خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, کارگران  >  پتروشیمی بندر امام؛ ممانعت از ورود دو نماینده کارگری به محل کار به بهانه «رهبری کارگران در اعتراضات»

پتروشیمی بندر امام؛ ممانعت از ورود دو نماینده کارگری به محل کار به بهانه «رهبری کارگران در اعتراضات»

خبرگزاری هرانا – دبیر اجرایی خانه کارگر پتروشیمی بندر امام از ممانعت از ورود دو نماینده کارگری شاغل در پتروشیمی بندر امام به محل کارشان خبر داد. بنابر گفته این فعال کارگری، نگهبانی و حراست شرکت‌های پیمانکاری پتروشیمی «فراورش» و «کیمیا» به دستور کارفرما و به بهانه «اخلال در نظم و ایجاد اغتشاش و رهبری کارگران برای برپایی اعتراض» از ورود کارگران به محل کار جلوگیری کرده اند. این کارگران که سابقه کار آنها به ۱۷ الی ۱۹ سال می رسد، چندین سال است که پیگیر مطالبات و مشکلات کارگران شاغل در این مجموعه از جمله عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، حذف و کم شدن برخی مزایا و همچنین تبعیض میان کارگران رسمی، قراردادی و پیمانی بوده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، ابراهیم پیرایش، دبیر اجرایی خانه کارگر بندر امام از ممانعت از ورود دو فعال کارگری شاغل در پتروشیمی بندر امام خبر داد.

ابراهیم پیرایش در این رابطه گفت: “دو نفر از نماینده‌های باسابقه کارگران شرکت‌های ‌پیمانکاری «فریم کو» در مجتمع پتروشیمی «فراورش» و «پویا نصب» در مجتمع پتروشیمی «کیمیا»، از یکم بهمن ماه از ورود به محل کارشان منع شدند”.

پیرایش ادامه داد: “آقای مسعود بسحاق، کارگر شرکت «فریم کو» در پتروشیمی «فراروش» و آقای بهداد حسینی، نماینده کارگران شرکت «پویا نصب» از پتروشیمی «کیمیا» در بندر امام خمینی، دو نماینده کارگری هستند که از اول بهمن ماه نتوانسته‌اند در محل کار حاضر شوند. هر دو این افراد سالهاست که در این دو  مجتمع مشغول فعالیت بوده و سابقه کار آنها از ۱۷ تا ۱۹سال متغیر است”.

به گفته این فعال صنفی، دلیل ممانعت نگهبانی و حراست شرکت‌های پیمانکاری پتروشیمی «فراورش» و«کیمیا» از ورود این کارگران دستوری بوده که از سوی کارفرمای این دو مجتمع صادر شده است.

طبق اظهارات دبیر خانه کارگر بندر امام، طی جلسه کمیته انضباطی، دلیل ممانعت از ورود این دو کارگر از سوی کارفرما «اخلال در نظم و ایجاد اغتشاش و رهبری کارگران برای برپایی اعتراض» اعلام شده است.

طبق اظهارات این فعال کارگری، چندین سال است کارگران این دو مجتمع پتروشیمی نسبت به عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، حذف و کم شدن برخی مزایا و همچنین رفع تبعیض میان کارگران رسمی، قراردادی و پیمانی انتقاداتی داشته‌اند و این دو کارگر به عنوان نماینده منتخب دیگر کارگران درخواست‌های کارگری را پیگیری می‌کردند.

پیرایش افزود: “از آنجا که در قوانین مناطق آزاد، تامین حقوق صنفی کارگران اولویت‌ ندارد و آنها از شمول قانون کار خارج هستند، هرگونه اعتراض و پیگیری به وضع موجود نتیجه‌ای جز برخورد منجر به اخراج با کارگر معترض یا نمایندگان آنها به همراه نخواهد داشت”.

دبیر خانه کارگر بندر امام با بیان اینکه نماینده کارگر منصوب کارفرما نیست که با برخورد سلیقگی وی مواجه شود، تصریح کرد: “تنها واحد پیگیری کننده به مطالبات قانونی کارگران در مناطق ویژه اقتصادی، واحد اشتغال مناطق ویژه اقتصادی است اما متاسفانه واحد اشتغال مناطق ویژه هیج حمایتی از کارگر ندارند چرا که مسئولان مربوطه آن حقوق‌بگیر سازمان مناطق ویژه هستند”.

به گفته این فعال کارگری پس از آنکه در ابتدای دهه ۷۰ با تصویب قانون ویژه مناطق ویژه و آزاد تجاری کارگاه‌های شاغل در این مناطق از شمول قوانین کار و تامین اجتماعی معاف شدند، امروز حمایت‌های قانونی از نیروهای کار شاغل در این کارگاه‌ها به کمترین میزان خود رسیده‌ است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید