خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز جمعه ۱۸ بهمن ۱۳۹۸, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۱۱/۱۸ ساعت ۱۴:۵۲:۰۷

    خانه  > slide, زندانیان  >  اقدام به خودکشی در زندان؛ سیامک مومنی، زندانی سیاسی به زندان تهران بزرگ بازگردانده شد

اقدام به خودکشی در زندان؛ سیامک مومنی، زندانی سیاسی به زندان تهران بزرگ بازگردانده شد

خبرگزاری هرانا – سیامک مومنی (سیامک مقیمی مومنی)، زندانی سیاسی در زندان تهران بزرگ (فشافویه) که روز شنبه ۵ بهمن ماه در پی اقدام به خودکشی به بیمارستان منتقل شده بود، طی روزهای گذشته به زندان بازگردانده شد. خودکشی این زندانی در پی صدور حکم ۱۰ سال حبس برای وی از طرف دادگاه انقلاب تهران صورت گرفته بود. آقای مومنی که حدود ۱۸ سال سن دارد پیشتر در جریان اعتراضات آبان ماه امسال در شهرستان پرند بازداشت و پس از پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه قرارگاه ثارالله سپاه به بند عمومی زندان تهران بزرگ منتقل شده بود. آقای مومنی گفته بود که به‌عنوان پیک موتوری “نان آور” خانواده بوده است و با گران شدن بنزین این امکان نیز از او سلب شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سیامک مومنی (سیامک مقیمی مومنی)، زندانی سیاسی طی روزهای گذشته از بیمارستانی در تهران به زندان تهران بزرگ (فشافویه) بازگردانده شد.

آقای مومنی ظهر روز شنبه ۵ بهمن ماه ۹۸، پس از آنکه از صدور حکم ۱۰ سال حبس خود توسط دادگاه انقلاب تهران مطلع شد، با بریدن رگ دست خود در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ اقدام به خودکشی کرد و پس از آن به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شد.

یک منبع مطلع از وضعیت این زندانی در گفتگو با هرانا گفت: “آقای مومنی در بیمارستان و پس از ترخیص چند جلسه توسط ماموران امنیتی تحت بازجویی قرار گرفته و تهدید شده که در صورت تکرار اقدامات اعتراضی خود با پرونده‌سازی جدید مواجه خواهد شد. آقای مومنی در پاسخ به ماموران گفته که نان‌آور خانواده‌اش بوده، اعتراض کرده، زندانی شده و از شنیدن خبر صدور حکمش شوکه شده است! با این حال همچنان به کار کردن و حتی کار در زندان و گرفتن مزدی اندک در قبال انجام کارهای شخصی سایر زندانیان و فرستادن پول برای خانواده‌اش ادامه خواهد داد. او نهایتا طی روزهای گذشته مجددا به تیپ ۵ زندان تهران بزرگ زندان منتقل شد”.

سیامک مقیمی مومنی، حدودا ۱۸ ساله، پیشتر در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ در شهرستان پرند توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد منتقل شد. او با پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه این نهاد امنیتی به زندان تهران بزرگ منتقل شده بود.

آقای مقیمی مومنی در بازپرسی دادسرای پرند تفهیم اتهام شد و پس از ارسال پرونده به شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران توسط قاضی محمدرضا عموزاد، رئیس این شعبه از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، توهین به رهبری، توهین به رئیس جمهور” مجموعا به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد.

به استناد ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد، یعنی ۵ سال حبس از بابت اتهام “اجتماع و تبانی در خصوص وی قابل اجرا خواهد بود.

این منبع مطلع در ادامه گفت: “آقای مومنی چند سال پیش پدر خود را از دست داده و از آن زمان تاکنون در پیک موتوری مشغول به کار بوده و نان‌آور خانواده بوده است. سیامک در این مدت به هم‌بندی‌های خود گفته بود از روزی شنیدم بنزین گران شده دیگر توان کار کردن نداشتم و نمی‌توانستم با بنزین ۳هزار تومانی کار کنم و زندگی خود و خانواده‌ام را بچرخانم. به خیابان رفتم و با پلاکاردی که در دست داشتم اعتراض کردم و بازداشت شدم”.

هرانا پیشتر در تاریخ ۱۴ بهمن ماه در گزارشی ضمن احراز هویت ده‌ها تن از شهروندان بازداشت شده در اعتراضات سراسری آبان ماه و دی ماه امسال که در زندان تهران بزرگ (فشافویه) بسر می‌برند، به آخرین وضعیت و شرح محل نگهداری آنها پرداخته بود.

لازم به یادآوری است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ معترضان در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خیابان آمدند. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در روز اول جمعه ۲۴ آبان ماه در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه ۴ آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.

نسخه کامل گزارش هرانا از این اعتراضات را تحت عنوان “آبان خونین” می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

هرانا همچنین در تاریخ ۲ دی ماه در گزارشی جداگانه با عنوان “گلوله و عفونت؛ بحران زخمی‌های اعتراضات آبان ماه” به وضعیت شماری از زخمی شدگان در جریان اعتراضات آبان پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید