خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  امضا کنندگان درخواست استعفای رهبر؛ چهار فعال مدنی مجموعا به ۲۴ سال حبس محکوم شدند

امضا کنندگان درخواست استعفای رهبر؛ چهار فعال مدنی مجموعا به ۲۴ سال حبس محکوم شدند

خبرگزاری هرانا –  چهار تن از کنشگران مدنی به نام های شهلا جهان بین، زهرا جمالی، گیتی پورفاضل و شهلا انتصاری که تابستان امسال با نوشتن نامه ای سرگشاده خواستار استعفای آیت الله خامنه‌ای شده بودند، توسط دادگاه انقلاب هر یک به تحمل ۶ سال حبس محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کانون مدافعان حقوق بشر، چهار تن از کنشگران مدنی از جمله شهلا جهان بین، زهرا جمالی، گیتی پورفاضل و شهلا انتصاری که تابستان امسال با نوشتن نامه ای سرگشاده خواستار استعفای آیت الله خامنه‌ای شده بودند، توسط دادگاه انقلاب هر یک به تحمل ۶ سال حبس محکوم شدند.

بر اساس این گزارش، اتهامات مطروحه علیه این افراد “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور” و “تبلیغ علیه نظام” عنوان شده است.

در میان این فعالان مدنی، خانم گیتی پورفاضل وکیل دادگستری و عضو کانون نویسندگان، به عنوان مجازات تکمیلی به ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی_اجتماعی نیز محکوم شده است.

لازم به یادآوری است که اواسط مردادماه امسال، نامه‌ای با امضای ۱۴ تن از کنشگران مدنی مبنی بر استعفای آیت الله خامنه ای منتشر شده بود. با انتشار این نامه شماری از امضاکنندگان بازداشت و برخی نیز تحت فشار قرار گرفتند. هم اکنون جواد لعل محمدی، عبدالرسول مرتضوی، محمد نوری زاد، هاشم خواستار، محمد حسین سپهری و فاطمه سپهری از امضاکنندگان این بیانیه در بازداشت بسر می‌برند و تعدادی نیز با قرار وثیقه آزاد شده‌اند.

در ادامه این نامه، نامه دیگری با محتوای مشابه تحت عنوان ۱۴ فعال مدنی زن منتشر شد. این فعالان مدنی از امضاکنندگان بیانیه ۱۴ فعال مدنی زن، مبنی بر استعفای آیت الله خامنه ای بوده‌اند.

آبان ماه سال جاری نرگس منصوری، فعال مدنی و یکی از امضا کنندگان بیانیه ۱۴ فعال مدنی زن، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی افشاری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” به ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

گفتنی است که پس از انتشار این نامه زهرا جمالی در تاریخ ۲ شهریورماه، گیتی پورفاضل در تاریخ ۲۸ مردادماه، شهلا انتصاری در تاریخ ۳۱ مردادماه و شهلا جهانبین ۳۰ مردادماه، توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بودند.

در نهایت شهلا جهانبین در تاریخ ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۸، شهلا انتصاری در تاریخ ۱۹ آبان ماه و گیتی پورفاضل در تاریخ ۲۲ آبان ماه هر کدام با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شده بودند.

روز شنبه ۱۲ بهمن ماه، هاشم خواستار، محمد نوریزاد، عبدالرسول مرتضوی، محمد حسین سپهری، فاطمه سپهری، هاشم رجایی، محمد حسین پور و مرتضی قاسمی، هشت تن دیگر از بازداشت شدگان و امضا کنندگان نامه استعفای آیت الله خامنه‌ای، توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد مجموعا به ۷۲ سال حبس تعزیری، ۶ سال ممنوعیت خروج از کشور و ۶ سال تبعید محکوم شدند. گفته می‌شود احکام صادره از بابت اتهامات “تشکیل گروه غیرقانونی و تبلیغ علیه نظام” صادر شده و در خصوص اتهامات “توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و توهین به رهبری” پرونده ای کماکان در دست بررسی است.

همچنین در تاریخ ۱۶ بهمن‌ماه ۹۸ نیز محمد مهدوی فر، فعال مدنی و از امضا کنندگان این نامه، توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ آران و بیدگل به ۹ سال حبس تعزیری محکوم شد.

همچنین روز دوشنبه ۱۴ بهمن ماه سال جاری عبدالرسول مرتضوی، یکی دیگر از امضاکنندگان این بیانیه نیز بار دیگر بازداشت شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید