خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اعتراضات آبان؛ آریا حامدی و محمدجواد احمدی مجموعا به ۱۲ سال حبس محکوم شدند

اعتراضات آبان؛ آریا حامدی و محمدجواد احمدی مجموعا به ۱۲ سال حبس محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – آریا حامدی راد و محمدجواد احمدی، دو خواننده آماتور سبک رپ که در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه امسال بازداشت شده بودند، توسط دادگاه انقلاب تهران مجموعا به ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند. دادگاه در خصوص اتهامات افراد به مواردی از جمله صدور فراخوان برای تجمع اعتراضی و اجرای موسیقی اعتراضی در حمایت از معترضان آبان ماه امسال در یکی از پارک‌های تهران استناد کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آریا حامدی راد و محمدجواد احمدی، دو خواننده رپ بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه امسال توسط دادگاه انقلاب تهران مجموعا به ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

بر اساس این احکام که توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری صادر شده، آریا حامدی راد و محمدجواد احمدی، هر کدام از بابت اتهام “اجتماع و تبانی” به ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به یک سال حبس تعزیری و مجموعا به ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

دادگاه در خصوص “اتهام اجتماع و تبانی به صدور فراخوان برای تجمع اعتراضی در حمایت از کشته‌شدگان اعتراضات آبان در صفحات شخصی آنها” و “سرودن شعر و اجرای موسیقی اعتراضی در حمایت از معترضان آبان ماه امسال در پارک نهج‌البلاغه تهران” استناد کرده است.

آریا حامدی راد و محمدجواد احمدی پیشتر در تاریخ ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸ توسط ماموران قرارگاه سپاه ثارالله در تهران بازداشت و پس از پایان مراحل بازجویی به رندان تهران بزرگ منتقل شده بودند.

آریا حامدی راد، متولد ۱۳۷۸ در شهر اهواز و ساکن محله تهرانپارس در شرق تهران است.

محمدجواد احمدی نیز متولد ۱۳۷۶، و از نوعی بیماری اختلال افکاری و گفتاری رنج می برد.

هرانا پیشتر در تاریخ ۱۴ بهمن ماه در گزارشی ضمن احراز هویت ده‌ها تن از شهروندان بازداشت شده در اعتراضات سراسری آبان ماه و دی ماه امسال که در زندان تهران بزرگ بسر می‌برند، به آخرین وضعیت و شرح محل نگهداری آنها پرداخته بود.

لازم به یادآوری است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ معترضان در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خیابان آمدند. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در روز اول جمعه ۲۴ آبان ماه در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه ۴ آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.

نسخه کامل گزارش هرانا از این اعتراضات را تحت عنوان “آبان خونین” می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

هرانا همچنین در تاریخ ۲ دی ماه در گزارشی جداگانه با عنوان “گلوله و عفونت؛ بحران زخمی‌های اعتراضات آبان ماه” به وضعیت شماری از زخمی شدگان در جریان اعتراضات آبان پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید