‌های تهران خبر داده بود. اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در ایران به دلیل شرایط قانونی و فرهنگی بیش از سایرین در معرض بی خانمان شدن قرار دارند. مجله خط صلح طی ماه‌های اخیر مصاحبه‌ای با فردی همجنسگرا که حدود یک سال بی‌خانمان بوده است، ترتیب داده بود.

لازم به ذکر است، افراد ترنس کسانی هستند که هویت جنسیتی آنها مغایر با جنس تشخیص داده شده در زمان تولدشان است و تمامی افراد ترنس نیازی به انجام عمل‌های جراحی تغییر جنس نمی‌بینند و تنها ترنسکشوال‌ها تمایل به انجام این عمل‌ها دارند. اما به دلیل شرایط حاکم بر ایران جنسیت افراد ترنس پس از انجام عمل کامل تغییر جنس به رسمیت شناخته می‌شود.

در متن قوانین ایران تاکنون مقررات مشخصی درباره‌ تغییر جنس وضع نشده است؛ با این حال در سال ۱۳۹۲ در متن لایحه‌ حمایت از خانواده بخشی به قوانین طی کردن پروسه گذار برای افراد ترنس نیز اختصاص داده شده است. روح‌الله خمینی در سال ۱۳۶۱ طی فتوایی عمل تغییر جنس را مشروع دانسته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید