خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  بازداشت بیش از ۸۶ شکارچی غیر مجاز همزمان با محکومیت چند متخلف دیگر

بازداشت بیش از ۸۶ شکارچی غیر مجاز همزمان با محکومیت چند متخلف دیگر

خبرگزاری هرانا – طی هفته گذشته پرونده ۵ شکارچی غیر مجاز در ملایر، رودبار و گچساران بررسی شد که بر اساس احکام صادره متخلفین در کنار مجازات نقدی به تحمل حبس و در یک مورد به مجازات جایگزین حبس محکوم شدند. همچنین مسئولان حوزه محیط زیست در نقاط مختلف ایران از بازداشت بیش از ۸۶ متخلف شکار و صید خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از تابناک،‌ رییس اداره حفاظت محیط‌زیست ملایر گفت: “با حکم شعبه اول دادگاه عمومی جوکار این شهرستان، یک شکارچی متخلف به ۵۴۰ ساعت فعالیت در راستای جمع‌آوری پسماند‌های حاشیه جاده محکوم شد”.

عباس نجاری، تشریح کرد: “چندی پیش یک جوان حدود ۲۵ ساله اقدام به شکار خرگوش و قرار دادن عکس شکار در شبکه اجتماعی اینستاگرام کرده بود که ماموران یگان حفاظت محیط زیست ملایر شکارچی متخلف را شناسایی و پس از تشکیل پرونده این متخلف را به مرجع قضایی ارجاع دادند”.

وی اظهار داشت: “این جوان فاقد سابقه شکارغیرمجاز بود و در اراضی ازندریان یعنی خارج از مناطق شکار ممنوع اقدام به شکار کرده بود”.

نجاری با بیان اینکه برای این متخلف ۶ ماه حبس تعزیری پیش بینی شده بود اضافه کرد: “این حبس در ادامه به حکم زیست محیطی بدل شده و متخلف ملزم به جمع‌آوری پسماند‌های حاشیه جاده به جای تحمل حبس شد”.

صدور حکم حبس برای ۳ شکارچی غیر مجاز در گچساران

به گزارش ایرنا، رئیس اداره حفاظت محیط زیست گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: “سه نفر شکارچی متخلف به اتهام شکار و حمل لاشه سه راس کل و بز وحشی در مرکز این شهرستان، پس از مصادر اسلحه و مهمات به تحمل ۲ تا ۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند”.

ولی رمضانی، افزود: “این پرونده مربوط به سال ۹۶ و ۹۷ بوده که شکارچیان غیرمجاز سه راس کل و بز وحشی و دو قطعه کبک را در منطقه حفاظت شده دیل شکار کرده بودند که این متخلفین با حکم قاضی علاوه بر حبس تعزیری به پرداخت ۱۷ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شدند”.

رمضانی ابراز کرد: “همچنین این متخلفان ۳۰۴ میلیون ریال بابت ضرر و زیان به حساب محیط زیست واریز نمودند”.

محکومیت یک شکارچی و بازداشت ۲ شکارچی غیر مجاز در رودبار

به گزارش ایسنا، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار در استان گیلان گفت: “شکارچی پلنگ در رودبار ۸۰۰ میلیون ریال جریمه شد”.

رامین حسین زاده، تشریح کرد: “بعد از دریافت گزارش مبنی بر شکار یک قلاده پلنگ توسط یک شکارچی غیرمجاز، مامورین این اداره با انجام تحقیقات و جمع‌آوری ادله با همکاری پلیس آگاهی این شهرستان، صحت گزارش را تایید کردند و بعد از اطمینان از وقوع عمل مجرمانه این شکارچی، اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار با تشکیل پرونده قضایی، وی را به مرجع قضایی رودبار معرفی کرد”.

حسین زاده ادامه داد: “این پرونده طی دو مرحله در محاکم قضایی شهرستان رودبار و دادگاه تجدید نظر استان رسیدگی شد”.

همچنین به گزارش تسنیم، رامین حسین زاده، گفت: “۲ شکارچی متخلف که اقدام به شکار غیر مجاز ۱۲عدد کبک کرده بودند، در منطقه عمارلوی شهرستان رودبار بازداشت شدند”.

وی افزود: “این شکارچیان دارای پروانه شکار بودند، اما به دلیل اینکه تعداد مجاز شکار را رعایت نکرده و بیش از حد مجاز اقدام به شکار کرده بودند بازداشت شدند”.

حسین زاده، تصریح کرد: “این متخلفین با واریز مبلغ ۲۶ میلیون ریال به‌عنوان ضرر و زیان به حیات وحش با تشکیل پرونده تخلف به مراجع قضایی شهرستان معرفی شدند”.

بازداشت ۵ شکارچی غیر مجاز در سلسله

به گزارش ایرنا، رئیس اداره حفاظت محیط زیست سلسله در استان لرستان گفت: “سه گروه متخلف زیست محیطی شکار غیرمجاز کبک در شهرستان دستگیر شد”.

علیرضا رحیمی، با اشاره به اینکه متخلفان ۵ نفر بودند که در ارتفاعات کوه های گرین اقدام به شکار کبک کرده بودند، اظهار داشت: “از متخلفین سه قبضه اسلحه و هفت قطعه کبک توسط یگان حفاظت محیط زیست سلسله کشف و ضبط شد”.

بازداشت یک شکارچی غیرمجاز در تفت

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، احمدی، فرمانده انتظامی شهرستان تفت در استان یزد گفت: “ماموران نیروی انتظامی شهرستان تفت با انجام اقدامات اطلاعاتی، خودروی یک شکارچی غیرمجاز را در ورودی شهرستان تفت متوقف کردند و در بازرسی انجام شده از خودروی متهم، یک بُهله عقاب زخمی را یافتند و تحویل عوامل محیط زیست دادند”.

وی افزود: “از متهم یک قبضه سلاح شکاری غیرمجاز نیز کشف و متهم برای سیر مراحل قانونی به دادسرا معرفی شد”.

بازداشت ۱۴ شکارچی غیرمجاز در لرستان

به گزارش ایرنا، روز سه شنبه ۸ بهمن ماه ۱۳۹۸، مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: “ماموران یگان حفاظت این اداره کل ۱۴ متخلف زیست محیطی را طی هفته جاری دستگیر کردند”.

مهرداد فتحی بیرانوند، بیان کرد: “این متخلفان که اقدام به شکار غیرمجاز و زنده گیری پرندگان کرده بودند توسط ماموران یگان حفاظت استان دستگیر شدند”.

وی با بیان اینکه از این متخلفان ۲ قبضه اسلحه کشف و ضبط شده، افزود: “همچنین ۲ رشته تور زنده گیری پرندگان، یک رشته تور ماهیگیری، هفت قطعه کبک، هشت قطعه کبوترو تعدادی فشنگ کشف و ضبط شد”.

بازداشت ۳ شکارچی غیر مجاز در بجستان

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، ۳ شکارچی غیرمجاز در شهرستان بجستان در استان خراسان رضوی بازداشت شدند.

فرمانده انتظامی شهرستان بجستان گفت: “در پی کسب اخبار و اطلاعاتی مبنی بر ورود شکارچیان غیرمجاز به منطقه یونسی موضوع در دستور کار قرار گرفت”.

حسن آزادیخواه، افزود: “ماموران پس از حضور در محل موفق شدند تعداد ۳ نفر شکارچی غیر مجاز را دستگیر و تعداد یک قبضه سلاح شکاری به‌همراه ۷ قطعه سیاه سینه نیز از آنان کشف نمایند”.

بازداشت ۲ شکارچی غیر مجاز در سراب

به گزارش ایسنا، ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان سراب در استان آذربایجان شرقی ۲ شکارچی متخلف شکار خرگوش را بازداشت کردند.

حسام مهدی‌زاده، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سراب گفت: “از این متخلفین ۲ قبضه سلاح شکاری مجاز به همراه تعدادی فشنگ و لاشه یک سر خرگوش کشف و توقیف شد”.

وی افزود: “پس از اخذ سیزده میلیون و پانصد هزار ریال به عنوان ضرر و زیان به محیط زیست، شکارچیان متخلف به همراه اقلام کشف شده، با تکمیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی تحویل مقامات قضایی شدند”.

بازداشت ۲ گروه شکارچی غیر مجاز در شوشتر

به گزارش مهر، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شوشتر در استان خوزستان گفت: “۲ گروه شکارچی غیرمجاز کبوتر وحشی در شوشتر دستگیر شدند”.

بهروز نجاتی، افزود: “از شکارچیان لاشه ۱۳ قطعه کبوتر وحشی، یک قبضه سلاح بادی و یک دستگاه موتورسیکلت کشف و ضبط شد”.

بازداشت یک شکارچی غیر مجاز در تفت

به گزارش رکنا، فرمانده انتظامی شهرستان تفت در استان یزد از دستگیری یک نفر شکارچی غیرمجاز و کشف یک لاشه بز کوهی شکار شده خبر داد.

این مقام انتظامی ادامه داد: “ماموران در بازرسی از خودروی متهم یک لاشه بز کوهی ذبح شده به همراه جنین آن کشف کردند”.

بازداشت ۴ شکارچی غیر مجاز در تربت حیدریه

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، فرمانده انتظامی بخش بایگ از توابع شهرستان تربت حیدری، گفت: “به دنبال بارش برف سنگین در بخش بایگ در چند روز اخیر تعدادی شکارچی غیرمجاز به شکار پرندگان وحشی از جمله کبک و طیهو مبادرت کردند که با همکاری عوامل محیط زیست و مقامات قضایی و نیروی انتظامی ۴ نفر از آنان شناسایی و دستگیر شدند”.

شه رضایی، افزود: “از متهمان ۱۵ قطعه کبک و یک قطعه طیهو کشف شد”.

شهرستان تربت حیدریه در استان خراسان رضوی واقع است.

بازداشت ۴۲ شکارچی و صیاد غیر مجاز در شادگان

به گزارش مهر، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شادگان گفت: “۴۲ نفر از صیادان، شکارچیان غیرمجاز و متخلفین زیست محیطی در این شهرستان دستگیر شدند”.

رحیم مجدمی، اظهار کرد: “از این افراد دستگیر شده ۳۲ نفر صیاد و تعداد ۱۰ نفر متخلف زیست محیطی در شهرستان شادگان دستگیر و در مراجع قضائی برای آنها تشکیل پرونده شد”.

شهر “شادگان” در جنوب استان خوزستان واقع شده است.

بازداشت ۲ شکارچی غیر مجاز در استان اردبیل

به گزارش رکنا، یک شکارچی متخلف در منطقه شکار ممنوع شهرستان کوثر استان اردبیل دستگیر شد.

بر اساس این گزارش، از این متخلف لاشه ۹ قطعه کبک، یک سر خرگوش، مقادیری گوشت شکار، دو قبضه اسلحه شکاری، ۱۴۶ فشنگ ساچمه‌ای و چهارپاره و سایر ادوات شکار غیرمجاز کشف و ضبط گردید.

در خبری دیگر، رئیس نمایندگی حفاظت محیط زیست شهرستان بیله سوار از بازداشت یک نفر متخلف شکار غیرمجاز پرندگان حمایت شده زنگوله بال در محدوده منطقه شکار ممنوع نوار مرزی بیله سوار و جعفرآباد خبر داد.

بهنام برزگر بیان کرد: “این متخلف یک قبضه اسلحه شکاری دولول رویهم دارای مجوز، ۲۴ عدد فشنگ پر و لاشه دو قطعه پرنده حمایت شده زنگوله بال کشف و ضبط شد”.

بازداشت ۵ شکارچی غیر مجاز در آمل

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، رییس اداره حفاظت محیط زیست آمل از بازداشت ۵ شکارچی غیرمجاز در ۲ منطقه جنگلی لهر و گلازوکیون این شهرستان خبر داد.

کشاورزیان با بیان اینکه از این شکارچیان غیرمجاز پنج قبضه سلاح شکاری، تعدادی فشنگ و لاشه چهار قطعه کبک معمولی کشف و ضبط شد افزود: “پرونده این متخلفان، برای رسیدگی و اعمال قانون به مراجع قضایی ارسال شد”.

بازداشت ۳ شکارچی غیر مجاز در لنگرود

به گزارش ایرنا، ۳ شکارچی که اقدام به شکار یک راس گراز وحشی در مناطق جنگلی اطاقور در شهرستان لنگرود کرده بودند توسط کارشناسان و مأموران اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان دستگیر و تحویل مقام قضایی شدند.

بر اساس این گزارش، از این شکارچیان یک قبضه اسلحه شکاری ته پر تک لول (مجاز) و فشنگ چهارپاره غیر مجاز مورد استفاده برای شکار پستانداران هم کشف و ضبط شد.

شهرستان “اطاقوَر” یا “اتاقوَر” از توابع شهرستان لنگرود در استان گیلان قرار دارد.

بازداشت یک متخلف محیط زیست در آذربایجان شرقی

به گزارش مهر، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی از دستگیری فروشنده متخلف اینترنتی پوست روباه در استان خبر داد.

حسین فایق اظهار داشت: “این فروشنده اقدام به فروش پوست روباه در فضای مجازی می‌کرد که با عملیات پیچیده این فروشنده دستگیر و پس از تکمیل پرونده تحویل مراجع قضایی شد”.

وی افزود: “بر اساس بند ج ماده ۱۰ قانون صید و شکار، حمل، عرضه، فروش و صدور جانوران وحشی زنده و یا کشته و اجزای آنها بدون کسب پروانه و یا مجوز از سازمان ممنوع است”.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان با هشدار به متخلفان زیست محیطی خاطرنشان ساخت: “با هماهنگی مراجع قضایی و انتظامی استان با متخلفان حوزه محیط زیست به شدت برخورد خواهد شد و از مردم استان درخواست داریم در صورت مشاهده هرگونه تخلف زیست محیطی در فضای حقیقی و مجازی مراتب را به این اداره‌کل اطلاع دهند”.

بازداشت ۲ شکارچی غیر مجاز در نیشابور

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نیشابور گفت: “ماموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان درحال سرشماری پرندگان زمستان گذاران در حوزه سد بار بودند که به یگ گروه شکارچی پرندگان وحشی برخورد نمودند که پس از ایست و بازرسی خودرو متخلفان، یک قبضه اسلحه ساچمه زنی و ۴تیر فشنگ ساچمه زنی، یک قبضه اسلحه بادی پی سی پی به همراه ۳جعبه فشنگ ساچمه‌ای کشف و ضبط کردند”.
احمد مهدی نوربخش، افزود: “دو نفر شکارچی به جرم شکار غیرمجاز یک قطعه کبوتر چاهی دستگیر و با تشکیل پرونده به جرم شکار غیرمجاز پرندگان وحشی به مراجع قضایی معرفی شدند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید