خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  رهایی ۲ زندانی از جمله یک کودک مجرم از اعدام همزمان با صدور حکم اعدام برای یک زندانی

رهایی ۲ زندانی از جمله یک کودک مجرم از اعدام همزمان با صدور حکم اعدام برای یک زندانی

خبرگزاری هرانا – دو زندانی از جمله یک کودک مجرم در استان آذربایجان غربی و تهران که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند با گذشت اولیای دم از مرگ رهایی یافتند. در خبری دیگر یک متهم در تهران از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، یه زندانی در تهران به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شد.

بر اساس این گزارش، رسیدگی به این پرونده از ۲۴ آذرماه سال ۹۶ به دنبال وقوع تصادف رانندگی در یکی از خیابان‌های شرق تهران آغاز شد.

شواهد نشان می‌داد مرد ۶۰ ساله ای به نام “مرتضی” در حال خروج از بنگاهش بود که راننده یک پژو ۲۰۶ وی را زیر گرفت و گریخت.

پس از تحقیقات پلیس، یک متهم به نام “آرمین” بازداشت شد و توسط شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه شد.

در ابتدای جلسه، اولیای دم برای آرمین حکم اعدام خواستند و در ادامه متهم اظهار داشت: “مدت ها بود که با پیرمرد اختلاف مالی داشتم. من راننده کامیون بودم و همه دارایی ام یک خانه بود که آن را فروخته بودم تا در ساخت و ساز ملک کلنگی سرمایه گذاری کنم. من با مرتضی شریک شده بودم اما او پولم را پس نمی داد و خانه را به نام خودش سند زده بود. پیرمرد مدتی ناپدید شده بود و حتی جواب تلفن هایم را نمی داد. آخرین بار مجتبی که دوست صمیمی ام بود و از جزئیات زندگی ام اطلاع داشت با من تماس گرفت و گفت پیرمرد را مقابل بنگاهش دیده است. من بلافاصله مقابل بنگاه رفتم و می خواستم پیرمرد را بترسانم که با ۲۰۶ به سمت اش رفتم”.

وی ادامه داد: “همان لحظه یک زن در حال عبور از خیابان بود و یک موتور سوار نیز به یک باره با سرعت حرکت کرد. من برای این که با آنها برخورد نکنم، فرمان را چرخاندم و ماشین ناخواسته با مرتضی برخورد کرد اما من واقعا قصد کشتن او را نداشتم”.

در پایان جلسه قضات وارد شور شدند و تهم را به اعدام محکوم کردند و این حکم در شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور مهر تایید خورد و قطعی شد.

رهایی یک کودک مجرم از اعدام

به گزارش ایسنا، یک نوجوان محکوم به اعدام که در مستند سینمایی «خط باریک قرمز» بازی کرده بود، از حکم اعدام نجات یافت.

فرزاد خوشدست، کارگردان مستند سینمایی «خط باریک قرمز» با اشاره به روایت مستندگونه این فیلم از تعدادی مجرم نوجوان در کانون اصلاح و تربیت گفت: “یکی از بچه‌هایی که در این فیلم همکاری کرد و به لحاظ روحی روی او کار درمانی شده بود، به دلیل اتهام به قتل، به اعدام محکوم شده بود و حالا نجات فیزیکی هم برای او اتفاق افتاد. او که سنش از ۱۸ سال رد شده، برای گرفتن رضایت باید مبلغ زیادی پرداخت می‌کرد و اگر این پول فراهم نمی‌شد قطعا قصاص اجرا می‌شد”.

وی افزود: “خوشبختانه با پی‌گیری‌های انجام شده و کمک‌ها با تامین مبلغ ریالی مورد نظر برای خانواده مقتول، رضایت یکی از آن‌ها کامل جلب شده است و حکم اعدام از گردن میلاد برداشته شد و تا به حال نیز بیش از ۵۰درصد از مبلغ درخواستی شاکی دوم هم تأمین شده و حالا بازیگر خط باریک قرمز از حکم اعدام نجات یافت”.

گفتنی است، میلاد، کودک مجرمی که به اتهام “مشارکت در قتل” به اعدام محکوم شده بود. او متهم است زمانی که کمتر از ۱۸ سال داشته در حالی که دور از خانواده خود در تهران مشغول به کار بوده به همراه پسر عموی خود به دلیل اختلافات شخصی دوستش را به قتل رسانده اند. وی همچنین با بیان اینکه هیچ بزرگتری ندارد که برایش پادرمیانی کند گفته بود که خانواده مقتول مبلغ هنگفتی برای دیه درخواست می کنند که مطلقاً توانایی تامین و پرداخت آن را ندارد. این کودک مجرم یک ساله بوده که پدرش را از دست داده و مادرش ازدواج کرده و از ۱۲ سالگی تنها زندگی و کار کرده است.

وی پیشتر در فیلمی به نام “خط باریک قرمز” به کارگردانی فرزاد خوشدست بازی کرده است، خوشدست در مورد او گفته بود “اگر اعدام شود تا هر زمانی که این فیلم در دنیا بچرخد و در فستیوال ها نمایش پیدا کند وقتی از سرنوشت شخصیت فیلمم بپرسند باید بگوییم اعدام شد”.

رهایی از اعدام یک زندانی در استان آذربایجان غربی

به گزارش میزان،‌ یک پرونده قتل در استان آذربایجان غربی با گذشت اولیاء دم، به صلح و سازش ختم شد

بر اساس این گزارش، در خرداد ماه ۱۳۹۵ در جریان یک مشاجره لفظی، سربازی هم خدمتی‌اش را به قتل می‌رساند و نهایتاً در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ با حکم شعبه اول دادگاه نظامی یک استان آذربایجان غربی به جرم قتل عمد به قصاص نفس محکوم می‌شود و جکم صادره به تایید دیوان عالی کشور می‌رسد و درخواست‌های مکرر خانواده محکوم برای گذشت نتیجه نمیدهد.

نهایتاً اولیای دم رضایت خود را به پرداخت دو میلیارد تومان مشروط کردند که با توجه به فقر مالی خانواده ضارب، در طول نزدیک به دو سال و نیم گذشته، امکان عملی شدن خواسته اولیاء دم فراهم نشد و خواستار اجرای قصاص شدند.

رضا صمیمی رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح استان آذربایجان غربی در این ارتباط گفت: “در روز اجرای حکم اعدام، در حالی که همه مقدمات فراهم بود، با وساطت ۵۰ نفر از خیّرین اردبیلی، مسئولان سازمان قضایی نیرو‌های مسلح، اداره کل زندان استان، معاونت حقوقی یگان ذیربط و ستاد دیه استان، اولیای دم در اقدامی انسانی، رضایت خود را اعلام کردند و متهم پس از طی تشریفات قانونی از زندان آزاد شد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید