خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۸, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ ساعت ۲۱:۵۰:۴۷

    خانه  > slide, زندانیان  >  علی باقری در پی بیماری به مرخصی استعلاجی اعزام شد

علی باقری در پی بیماری به مرخصی استعلاجی اعزام شد

خبرگزاری هرانا – علی باقری، فعال مدنی محبوس در زندان اراک به دلیل بیماری قلبی و افزایش فشار خون به مرخصی استعلاجی اعزام شد. این فعال مدنی هم اکنون در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان گردو اراک بستری است. آقای باقری در تاریخ ۳ شهریورماه جهت تحمل دوران محکومیت ۴ سال و شش ماه حبس تعزیری خود به زندان اراک منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، علی باقری، فعال مدنی محبوس در زندان اراک به دلیل بیماری قلبی و افزایش فشار خون به مرخصی استعلاجی ۵ روزه اعزام شد.

یک منبع مطلع در گفت و گو با گزارشگر هرانا در خصوص وضعیت آقای باقری گفت: “فشار خون علی باقری در داخل بند به ۲۳ رسید و به همین دلیل به مرخصی درمانی ۵ روزه اعزام شد. آقای باقری به دلیل ناراحتی قلبی در مدت حبس خود چند بار به بیمارستان اعزام شده و پزشکی قانونی نیز به همین دلیل عدم تحمل حبس برای ایشان صادر کرده اما دادگاه انقلاب اراک با آزادی او مخالفت می‌کند.”

علی باقری در تاریخ ۳ شهریورماه ۹۸، بازداشت و روانه زندان اراک شده بود. بازداشت این فعال مدنی پس از اینکه به همراه همسر خود از یک فروشگاه خارج می شد توسط ۴ تن از مامورین نیروهای امنیتی صورت گرفته بود. این اقدام در ارتباط با اجرای حکم حبس ۴ سال و شش ماه او بوده است در حالی که بنا به تشخیص پزشک آقای باقری به دلیل فشار خون بالا تحمل حبس را نداشته و باید مدام تحت نظر پزشک باشد.

بازداشت آقای باقری با وخامت حال عمومی خواهرش همراه شده و مرگ وی بر اثر سکته مغزی صورت گرفته بود.

بر اساس دادنامه شعبه ۹ دادگاه تجدید نظر استان مرکزی در تاریخ ۲۵ اسفندماه ۹۷ علی باقری از بابت اتهام توهین به رهبری به ۶ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام “کمک به دولت متخاصم از طریق مصاحبه با صدای آمریکا، رادیو فردا و بی‌بی‌سی فارسی” به ۴ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. با استناد ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۴ سال و شش ماه در ارتباط با وی قابل اجرا بوده است.

 

وی در مرحله بدوی در این پرونده به اتهامات “تبلیغ علیه نظام” به ۲ سال حبس تعزیری، “توهین به رهبری” به ۱ سال حبس تعزیری و “کمک به دولت متخاصم از طریق مصاحبه با صدای آمریکا، رادیو فردا و بی‌بی‌سی فارسی” به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

لازم به ذکر است علی باقری که در جریان اعتراضات دی ماه ۹۶ بازداشت و مدتی بعد با قرار وثیقه آزاد شده بود در بخش اول این پرونده نیز به ۳ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده و در تاریخ ۲۵ آذرماه سال گذشته جهت تحمل حبس راهی زندان اراک شده بود. وی نهایتا در تاریخ ۵ فروردین ماه با شامل شدن عفو از این زندان آزاد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید