خانه  > دگرباشان جنسی, سایر گروهها, کودکان  >  پدری که پسر ترنس خود را به قتل رسانده بود، به سه سال حبس محکوم شد

پدری که پسر ترنس خود را به قتل رسانده بود، به سه سال حبس محکوم شد

خبرگزاری هرانا – در بهمن ماه سال گذشته، مردی در تبریز پسر ۱۷ ساله خود که از افراد کوییر (LGBTQ) بود را به قتل رساند. این مرد توسط دادگاه کیفری دو تبریز از بابت اتهام قتل فرزند ترنس خود به سه سال حبس محکوم شد و از مجازات جدی در امان ماند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، یک مرد در تبریز که فرزند نوجوان ترنس خود را به قتل رسانده بود، از مجازات جدی در امان ماند.

این مرد در بهمن ماه سال گذشته پسر ۱۷ ساله خود را که از افراد کوییر (LGBTQ) بود را به دلیل آرایش کردن، به قتل رساند.

او در جلسه دادگاه در دفاع از خود مدعی شد: “پارسا تمایلات جنسی زنانه داشت و برای درمان او تمام تلاش خود را به کار بستیم، اما هیچ‌کدام موثر واقع نشد، چرا که پارسا همکاری نمی‌کرد و مدام از خانه فرار می‌کرد. رفتارهایش اصلاً قابل کنترل نبود.”

او همچنین عنوان کرد که “تصمیم گرفتم وی را به بهزیستی بسپارم که متاسفانه بهزیستی به خاطر شرایط پارسا از پذیرش وی امتناع کرد.”

این مرد همچنین ادعا کرد که پارسا در اواخر حتی سعی داشت بر روی برادر کوچک‌تر خود نیز اثر بگذارد. او در ادامه این ادعا ها عنوان کرد: “برادرش می‌گفت، وقتی با پارسا در خانه تنها هستیم وی مدام عکس‌های دوستانش را نشان می‌دهد و از «کارهای غیراخلاقی» که با آن‌ها انجام می‌دهد می‌گوید. دیگر تحمل این موضوع از توان من خارج بود. تا آن اندازه بی‌آبرو شده بودم که در میان دوست و آشنا و فامیل همه ما را با انگشت نشان می‌دادند.”

در نهایت، دادگاه کیفری دو تبریز با استناد به ماده ۶۱۲ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی، این مرد را به دلیل اینکه خودش پدر مقتول است و شاکی دیگری بابت قتل این نوجوان وجود نداشت، به سه سال حبس با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم کرد.

در قوانین جمهوری اسلامی، پدر به عنوان “اولیای دم” در صورت قتل و یا مشارکت در قتل فرزند از مجازات جدی در امان می ماند. موضوعی که همواره مورد انتقاد بسیاری از منتقدین قوانین رایج در کشور بوده است. در برخی موارد پدران، پس از بررسی این موضوع که پدر به دلیل قتل فرزند از مجازات سنگین در امان است، دست به قتل زده‌اند.

در متن قوانین ایران تاکنون مقررات مشخصی در این خصوص وضع نشده است؛ با این حال در سال ۱۳۹۲ در متن لایحه حمایت از خانواده، بخشی به قوانین طی کردن پروسه گذار افراد ترنس نیز اختصاص داده شده است. روح‌الله خمینی در سال ۱۳۶۱ طی فتوایی عمل “تغییر جنسیت” را مشروع دانسته بود. عدم وضع قوانین واحد برای تغییر مدارک و اخذ مجوز عمل‌های بازتایید جنسیت موجب سردرگمی شهروندان ترنس در پیچ و خم‌های قانونی و رفتارهای سلیقه‌ای و سواستفاده برخی از مراجع قانونی جهت سنگ اندازی در روند گذار شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید