خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  تداوم اعتصاب غذای سیامک اشرفی و بشیر پیرماوانه همزمان با پایان اعتصاب غذای ابراهیم صدیق همدانی

تداوم اعتصاب غذای سیامک اشرفی و بشیر پیرماوانه همزمان با پایان اعتصاب غذای ابراهیم صدیق همدانی

خبرگزاری هرانا – سیامک اشرفی اشگه سو و بشیر پیرماوانه، دو زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه که به ترتیب از تاریخ ۱ بهمن و ۵ بهمن ماه امسال دست به اعتصاب غذا زده بود، کماکان در اعتصاب بسر می‌برند. ابراهیم صدیق همدانی، دیگر زندانی در اعتصاب غذا اوایل هفته جاری در پی اعزام به بیمارستان خارج از زندان به اعتصاب خود پایان داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز پنج شنبه ۱۷ بهمن ماه ۱۳۹۸، سیامک اشرفی اشگه سو و بشیر پیرماوانه، دو زندانی سیاسی محبوس کماکان در اعتصاب بسر می‌برند.

در حالی که سیامک اشرفی اشگه سو، از روز سه‌شنبه ۱ بهمن ماه در اعتراض به عدم پاسخ‌دهی به درخواست عفو مشروط و همچنین بی‌احترامی کارمندان دادگاه به خانواده خود دست به اعتصاب غذا زده بود، امروز پنج شنبه ۱۷ بهمن ماه شعبه ۹ اجرای احکام دادگستری ارومیه با درخواست آزادی مشروط وی مخالفت کرد.

سیامک اشرفی در خردادماه ۱۳۹۵ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام “عضویت در یکی از گرو‌ه‌های مخالف نظام” به تحمل ۵ سال و به اتهام “فرار از خدمت سربازی” به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

سیامک اشرفی اشگه سو، پس از طی کردن بیش از ۳ سال از دوره محکومیت خود، درخواست آزادی مشروط داده بود که این درخواست از سوی مسئولان زندان ارومیه پذیرفته شده اما شعبه مسئول واحد اجرای احکام از پاسخ دادن به درخواست آزادی مشروط آقای اشرفی امتناع کرده بود.

بشیر پیرماوانه، دیگر زندانی سیاسی زندان ارومیه که از تاریخ ۵ بهمن ماه در اعتراض به بی‌پاسخ ماندن درخواست آزادی مشروط خود دست به اعتصاب غذا زده بود، کماکان در اعتصاب بسر می‌برد.

بشیر پیرماوانه، در اسفندماه ۹۴ بازداشت و در بهار سال ۱۳۹۵ توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام “عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم به دلیل تسلیم به رای به ۴ سال کاهش پیدا کرد.

مخالفت با درخواست آزادی مشروط این زندانیان در حالی صورت گرفته است که آنها بیشتر از یک سوم مدت حبس خود را پشت سر گذاشته و بر طبق قانون آزادی مشروط به آنها تعلق می‌گیرد.

ابراهیم صدیق همدانی دیگر زندانی در اعتصاب غذا در این زندان اوایل هفته جاری، پس از اعزام به بیمارستان خارج از زندان به اعتصاب غذای خود پایان داد.

وی از روز چهارشنبه ۴ دی ماه ۱۳۹۸ در اعتراض به عدم اعزام خود به بیمارستان خارج از زندان جهت رسیدگی پزشکی مناسب و محقق نشدن وعده تقلیل حکم خود دست به اعتصاب غذا زده و در پی حال نامناسب جسمی دو بار به بهداری زندان ارومیه منتقل شده بود.

ابراهیم خلیل صدیق همدانی فرزند صادق و پسرش سالار صدیق همدانی و دخترش مریم در تاریخ ۴ اسفندماه ۹۷ بازداشت شده و روز سه‌شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸، پس از دو ماه بازجویی به زندان مرکزی این شهر منتقل شدند. ابراهیم و سالار صدیق همدانی هم اکنون در بند روان درمانی ۲ زندان ارومیه نگهداری می شوند و مریم صدیق همدانی نیز که به بند زنان این زندان منتقل شده بود در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه با تودیع قرار از زندان ارومیه آزاد شد.

ابراهیم و سالار صدیق همدانی بر اساس دادنامه صادره توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه هرکدام از بابت اتهاماتی از جمله “اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در یکی از سازمانهای مخالف نظام” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۱۶ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

گفته می شود ابراهیم صدیق همدانی پیشتر نیز در سال ۸۴ از بابت اتهام همکاری با سازمان مورد اشاره بازداشت و به ۶ سال حبس محکوم شده و پس از تحمل دو سال حبس به صورت مشروط آزاد شده بود.

بسیاری از زندانیان در ایران به عنوان آخرین راه برای رسیدن به خواسته‌هایشان دست به اعتصاب غذای اعتراضی می‌زنند. بسیاری از این اعتصاب‌ها در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات پرونده، مراعات نشدن حقوق زندانی و یا بازداشتی و بلاتکلیفی‌های بلندمدت بوده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید